Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. Архистратига Михаїла, с. Острів
Київська область, Рокитнянський р-н, с. Острів

Церква св. Архистратига Михаїла (центральна група)
1740 рік
дзвіниця 1804 рік

Перший раз ми потрапили до Михайлівської церкви у розпал глобальної реконструкції (2008 р.). В ній відновлювали втрачене навершя нави (ймовірно, через давнішні військові дії). Це й дозволило зафіксувати первісний зовнішній декор храму, невдовзі знищений або надійно захований під пластиком біда-реставраторами. Не викликає захвату і зухвало-яскраве пофарбування оновленої церкви. Втім, спасибі й на тому, що і храм, і дзвіницю обшили справжньою дерев’яною шалівкою. До речі, про дзвіницю. Судячи з напису на її одвірку — це остання традиційна дзвіниця Наддніпрянщини. До того ж і найвища. Відтак — цілком унікальна.

Всередині церкви обставини набагато кращі. Все цілком автентично і прекрасно — і рококошний з елементами класицизму іконостас (схоже, 1780–1790-х років), і хрестоподібна прорізь між навою і бабинцем, і різблені ригелі. А ще кидається у вічі дивовижний бароковий аналойчик у кутку бабинця — очевидно, найдавніший раритет храму.

Попри наші закиди на адресу реконструкторів-реставраторів, слід зазначити, що на сьогодні ансамбль Михайлівської церкви дуже добре доглянутий і уквітчаний. Тому просимо отця настоятеля вважати критику суто професійною і не дуже на нас ображатися.

Усі фото

Церква св. Архистратига Михаїла, с. Острів
Церква в процесі реставрації, 2008 рік
Фрагмент первісного зовнішнього декору церкви, після рестврації знищеного чи захованого під пластиком, 2008 рік
Царські врата іконостасу, кін. ХVІІІ ст.
Спас Нерукотворний. Ікона святкового ряду іконостасу, сер. ХVІІІ ст.
Бароковий аналой у бабинці, сер. ХVІІІ ст.
Фрагмент місцевої народної ікони «Страшний Суд», поч. ХІХ ст.
Дзвіниця до реставрації, 2008 рік
Фрагмент одвірку дзвіниці
Збережений церковний ансамбль -- рідкісне явище на Подніпров'ї