Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Сквирський р-н, с. Пищики

Трьохсвятительська церква (центральна група)
1651 рік (перевезена і перебудована 1745)
Нині в Переяславському музеї просто неба

Трьохвятительська церква на своєму довгому віку зазнала багато різного. Сто років від народження вона служила вірним (ймовірно, греко-католикам) в недалекому від Пищиків урочищі Найда. Переказ свідчить, що там переховувалися люди за часів Руїни. Та у середині ХVІІІ століття пищицька громада вирішила поставити у селі власну церкву. Тоді й скористалися старою дубовою святинею, перевізши і освятивши її на новому місці. Сьогодні важко уявити, якою була та первісна церква. Проте старі фото інтер’єру (їх легко знайти в інтернеті) натякають на певну подібність із нинішнью спорудою.

В ХІХ столітті храм традиційно «доповнили» бічними приділами і псевдо-російською дзвіницею, які зникли під час перевезення пам’ятки до Переяславського музею просто неба на початку 1980-х. На жаль, при цьому зникла і вертикальна шалівка, і розписи стін, і вишукані маківки на банях, і фрагменти старого іконостасу… Натомість всередині все було обшито блакитним лінолеумом, який обвішали червоними рушниками, організувавши у храмі відповідний музейчик. Можливо, автори такої сміливої дизайнерської ідеї натякали на кольори прапору УРСР? Хай там як, а з якої причини Трьохсвятительському храмові так не поталанило, очевидно, знають тільки старі співробітники музею…

Але вони сором’язливо мовчать. Бо знають, що традиційні українські рушники вишивали і ткали виключно для ікон (домашніх і храмових) та обрядів. Утиральники — це було щось інше. Тож помовчимо біля чудового храму й ми… Звісно, із сердечною молитвою про його відродження.

Усі фото

Церква з північного сходу.
Попри нашу критику зовнішності храму -- Переяславський скансен просто дивовижне місце!
Те саме, тільки ближче
Церква в інтер'єрі скансена