Олександр Щетинський
Український композитор Олександр Щетинський народився в 1960 в Харкові. Лауреат семи міжнародних композиторських конкурсів в Австрії, Швейцарії, Польщі, Росії, Франції і Люксембурґу за оркестрові та вокальні композиції (членами журі були провідні митці сучасности К. Пендерецький, М. Ростроповіч, А. Дютійо, Е. Дєнісов, Ґ. Шулєр, З. Пальм та ін.). Список творів Щетинського сягає понад 100 назв і охоплює більшість жанрів та виконавських складів — опери, симфонічні твори, концерти, камерні та сольні композиції.
Серед показових робіт Щетинського — кілька хорових творів. Кантата Апостол Іван засвідчив на тексти з Нового Завіту була створена на пропозицію видатного сучасного дириґента Теодора Курентзіса і вперше виконана ним в 2004 в Новосибірську. Тоді ж в Україні відбулися прем’єри двох інших хорових творів Щетинського — духовної кантати Світ во откровеніє на традиційні православні тексти (Ужгородський камерний хор Cantus, Ужгородський фестиваль духовної музики) і Реквієму для хору і струнного оркестру на латинські тексти (львівський хор Gloria і оркестр Leopolis, львівський міжнародний фестиваль сучасної музики Контрасти). У 2006 хор Cantus здійснив перше виконання симфонії для хору a cappella Узнай себе на тексти з філософських творів Григорія Сковороди. В 2011 лейблом NAXOS ці твори видані на компакт-диску. Камерні і симфонічні твори Щетинського звучать на престижних фестивалях Європи й Америки. Серед його виконавців Московський театр Гелікон Опера, Національний оркестр БіБіСі у Валлії, Національний симфонічний оркестр України, оркестри Київської та Варшавської філармоній, дитячий хор Півчий Радіо Франція, струнні квартети Ардітті (Велика Британія), Кайрос (Німеччина), Московський Ансамбль Сучасної Музики, Ансамбль Вінер Коляж (Австрія), Нью Джульярд Анзамбл (США) та ін.
Найновіші роботи Щетинського — опера «Перерваний лист» за творами Т. Шевченка (2013, замовлення Ансамблю Вінер Коляж, Австрія, прем’єра у Відні 2015 р.), Концерт для фортеп’яно з оркестром (2015, замовлення Симфонічного оркестру м. Майнц, Німеччина), хоровий цикл «Шість поезій Павла Тичини» (2016, замовлення Студентського хору м. Гарлем, Голландія), опера-апокриф «Іуда і Магдалина» (2017).
На початку 2018 р. вийшла друком книжка «Лінії. Перехрестя. Акценти: композитор Леонід Грабовський. Бесіди, статті, матеріали. Автор-упорядник Олександр Щетинський».
веб-сайті http://www.allclassical.com/)
New Grove Dictionary of Music & Musicians,
Велика Британія)