Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Іконостас церкви св. Архистратига Михаїла, друга пол. ХVІІІ ст., с. Росішки
Київська область, Тетіївський р-н, с. Росішки

Іконостас церкви св. Архистратига Михаїла
Друга пол. ХVІІІ ст.

Сумніви були. Чи включати у наш каталог саму лишень «ліствицю в небо» — іконостас давнішого, розібраного ще на початку ХХ століття храму св. Архистратига Михаїла? (Розібраного задля спорудження нової, цілком пересічної єпархіальної церкви. Щоправда, в літературі пишуть, що архітектор «В. Юргенс» (насправді Микола Єгорович) слідував традиціям українського зодчества, одначе це не так (гляньте самі і переконайтеся)).

Але ж таки включили. Бо іконостас живе не в музеї, а в діючій церкві, і перед ним донині ревно моляться вірні, вдивляючись крізь його образи у Божественний Першообраз…

Звісно, постають питання. Хто і як у ті важкі для українства часи домігся збереження барокового іконостасу? Чи випадково нову церкву спроектовано так, аби було зручно розмістити обабіч нового іконостасу частини старого? Як усе це достояло в цілості і збереженості від 1905 року до нашого часу і, судячи з усього, цілком непорушно?

Ми можемо припустити, що якийсь інтелігент (і чи ж не сам зодчий) переконав тодішнє священство не палити (як положено за каноном) унікальних ікон. Втім, можливо, все було навпаки, і національно свідомий панотець на зразок митрополита Василя Липківського хоч і не зміг зупинити руйнацію старої церкви, таки врятував для нас цей духовний скарб.

Тож дивіться і дивуйтеся. І, будь ласка, моліться за збереження цього дива від усякого лиха…

Усі фото

Іконостас церкви св. Архистратига Михаїла, друга пол. ХVІІІ ст., с. Росішки
Південний приділ: апостольський і пророчий ряди
Царські врата
Царські врата, композиція Благовіщення (арх. Гавриїл)
Намісний ряд: Собор св. Архистратига Михаїла
Намісний ряд: Богородиця Одигітрія
Святковий ряд: Стрітення і Благовіщення
Святковий ряд
Ряд П'ятдесятниці: Зцілення розслабленого
Апостольський ряд: Христос Вседержитель
Деталь пророчого ряду: «Жона, зодягнена в сонце»
Деталь пророчого ряду: Захарія, Соломон та Аввакум
Розп'яття
Цокольний ряд: Зустріч Діви Марії та Єлизавети
Св. вмц. Варвара (намісний ряд невідомого іконостасу)
Ну хто б подумав, що в такій пересічно-єпархіальній церкві заховані такі скарби?