Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Богуславський р-н, с. Розкопанці

Церква св. Іоана Богослова (васильківська група)
1726 рік (добудована 1884)

Довгий час услід за чотиритомником «Пам’ятки УРСР» ми вважали, що церква Іоана Богослова у Розкопанцях — найяскравіший представник українського історизму. Та все змінилося, коли стараннями та «розкопками» київського архітектора Івана Бикова відкрилася правдива історія не історичної, а, як виявилося, істинно народної наддніпрянської церкви — скромного шедевру невідомих майстрів.

Тож слово першовідкривачеві (під нашою редакцією).

«Не кожен день знаходиш храми початку ХVІІІ століття, «зашифровані» під кінець ХІХ-го … Розкопанці лежать між пагорбами на захід від Богуслава, біля річки Рось. Село засноване на початку ХІХ-го століття. Перші його мешканці буцімто жили в землянках, викопаних («розкопаних») у згаданих пагорбах. Звідси й назва.

У центрі села стоїть п’ятизрубна трибанна церква Івана Богослова. Пам’ятка архітектури національного значення за № 920. Всі джерела називають датою побудови храму 1880-ті рр. Мене завжди дивувало, як могли у епоху «єпархіального» стилю побудувати такий автентичний, народний храм. Правда, в каталозі церков Київської області зазначено: «1880 (перенос)». Звідки ж була перенесена і коли побудована ця чудова церква? Істина відкрилася після прочитання реферату про історію розкопанецької середньої школи. Наприкінці 1870-х рр. жителі села придбали в сусідньому Богуславі стару Покровську церкву. У місті якраз збиралися будувати нову. Стара церква була побудована ще в 1726 р. (за свідченням Лаврентія Похилевича) і стояла на кам’янистому острові, де нині парк і пам’ятник Марусі Богуславці. До речі, у Покровській церкві, попередниці героїні моєї розповіді, служив священиком батько тієї самої легендарної Марусі Богуславки. Спочатку церква була тризрубною, триверхою, подібною до тієї, що прикрашає сусіднє с. Бородані. У 1884 р., після перенесення в Розкопанці, до старої будівлі Покровської церкви прибудували більш низькі бічні зруби та шатрову дзвіницю. Оновлену церкву освятили в ім’я Івана Богослова».

Слід зазначити, що існує й інша версія щодо мандрівки церкви із Богуслава в Розкопанці. Як стверджують деякі джерела, це сталося ще у 1826 році у зв’язку з частими підтопленнями храму водами річки Рось.

І все ж остаточно у давності церкви нас переконали не шкільні реферати чи інтернет-дописи, а світлини інтер’єру, виконані тим же п. Іваном Биковим. Старі ригелі, бруси та розписи не залишили жодного простору для маневру думкою. Фізика, вона й у Богуславі не лірика.

Наостанок додамо ще кілька фактів із біографії церкви. Знаменно, що саме в ній був охрещений майбутній художник, друг та визволитель із кріпацтва Великого Кобзаря Іван Максимович Сошенко. У ХХ столітті цікавого було мало. За колективізації святиню було зачинено; під час Другої світової війни вона повернулася до життя, але ненадовго. В 1950-60-х роках церкву використовували як приміщення для клубу, згодом — як сховище мінеральних добрив. І тільки у 1990 році в храмі відновилося богослужіння.

Будете проїздом у Богуславі — не полінуйтеся завернути до близьких Розкопанців. Слово честі, не пошкодуєте!

Усі фото