Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Зішестя Святого Духа, с. Шкарівка
Київська область, Білоцерківський р-н, с. Шкарівка

Церква Зішестя Святого Духа (васильківська група)
1750 (перебудована 1840)

Для киян: будете їхати в Умань чи Одесу — не полінуйтеся трохи відхилитися за Білою Церквою від траси і завітати у Шкарівку. Для некиян пропозиція лишається в не меншій силі. Мало в Україні місць, де б давні зодчі так повноцінно використали дарований Творцем ландшафт і настільки вдало вписали в образ села образ храму.

Гора, ставок, хатки — здавалося б, сотні разів бачений антураж, а душу огортає такий щем за чимось непоправно втраченим, якого не було і в сповненій гостротою відчуттів молодості…

Сама церква, віднедавна несподівано жовта (нічого-нічого, буває й не таке), у часи класицизму отримала південний і північний приділи, оздоблені великими арочними вікнами. Проте старі вікна у вівтарі лишилися на своєму високому місці, запрошуючи сонечко на літургію у той самий час, що й у ХVІІІ столітті.

Перша думка всередині храму — «за що ж ви його так?!»: усі поверхні обшиті чимось на кшталт лінолеуму, під яким сховано і фактуру дерева, і, вирогідно, різьблені ригелі. Сучасний «картонний», зате блискучий іконостас не додає оптимізму. Та минає хвилька, і молитва допомагає побачити у спаплюженій церкві головне: стовпи золотого світла і чудові, заховані під дешевим новодєлом старі ікони давнішого іконостасу…

Усі фото

Церква Зішестя Святого Духа, с. Шкарівка
Святодухівський храм в усій красі. І навіть добудовані приділи з горизонтальною шалівкою не дуже заважають
На церковному обійсті: скороминущий розмай і вічний спокій
Форма верху, очевидно, також модернізована у 1840-му році
Склепіння нави
Плащаниця, кін. ХVІІІ ст.
Прощальний погляд з боку села. А ми й незчулися, як настала осінь...