Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Переяслав-Хмельницький р-н, с. Андруші

Георгіївська церква (центральна група)
1767 рік
Нині в Переяславському музеї просто неба

Про давнє село найліпше висловився Тарас Григорович Шевченко: «Мені тепер здається, що й раю кращого на тім світі не буде, як ті Андруші…». Втім, його «тепер» — це в листі із заслання, а дві андрушівські сепії поета-маляра датовані 1845 роком. На одній возноситься в небо стрімкий двоверхий силует Георгіївської церкви — унікальної і загадкової.

Справді загадкової. Чи помічав хтось раніше, що її обриси нагадують водночас і вікопомний Миколаївський собор Медведівського монастиря, і храми неблизької Слобожанщини? А чи відомо, коли церква отримала дзвіницю (цілком барокової стилістики, але класицистичного розташування)? І чи можуть хоч якісь самовидці згадати, хто саме відновив зруйновану снарядом (в роки останньої війни) західну частину церкви? У відповідь — тиша, бо Андруші від початку 1970-х спочивають на дні гнилого Канівського водосховища, а андрушівці давно розсіялися по світах. І тільки високі Трахтемирівські гори («не так високі, як хороші» (Шевченко)) із сумом дивляться на древню переяславську землю, сплюндровану поганими правнуками славних прадідів. А які ж там були квітучі луки, протоки, гаї!.. Ми їх ще бачили, ми ще ходили до Дніпра босими ноженятами… От тільки в Георгіївській церкві за її домузейного життя побувати так і не довелося…

Усі фото

Церква з південного сходу
Миколаївський собор Медведівського монастиря (зруйнований у 1930-х), фото Г. Павлуцького. Порівняйте!
Ну чим не слобожанська школа?
Село на нашій Україні...
... Давно не писанка, а казна-що