«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Квітка Цісик

Цісик Квітка Володимирівна (04.04.1953, Нью-Йорк, США — 29.03.1998, Нью-Йорк, США). Американська співачка (сопрано) українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень. Володарка премії «Оскар» в номінації «найкраща пісня для кіно» за пісню до фільму «You Light Up My Life» (1977).
«Присвячую поривам нескореного українського духа і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану».
Квітка Цісик

Квітка Володимирівна Цісик народилася 4 квітня 1953 р. у Квінсі (Нью-Йорк, США) в сім’ї післявоєнних емігрантів із Західної України Іванни та Володимира Цісиків.

В родині вже була дитина — старша на 8 років сестричка Квітки, яка народилася у подружжя в 1945 р. в концтаборі. Батько родини свого часу закінчив Львівську консерваторію, був відомим скрипалем-віртуозом. Талановитий музикант не загубився в Америці, а виявивши організаторські здібності, заснував Український музичний інститут Америки, де викладав, і де навчалися його діти. Обидві музично обдаровані дівчата досягли великих успіхів і в музиці, і в кар’єрі. Марія, так звали старшу сестру Квітки, закінчивши Український музичний інститут, стала відомою піаністкою, давала майстер-класи в «Карнеґі-Хол»; очолювала консерваторію у Сан-Франциско.

Батьки були великими друзями, вчителями та підтримкою обдарованим донькам. В родині панувала рідна мова, звучала українська пісня і мама Іванна слідкувала за вимовою Квітки, коли вона записувала диски.

Перший вчитель Квітки — батько сподівався, що саме вона продовжить його у скрипці. У Квітки була «батьківська рука», як говорили рідні. А ось говорить сама Квітка: «Я почала вчитися музиці в чотири роки. Думала, що буду скрипачкою. Та дуже любила співати. Ще в школі була солісткою різних груп. Співала кантрі, джаз — це ж Америка».

Після школи вона вступила до державного університету Нью-Йорка на клас скрипки. Проте, через рік вона кинула університет і була прийнята в Mannes School of Music, де під керівництвом хранителя віденської оперної традиції професора Себастіана Енгельберга отримала знання з вокалу та відшліфувала свій голос — колоратурне сопрано.

Навчання закінчила в 1974 році. Ще студенткою почала працювати, оскільки потрібно було оплачувати навчання та допомагати родині. Тоді вона і подалася в шоу-бізнес та дуже швидко зарекомендувала себе, як досконала вокаліста в будь-якому музичному стилі. Квітка обрала собі псевдонім Кейсі (Kacey — за першими літерами її імені та прізвища, K.C.). Її почали навперебій запрошувати до роботи над своїми альбомами поп– та рок-зірки (Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінда Ронстад, Роберта Флек, Девід Санборн, Карла Саймон, Мікіо Масуо, Квінс Джонс, а з Майклом Джексоном Квітка співала в одному хорі). Квітка також виконувала заголовні пісні в фільмах.

Дуже швидко вона стала однією з найбільш високооплачуваних виконавиць рекламних мотивів для радіо та телебачення. Її голос звучав в рекламних роликах таких брендів як Coca-Cola, American Airlines, Mr. Pibbs, Sears, JC Penney, Safeway grocery stores and Starburst candies. З 1982 року Квітка була єдиним і незмінним голосом компанії Ford Motors. 1977 р. Квітка здобула нагороду Оскар в номінації «краща пісня для кіно» за виконання пісні у фільмі «You Light Up My Life». 1980 р. вона записала свій перший альбом «Songs of Ukraine» («Пісні з України»). 1989 р. — другий альбом, який отримав назву «Two Colors» («Два кольори»). Альбоми є родинними проектами: перший чоловік Квітки — композитор-аранжувальник Джек Корнер; другий чоловік Квітки Ед Ракович — інженер звукозапису, спродюсував їх; сестра Марія Цісик грала на піаніно, а мати Іванна стежила за чистотою вимови доньки; у записі брали участь близько 20 музикантів, які грали на понад 10-ти різних інструментах. Альбоми, яким немає рівних в українській легкій музиці, зібрали купу нагород у Канаді, а в 1990 р. були номіновані на «Греммі» в категорії contemporary folk. Між записами альбомів відбулося розлучення з Джеком та шлюб з Едом (йому вона народила сина Едді).

1983 р. Квітка з матір“ю відвідали Україну, тоді її пісні ще заборонено було крутити по радіо, дуже мріяла дати серію концертів вже на незалежній Україні. Віктор Мішалов (австралієць українського походження), з яким Квітка навчалася в Консерваторії, приїжджаючи в Україну привіз платівку Квітки Цісик. Тоді з’явилася перша платівка «Квітка» і вона була дуже популярна. Альбом ходив на касетах, на бобінах, люди переписували, слухали, всі захоплювалися і дуже хотіли побачити саму Квітку. Свого часу Олександр Горностай (один з організаторів фестивалю «Червона Рута») запрошував Квітку Цісик до України 1989 р. для участі у фестивалі, а в 1992 р. для участі в концерті з нагоди першої річниці незалежності України.

Сама Квітка мріяла заспівати наживо для українського слухача. Про це вона поділилась в єдиному, яке збереглось, україномовному інтерв’ю. «Я б дуже хотіла, і ми вже почали говорити, щоб приїхати з концертом в Україну. Я планую концерт в Україні. Мій чоловік мені на вушко вже нашіптує, що вже час на третю плиту (альбом), — розповіла в інтерв’ю Олександру Горностаю Квітка Цісик. — Я думала, може, записати плиту колискових пісень. Хоча, я ще не знаю. Може, це буде плита модерних пісень із України». Втілити ці плани Квітці Цісик завадила хвороба — рак грудей (через цю хворобу в 1994 році, померла мама Іванна, в 2003 — старша сестра Марія). Не доживши п’яти днів до свого 45-річчя, співачка померла 29 березня 1998 року, залишивши в Америці сина Еді Володимира Раковича та чоловіка Еда. Для українців вона лишила свої пісні.

Олександр Горностай: «Квітка була хороша, метка, проворна, цікава, доброзичлива, щира… Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент — ця українська ментальність — у неї зберігся».

Навесні 2009 р. Міністерство культури і туризму України презентували у США в рамках III Фестивалю української культури конкурс української пісні пам’яті Квітки Цісик «Квітка». На американській землі в знак пам’яті про Квітку Цісик, її нев’янучий талант, засновано Фонд підтримки музично обдарованих дітей та на пам’ять про Марію — Фонд «Адже життя прекрасне» (акумулює кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України).

* * *
Спеціалісти підрахували, що Квітку прослухали понад 22 млрд. чоловік — в кілька разів більше ніж населення земної кулі.

В історії американської легкої музики про Цісик написано: «голос, що звучить найчастіше в світі». Як це підрахували? Склали час ефірів, де звучав голос співачки, і помножили на приблизне число слухачів, так і вийшли на цифру, понад 22 млрд. Передчасна смерть 44-річної співачки шокувала Американський континент. Не було жодної радіостанції, яка б не передала приголомшливу новину. «Дивний голос залишив світ живих — писала преса — Кейсі Цісик, що почала свою кар’єру як оперна співачка і володіла одним з найпопулярніших голосів, померла в Манхеттені». Унікальний тембр голосу і дивовижно вишукана манера виконання полонила мільйони слухачів. Її не просто слухали найбільше в світі, а й відчували магію та лікувальний ефект її голосу. Квітка з 1982 р. була до самої смерті єдиним і незмінним голосом компанії «Форд Моторс». Пісня лилася з її душі та через океан розмовляла з Україною. Вона співала бездоганно, ніколи не взяла жодної фальшивої ноти, жодного невмотивованого форсування звуку, жодного невдалого вокального прийому. Співала так, що відгукнеться будь-яка жива душа. Пісня просто ллється з її серця. А в серці Квітки Цісик, народженої в Америці завжди жила Україна.

* * *
20 жовтня 2008 р. в Українському домі в Києві відбувся вечір-спогад, присвячений пам’яті американської співачки з українським серцем «Незабутня Квітка». Ведучою блискуче виступила Світлана Махно (США), а продюсером — Саша Гутмахер (США), який нещодавно відкрив для себе чари голосу Квітки і став натхненним пропагандистом її творчості.

На вечорі була присутня дружина Президента України, міністр культури України, діячі українських ЗМІ.

Демонструвався фільм — єдине інтерв’ю з Квіткою, звучали українські пісні з її альбомів «Квітка» та «Два кольори». В фільмі співачка розповідала про себе і про створення двох альбомів, яким нема рівних в української легкій музиці. В 1990 р. обидва диски були номіновані на «Греммі». Голос співачки, так широко відомий в світі, поступово повертається в Україну. Адже, зробивши блискучу кар“єру в Америці, Квітка все життя мріяла, щоб її почули в Україні. Вона постійно відчувала потребу щось зробити для своєї етнічної Батьківщини: «Я всім розповідала, яка в Україні красива мелодійна музика та народ співучий, і зрозуміла, що повинна записати українські пісні. Не тільки для своїх приятелів, але й для всіх українців. Я мріяла, що в Україні мене почують».

В 1980 р. був створений альбом «Квітка», а в 1989-му «Два кольри». На диску «Два кольори» — промовита посвята «Присвячую поривам нескореного українського духу і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану», а далі — продовження звернення до українства: «Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу»

Далі Квітка Цісик складає щиру подяку своїй родині за постійну підтримку Джеку Корнеру за мистецьке музичне оформлення та всім членам оркестру за їх щиру співпрацю. В цьому музичному проекті Квітка зібрала 20 кращих студійних музикантів Нью-Йорка, які грають більш як на 20 музичних інструментах.

Про блискуче аранжування Джека Корнера Квітка розповідає так: «Оранжування робив великий професіонал і мій товариш Джек Кортнер. Він музикант і композитор, але нічого не чув про Україну. Тепер знає про неї дуже багато. До кожного твору Джек ставився дуже відповідально, щоб не змінити його, не зробити американським, а залишити неповторний український мелос. Для цього всі пісні я перекладала йому на англійську мову. Він так хотів, щоб зрозуміти та відчути зміст».

Квітка була однією з найбільш високооплачуваних співачок Америки, особливо в рекламному бізнесі. Разом зі своїм другим чоловіком, музикантом та інженером звукозапису Едвардом Раковичем вони жили в Централ — Парку, в одному із найдорожчих районів Нью-Йорку. Ед був помітною фігурою в шоу-бізнесі. На його студії записувалися зірки першої величини, в тому числі Мадонна. На вечері був зачитаний лист-звернення до присутніх від чоловіка та сина Квітки. Запам’ятались слова Еда-старшого: «Я був свідком кожного ранку як цей важкоатлет вокалу виснажував себе постійними вправами». (Квітка Цисик була невеличкою зростом і дуже граціозна, за що її називають «українська Піаф»). А достатньо дорогий проект «Два кольори» Квітка робила для себе, для душі і для України. Музикант з Тернополя Михайло Маслій розповів: «Вперше її заворожуючий голос я почув у вересні 1989 р. коли після заокеанських гастролей повернувся Ігор Білозір зі своїм ансамблем «Ватра». Напевно, самим цінним сувеніром, привезеним з Америки, для композитора була аудіо — касета Квітки Цісик «Два кольори». Більше того, в Америці Ігорю пощастило познайомитись з Квіткою. Та навіть домовитись про перші спільні гастролі в Україні. На жаль, цим планам не судилося збутися. Квітка Цісик разом з мамою лише раз відвідала Україну в 1983 р. Тоді ще головна вулиця Києва не втратила свої українські ознаки, а саме: діяли, існували, радували киян та гостей повноцінні осередки українського духу, створені українською елітою після перемоги в Другій світовій війні унікальні спеціалізовані магазини «Ноти» (як би порадував Квітку живопис на стінах магазина «Ноти»), «Мистецтво», «Поезія», «Український сувенір», магазин-виставка «Український фарфор» і знищені, як і попередні, всеукраїнські кондитерські колекції: магазини «Українські ласощі» та «Лісова пісня». Але дух український незнищенний. Над головною площею Києва — Майданом Незалежності час від часу лунав чистий задушевний голос Квітки Цісик як свідчення незнищенності українського духу. Справжне явище виривається з оточуючого моря кітчевих гримас, так і голос Квітки несе надію — Україна відбудеться. Тільки в середині 90-х голос співачки почула Вітчизна.

В колишньому Радянському Союзі пісні Квітки Цісик були під забороною, адже вона виконувала повстанські та стрілецькі пісні, (які співали та створювали бійці УПА), небажаних авторів.

Сьогодні компакт-дискі співачки можна придбати в єдиному в Україні місці — на українській розкладці просто небе біля Головпошти на майдані Незалежності в Києві. І тут Квітка Цісик лишається лідером продажу. А на згадуваному вище вечорі пам’яті в Українському домі було встановлено побажання проводити в Україні щорічні пісенні фестивалів імені Квітки Цісик.

Вшанування в Україні

Квітка Цісик більш відома за межами своєї етнічної Батьківщини, ніж в Україні.

1992 року Квітку хотіли запросити для участі в концерті з нагоди 1-ї річниці незалежності України з піснею «Я піду в далекі гори».

В українській пресі виходять матеріали про поетесу, телеканал «Інтер» зняв спеціальну програму про Квітку Цісик.

Поетеса Тоня Білоус присвятила їй вірш «Я — Квітка».

У жовтні 2008 року в Українському домі пройшов творчий вечір «Незабутня Квітка», присвячений пам’яті співачки. Цей захід — перший в Україні та досі єдиний україно-американський проект, присвячений Квітці Цісик.

2009 року Міністерство культури і туризму України провело підготовку до Міжнародного мистецького фестивалю-конкурсу української пісні пам’яті Квітки Цісик «Квітка», який навесні презентували у США в рамках III Фестивалю української культури.

4 квітня 2009 року, в день народження співачки, у Львові відбувся вечір пам’яті з церемонією перейменування однієї з вулиць міста на честь Квітки Цісик.

22 січня 2010 р., на День Соборності України, у Львові відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки, присвяченої Квітці Цісик.

7 травня 2010 р. міська рада Львова ухвалила рішення назвати вулицю, яка з’єднує вул. А. Лінкольна та вул. М. Хвильового, ім’ям Квітки Цісик. За це рішення проголосували 69 депутатів. Урочисте відкриття вулиці відбулося 25 червня 2010 р. На цій вулиці розташована середня школа № 54, де депутати Львівської міської ради вирішили зробити меморіальний музей імені Квітки Цісик.

1–3 квітня 2011 р. у Львові проведено Міжнародний конкурс українського романсу імені Квітки Цісик.

Під час конкурсу оголосили про присвоєння імені Квітки зірці в сузір“ї Овна на небосхилі. Відповідні сертифікати передали представникам української та американської родини — племінниці Марті Качмар-Цісик (Львів) та чоловікові Квітки — Еду Раковичу (США). Окрім того, у межах конкурсу відбулося відкриття кімнати — музею Квітки у приміщенні середньої школи № 54 на вул. Квітки Цісик.

У вересні 2011 р. у видавництві «Ярославів Вал» (Київ) вийшов друком роман Олександра Клименка «Коростишівський Платонов», головною героїнею якого поряд з Андрієм Платоновим, Ернестом Хемінгуеєм, Сергієм Курьохіним є Квітка Цісик. У книзі розміщено вірш-присвяту співачці.

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору