Ігумен Димитрій (Рудюк). Духовний пастир нації
Історія православної Церкви знає багато відомих ієрархів, які впродовж 2000 років християнства достойно потрудилися на благо святої Церкви, для утвердження серед людей християнської апостольської проповіді, духовних і моральних цінностей, спасительної віри і благочестя.
Слова Господа і Спаса нашого Ісуса Христа: «Ідіть по всьому світу і проповідуйте…» (Мк. 16, 15) — майже через 1000 років втілилися Провидінням Божим на величних просторах Київської держави. Із золотоверхого Києва, що сяє банями багатьох церков, розійшлося християнство по всій землі України-Руси. Київську митрополичу кафедру, засновану 988 року, посідали великі церковні мужі, святителі, які утверджували своєю діяльністю українську віру православну і побожне благочестя серед нашого народу. Палкі проповіді митрополита Іларіона, пастирська ревність митрополита і священномученика Макарія, вболівання за святе Українське Православ’я святителя Петра Могили. Це лише побіжний перелік тих архипастирів, які своїми трудами піднесли Київську Митрополію до становища найбільшої на Сході за територією, рівнем святості богословської думки.
Ніщо до кінця не могло стерти особливостей Українського Православ’я — ні полонізація, ні зросійщення. На початку нашого бурхливого століття знову піднялася з руїн Українська Православна Церква. Триразове її постання свідчить, що над церковно-визвольним рухом в Україні промишляє Бог, Який неодмінно приведе до створення єдиної Помісної Української Православної Церкви.
Ні, Господь не полишав і не полишить нас, і не буде більше з’являтися в нас «треносів», не буде плачу нашої святої Церкви, бо вона майже на рубежі тисячоліть отримала духовного пастиря нації, який своїм повсякденним трудом утверджує крок за кроком помісність, незалежність Українського Православ’я. Святійший Патріарх Філарет для нас — камінь, на якому будуємо і створюємо міцний фундамент Української Православної Церкви; для недругів, які не хочуть мати незалежної від Москви Української Православної Церкви, — камінь спотикання.