Яків Степовий
Видатний український композитор, публіцист, музичний діяч. Володів прекрасним ліричним даром, тонко відчував красу співочих мелодій, Я. Степовий не залишив великих композицій у духовній музиці. Про його духовні твори взагалі довгий час не було відомо майже нічого, окрім невеликої замітки М. Грінченка про написання Степовим «Херувимської пісні» у 1899 році, з якої, власне, й почалася уся його композиторська діяльність.
Я. Степовий народився в родині професійного церковного півчого. Одинадцяти років потрапив до Придворної співацької капели в Санкт-Петербурзі, де закінчив регентський клас, що забезпечило йому необхідну підготовку для вступу до Петербурзької консерваторії.
Духовну творчість Я. Степового майже зовсім не досліджено. Окрім вищезазначеної «Херувимської пісні» 1899 р., відомі ще «Шлюб», «Отче наш» та два релігійних канти — твори, що походять з 20-х років XX ст.
Твори Степового позначені притаманними йому мініатюризацією форми та стриманістю використання музичних засобів. Це не означає образної скромності. Навпаки, завдячуючи економному використанню музичних засобів, композитор досягає ефектних емоційних піднесень («Отче наш») та яскравого образного розгортання (релігійний кант «Утішителю світа»).
«Отче наш» — це прекрасна лірична композиція, в якій відчувається замилування красою мелодії, що відтворює теплу, лагідну атмосферу елегійного духовного піснеспіву. Поліфонічні переходи мелодичної лінії у різні голоси лише підсилюють рух м’яких емоційних хвиль, що, не порушуючи загального досить стриманого характеру твору, втілює щирість та духовну піднесеність композиції. Ці риси роблять її характерним твором тієї доби та чудовим зразком творчості Я. Степового.
Одна з небагатьох віднайдених композицій у жанрі обробки релігійного канту — «Утішителю світа» — тактовно відтворює прекрасну народну мелодію, лише подекуди збагачуючи її скромними поліфонічними проведеннями голосів.
М. Юрченко,
«Духовна музика укр. композиторів 20-х років ХХ ст.»
Ред. М. Юрченко, 2004 р.