«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Галицький камерний хор «Євшан»

Галицький камерний хор «Євшан» Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи.

Смак полину

Володимир Квітневий
То не море закипає.
Не туман в степу пливе.
То євшан на сонці грає,
Наче сріблячко живе.
Є на світі різне зілля.
Чари різні також є.
Та любов до України
Лиш євшан усім дає.
Хвиля хвилю доганяє.
Край — в полоні євшану.
Україну той кохає,
Хто напився полину.

Історія українського народу сповнена різноманітними легендами, одна з яких, що описана в Іпатіївському літописі, розповідає про степове диво-зілля євшан. За цією легендою зілля має чарівну властивість: його запах повертає людям пам’ять про рідну землю, про своє коріння, про Батьківщину. Відтак львівські студенти і фахівці різних професій, які 11 вересня 1990 року об’єдналися у молодіжний камерний хор під керівництвом Михайла Богача, нарекли новостворений колектив «Євшаном», адже прагнули відродити у пам’яті нашого народу старі, волею-неволею забуті традиції, повернути доробок українських композиторів, чиї геніальні твори не виконувалися впродовж років, хоровим співом плекати та примножувати багатства української культури.

У різні роки хором керували: засновник хору Михайло Богач (1990–1992 рр.), Богдан Генгало (1992–2000 рр.). З 2000 року Галицький камерний хор «Євшан» очолює Ігор Даньковський — випускник Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка.

У репертуарі колективу духовна музика, зокрема партесні концерти М. Дилецького, хорові концерти М. Березовського, Д. Бортнянського, М. Вербицького, А. Веделя, твори Й.С. Баха, Дж. Палестрини, В.А. Моцарта, А. Кальдари, А. Вівальді, Ш. Гуно і багатьох інших світових та українських композиторів, українські народні пісні в обробках для хору та твори композиторів сучасності.

У творчій біографії хору — участь у прем’єрі м’юзиклу Юрія Саєнка на лібрето Богдана Стельмаха «Вірую»; спільні проекти з вокальною формацією «Піккардійська терція» (програма «Містерія Різдва в українській музиці та поезії» та акапельна сюїта «Голгофа»); проекти з майбутньою переможницею «Євробачення — 2004» Русланою Лижичко («Дзвінкий вітер», «Різдво з Русланою»); участь у численних хорових фестивалях, серед яких: Міжнародний фестиваль «Віднайдена музика» (м. Тарнув, Польща), фестиваль української популярної музики «Таврійські ігри» (м. Каховка), Міжнародний фестиваль «Віртуози» (м. Львів), «Lörrach singt» (Німеччина), «Схід — Захід разом» (м. Радомско, Республіка Польща), Міжнародний фестиваль «Ozveny» (Словаччина), «На хвилях Стрия» (м. Стрий), «Хваліте Господа з небес» (м. Львів), VIII фестиваль Давньої Музики у Львові.

Колектив є автором музики і виконавцем Молебню до Священномученика Миколая при перепохованні св. М. Чарнецького (2002 р.), а також одним із засновників і щорічним учасником Фестивалю «Велика коляда» у Львові.

Чого варта лишень географія концертної діяльності та нагород цього колективу, адже за свою історію «Євшан» неодноразово побував із гастролями у США, Канаді, Німеччині, Австрії, Франції, Польщі, Словаччині, Білорусії, Італії, Угорщині, Іспанії. Колектив брав участь в урочистостях з нагоди 400-ліття Берестейської Унії у Ватикані та Римі (Італія); у Святій Літургії й зустрічі з молоддю під час візиту Папи Римського Івана-Павла II до Львова; у відкритті першого в Автономній Республіці Крим Греко-Католицького храму Пресвятої Трійці (м. Ялта, 2011 р.) та у Святій Літургії із урочистим перенесенням мощів св. Климента Римського у храм Пресвятої Трійці в Ялті (2012 р.); у Всенародній прощі, літургії та святковому концерті з нагоди благословення собору Святої Софії у Римі (2012 р.).

2009 р. Галицький камерний хор «Євшан», з метою популяризації українського хорового мистецтва і духовного зближення двох сусідніх народів, здійснив низку концертів у Словаччині, своїм молитовним співом супроводжував освячення Греко-Католицької Базиліки у м. Лютіна й Архієрейські Літургії Греко-Католицької Церкви у містах Кошіце, Пряшів, Свіднік, Попрад, Братислава.

Численними є творчі здобутки колективу, адже поряд із участю й перемогами у конкурсах і фестивалях різного рівня «Євшан» також долучається до культурно-мистецьких і церковних заходів, організовує концерти і творчі зустрічі. Найвагомішими досягненнями колективу можна вважати:

  • Гран-прі Обласного хорового конкурсу, присвяченого 125-річчю товариства «Просвіта» (м. Львів, 1993 р.);
  • ІІІ місце на Другому регіональному конкурсі хорових капел і камерних хорів ім. Лесі Українки (м. Луцьк, 1994 р.);
  • I місце на Міжнародному хоровому конкурсі «Магутни Божа» (м. Могильов, Білорусія, 1995 р.);
  • V місце у Всесвітньому міжнародному хоровому конкурсі «The International Music Festival at Cantonigros» (Festival Internacional de Música de Cantonigròs) (Іспанія, 2004 р.);
  • II місце і Диплом за найкраще виконання конкурсного твору на IV Всеукраїнському конкурсі хорового мистецтва ім. Лесі Українки (м. Луцьк, 2006 р.);
  • Гран-прі в Обласному конкурсі хорових колективів, присвячених 150-річчю з дня народження І. Франка.
  • I місце у VII Всеукраїнському конкурсі хорової музики ім. Д. Січинського (м. Івано-Франківськ, 2009 р.);
  • участь у творчому звіті майстрів мистецтв та художніх колективів Львівської області в Національному Палаці мистецтв «Україна» в м. Києві (2009 р.);
  • звання «Лауреата» I премії VI Всеукраїнського конкурсу хорових колективів ім. М. Леонтовича (м. Київ, 2010 р.);
  • І премія у 59 міжнародному хоровому конкурсі HABANERAS y POLIFONIA в м. Торревєха (Іспанія, 2013 р.);
  • ІІІ місце у 60 міжнародному хоровому конкурсі HABANERAS y POLIFONIA в м. Торревєха (Іспанія, 2014 р.).

Тож, вслухаючись у спів «Євшану», неодмінно пригадаються пророчі слова Миколи Вороного з його поеми «Євшан-зілля»:

А проте тієї сили,
Духу, що зрива на ноги,
В нас нема, і манівцями
Ми блукаєм без дороги!..
Де ж того євшану взяти,
Того зілля-привороту,
Що на певний шлях направить
Шлях у край свій повороту?!

Чар-зіллям Галицького камерного хору «Євшан» є спів, який злітає у піднебесся, скликаючи до родинного українського гнізда усіх, хто через молитву високого хорового мистецтва увірував у велич і нездоланність єдиної, вільної України. 

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору