«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

У Суботу 5-го тижня Великого посту

На ранній

Дзвонять о четвертій годині ночі, заради молебного чину акафіста. Після того, як зберемося в церкві, священик благословляє звичайний початок ранньої, як написано про початок ранньої в четвер Великого канону. Після Шестипсалмія: Бог Господь… глас 8.

Співаємо тропар тричі повільно.

Повеління таємно прийнявши розумно, в домі Йосифа несподівано з’явився безплотний, промовляючи до Неневісної: Той, хто прихилив сходженням небеса, весь незмінно вміщається в Тобі; Його ж бачачи в лоні Твоєму у вигляді раба, жахаюся взивати до Тебе: радуйся, Невісто Неневісная.

Далі читається кафизма 16 із Псалтиря: Сказав Господь Господу моєму… Після прочитання її, єктенія мала, і далі кондак на середині храму, повільно і зворушливо, глас 8:

Непереможній Воєводі — переможнії ми, звільнившися від зла, вдячні пісні підносимо Тобі, раби Твої, Богородице. Але Ти, що маєш державу непереможну, від усяких нас бід визволи, щоб до Тебе взивати: «Радуйся, Невісто Неневісная».

В цей час священик з дияконом кадять святі ікони у вівтарі і в храмі і братію як належить. На інших частинах акафіста — тільки настоятеля і клірос. Далі читається ікос 1:

Ангел покровитель з неба посланий був вітати Богородицю: радуйся. І, бачачи Твоє втілення, Господи, здивований стояв, безплотним голосом взиваючи до Богородиці: радуйся, бо через Тебе радість засяє; радуйся, бо через Тебе прокляття зникне: радуйся, Адама грішного спасіння; радуйся, від сліз Єви визволення; радуйся, висото, для помислів людських неприступна; радуйся, глибино, для ангельських очей неоглядна; радуйся, Престоле Царський; радуйся, бо Ти носиш Того, Хто все носить; радуйся, зоре, що сонце попереджає; радуйся, утробо Божого втілення; радуйся, бо Тобою відновлюється творіння; радуйся, бо через Тебе поклоняємося Творцеві. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 2: Знаючи Себе чистою, Свята Діва каже Гавриїлові сміливо: дивне твоє слово незрозуміле для душі Моєї, бо як ти кажеш про Різдво від безсіменного зачаття, взиваючи: Алилуя!

Ікос 2: Розумом незбагненне зрозуміти намагаючись, спитала Пречиста слугу Божого: як можливо народитися Синові з утроби чистої, скажи Мені. Він же відповів Їй зі страхом, взиваючи: радуйся, незбагненної ради Божої таємнице, радуйся, віро для тих, хто потребує мовчання; радуйся, початку чудес Христових; радуйся, повелінь Його осново; радуйся, ліствице небесна, що нею зійшов Бог; радуйся, мосте, що провадить від землі до неба: радуйся, для ангелів прехвальне чудо; радуйся, для злих духів плачевна поразко; радуйся, бо Ти Світло породила невимовно; радуйся, бо як це сталося, Ти нікому не відкрила; радуйся, що розумом перевищуєш мудреців; радуйся, що розуміння вірним освітлюєш. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 3: Сила Вишнього осінила тоді зачаття Дівою нетлінною, і благоплідне лоно Її показала, як ниву родючу, всім, хто хоче жати спасіння, коли співатиме: Алилуя!

Ікос 3: Маючи утробу, що Бога прийняла, Діва поспішила до Єлисавети; немовля тієї враз, почувши привітання Її, – зраділо й заграло в утробі матері, немов піснями взивало до Богородиці: радуйся, паросте нев’янучої лози; радуйся, плоду нетлінного придбання; радуйся, бо Ти вирощуєш дійсного Чоловіколюбця; радуйся, бо Ти народжуєш Садівника нашого життя; радуйся, ниво, що вирощує многопліддя щедрот; радуйся, трапезо, що носить багатство очищення; радуйся, бо через Тебе рай насолоду вирощує; радуйся, бо Ти пристановище для душ готуєш; радуйся, приємне молитви кадило; радуйся, всього світу очищення; радуйся, благовоління Боже до смертних людей; радуйся, смертних до Бога дерзновення. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 4: Маючи в собі бурю сумнівних думок, цнотливий Йосиф засмутився, дивлячись на Тебе, яка мужа не знала, думав, що Тебе, Непорочна, зваблено. Але коли дізнався про зачаття від Духа Святого, взивав: Алилуя.

І знову кондак: Непереможній Воєводі… Читаємо Непорочні, потім кафизма 17, і єктенія. І знову співаємо кондак: Непереможній Воєводі… та інші ікоси й кондаки.

Ікос 4: Почули пастирі, як ангели співали про плотське Христове пришестя, і поспішили до Нього, як до Пастиря, але побачили Його, як агнця чистого, в утробі Марії випасеного, та, славлячи Її, взивали: радуйся, Мати Агнця й Пастиря; радуйся, дворе словесних овець; радуйся, захисте від невидимих ворогів: радуйся, відчинення райських дверей; радуйся, бо небесне радіє вкупі з земним; радуйся, бо земне радіє вкупі з небесним; радуйся, невмовкні уста апостолів: радуйся, страстотерпців нездоланна мужність; радуйся, тверда опоро віри; радуйся, радісне благодаті пізнання: радуйся, бо Тобою спустошене пекло; радуйся, бо через Тебе ми одягнулись у славу. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 5: Побачивши зірку, що йшла з волі Божої, волхви пішли слідом за нею, тримаючись її, як світильника, через неї розшукали могутнього Царя і, досягши Недосяжного, зраділи, співаючи Йому: Алилуя!

Ікос 5: Побачили сини халдейські на руках Діви Того, Хто руками Своїми створив людей, і, вважаючи Його за Владику, хоч і мав Він вигляд раба, поспішили дарами Йому послужити й виголосити Богородиці: радуйся, Мати зірки незаходимої; радуйся, зоре таємничого дня; радуйся, бо Ти піч омани вгасила: радуйся, бо Ти тайновидців Святої Тройці просвіщаєш; радуйся, бо Ти лютого мучителя скинула з начальства; радуйся, бо Ти Господа чоловіколюбця Христа показала; радуйся, бо Ти від служіння язичницького визволяєш: радуйся, бо Ти від злих вчинків відхиляєш; радуйся, бо Ти поклоніння вогню припинила; радуйся, бо Ти з полум’я пристрастей визволяєш; радуйся, наставнице цнотливості; радуйся, всьому роду радосте. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 6: Проповідниками Богоносними стали волхви, повернувшись до Вавилона, коли сповнили Твоє пророцтво й проповідували всім Тебе, Христа, залишивши Ірода як безумного, нездатного співати: Алилуя!

Ікос 6: Засяявши в Єгипті світлом істини, Ти розігнав темряву омани, бо ідоли його, не стерпівши Твоєї сили, Спасе, попадали, а ті, що визволилися від них, взивали до Богородиці: радуйся, оновлення людей; радуйся, падіння демонів; радуйся, бо Ти оману неправди знищила; радуйся, бо ідольську облесливість викрила; радуйся, море, що потопило фараона мисленого; радуйся, каменю, що напоїв спраглих життя; радуйся, стовпе вогненний, що направляєш тих, що перебувають у темряві; радуйся, покрове світу, ширший від хмари; радуйся, поживо, наступнице манни; радуйся, насолоди святої служнице; радуйся, земле обітована; радуйся, бо з Тебе тече мед і молоко. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 7: Коли Симеон хотів відійти від цього світу облесливого, Ти віддався йому, як немовля, але він пізнав Тебе, як Бога істинного. Через те й здивувався Твоїй невимовній премудрості, взиваючи: Алилуя!

І знову кондак: Непереможній Воєводі… Псалом 50. І канони: святого монастиря на 6, і Пресвятої Богородиці на 6; творіння преподобного Йосифа (якщо храм Богородиці, співаємо канон свята Богородиці з ірмосом на 12. Ірмоси по двічі, тропарі на 10).

Пісня 1, глас 4

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

Христову книгу одухотворену, запечатану Духом, бачачи, великий архангел, виголошує Тобі, Чиста: радуйся, радости вмістилище, бо Тобою праматеринська клятва знімається.

Адамове визволення, радуйся, Діво Богоневісто, пекла умертвлення; радуйся, Всенепорочна, палато всіх Царя; радуйся, престоле вогненний Вседержителя.

Квітка нев’януча, радуйся, бо Ти Єдина виростила яблуко запашне; радуйся, бо Ти народила пахощі єдиного Царя; радуйся, Неневісна, світові спасіння.

Чистоти скарбнице, радуйся, бо Тобою від падіння нашого ми встали; радуйся, солодкозапашна лілеє, Владичице, вірних пахощі, кадило запашне, і миро дорогоцінне.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Пісня 3

Ірмос: Богородице, живоносне й достатнє джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в Божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

Колос виростила Божественний, як неорана нива; радуйся, одухотворена трапезо, що хліб життєносний вмістила; радуйся, невичерпне джерело води життєдайної, Владичице.

Юниця тільця непорочного народила вірним; радуйся, радуйся, Агнице, бо Ти народила Божого Агнця, Який взяв усього світу гріхи; радуйся, тепле очистилище.

Ранок найсвітліший, радуйся, бо Ти єдина носила Сонце Христа, оселю світла; радуйся, бо Ти темряву зруйнувала і затьмарених бісів звідтіля вигнала.

Радуйся, двері єдині, якими Слово пройшло єдине; кайдани і врата пекла, Владичице, Різдвом Твоїм знищила; радуйся, Божественний входе спасенних, Богоневісто.

Катавасія: Богородице, живоносне і достатнє джерело…

Єктенія мала. І після виголосу священика, кондак: Непереможній Воєводі…

І читаємо кондаки й ікоси далі.

Ікос 7: Нове творіння показав Творець, коли з’явився до нас, що Ним створені, народившись із безсіменної утроби й зберігши Її такою, якою вона й була, нетлінною, щоб ми бачили чудо і прославляли Її, взиваючи: радуйся, квітко нетлінности; радуйся, вінче стримання; радуйся, бо Ти засяяла як образ воскресіння; радуйся, бо Ти життя ангельське показала; радуйся, древо світло-плодовите, плоди якого споживають вірні; радуйся, древо ряснолисте, що багатьох покриває; радуйся, бо Ти носила в утробі Учителя заблудлих; радуйся, бо Ти породила Визволителя поневолених; радуйся, Судді Праведного ублагання; радуйся, безлічі гріхів прощення; радуйся, одежо сміливости для нагих: радуйся, любове, що всяке бажання перемагає. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 8: Дивне народження побачивши, відійдімо від цього світу, перенесімось розумом на небеса, бо задля цього величний Бог на землі з’явився як смиренна людина, бажаючи навернути до висоти тих, що співають Йому: Алилуя!

Ікос 8: Увесь був на землі і небес не покинув Бог, Слово неописанне, бо сходження Божественне не було зміною місця, коли народила Діва, Яка прийняла Бога, слухаючи таку похвалу: радуйся, оселе Бога Невмістимого; радуйся, двері дивної таємниці: радуйся, для невірних сумнівне диво; радуйся, для вірних несумнівна похвало; радуйся, коліснице Пресвята Сущого на херувимах; радуйся, світлице преславна Сущого на серафимах; радуйся, бо Ти супротивників привела до згоди; радуйся, бо Ти дівоцтво й різдво з’єднала: радуйся, бо Тобою знищено злочин; радуйся, бо Тобою відчинено рай; радуйся, ключу до Царства Христового: радуйся, надіє на блага вічні. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 9: Все єство ангельське здивувалося великому ділу Твого втілення, Господи, бо побачило неприступного Бога як приступну для всіх людину, що з нами перебуває й чує від усіх: Алилуя!

Ікос 9: Красномовців велемовних бачимо перед Тобою, Богородице, як риб безголосих, бо вони неспроможні висловити, як Ти, залишаючись Дівою, могла народити. А ми, дивуючись таємниці, з вірою взиваємо: радуйся, премудрости Божої вмістилище; радуйся, провидіння Його скарбнице; радуйся, бо Ти любомудрих виявляєш як немудрих; радуйся, бо Ти хитромовних показуєш німими; радуйся, бо люті дослідники розум втратили; радуйся, бо зав’яли байкотворці; радуйся, бо афінейські хитроплетіння Ти роздираєш; радуйся, бо Ти рибальські мережі наповнюєш; радуйся, бо Ти з глибини невідання виводиш; радуйся, бо Ти розум багатьох просвіщаєш; радуйся, кораблю для тих, хто хоче спастися; радуйся, пристановище для тих, що плавають по житейському морю. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 10: Бажаючи спасти світ, всього Прикраситель до нього Самообітуваним прийшов і був Пастирем як Бог, ради нас став людиною, щоб подобою подібне призвати і почути як Бог: Алилуя!

Знову кондак: Непереможній Воєводі…

Сідальний, глас 1.

Великий воїн безтілесних ангелів у граді Назареті з’явився, про Царя Твого сповіщає, Чиста, і віків Господа; радуйся, промовляє, благословенна Маріє, незбагненна і невимовна глибино, людей спасіння.

Слава: і нині, той самий.

І знову читання.

Пісня 4

Ірмос: Ісус, як Бог істинний, що сидить у славі на престолі небесному, зійшов на хмарі легкій, на руках Пречистої, і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Голосами пісень, до Тебе, Діво всехвальна, взиваємо: радуйся, горо, вкрита рослинами і намащена Духом; радуйся, світильнику і стамно, що носить манну і насолоджує почуття всіх вірних.

Очищення світу, радуйся, Пречиста Владичице; радуйся, ліствице, що від землі всіх піднімає благодаттю; радуйся, мосте, що воістину переводить від смерті до життя всіх, які оспівують Тебе.

Вища небес, радуйся, бо Ти землі Основу у Твоєму, Пречиста, лоні не тяжко носила; радуйся, червленице, бо Ти Багряницю Божественну у крові Твоїй омочила Цареві сил.

Радуйся, Владичице, бо Ти Законодавця істинного народила, Який беззаконня всіх задарма очищає; незбагненна глибино, невимовна висото, Неневісна, Тобою ми обожилися.

Тебе, що сплела світові нерукоплетений Вінець, оспівуємо: радуйся, до Тебе, Діво, взиваємо, охороно всіх і огорожо, і утвердження, і священне пристановище.

Катавасія: Ісус, як Бог істинний…

Пісня 5

Ірмос: Здивувалось усе Божественній славі Твоїй, Ти бо, нетлінна Діво, носила в утробі Бога всіх і породила відвічного Сина, подаючи мир усім, що Тебе прославляють.

Путь життя народила Ти, радуйся, Пренепорочна, що від потопу гріховного світ спасла; радуйся, Богоневісто, слухання і проповідання страшне! Радуйся, місце перебування Владики творіння.

Сила й утвердження людей, радуйся, Пречиста, місце освячення слави, умертвлення пекла, чертог всесвітлий; радуйся, ангелів радосте; радуйся, поміч тим, хто з вірою молиться Тобі.

Вогневида коліснице Слова, радуйся, Владичице, одухотворений раю, що має посередині дерево життя – Господа: Його ж солодкість оживотворює тих, хто підпав тлінню, але з вірою причащається.

Укріплені силою Твоєю, з вірою взиваємо до Тебе: радуйся, граде всіх Царя; про який було сказане явно славне й достойне; радуйся, горо нерозсічена, радуйся, глибино невиміряна.

Простора оселе Слова, сосуде, радуйся, Пречиста, Ти Божественний бісер виростила; радуйся, предивне з Богом примирення всіх тих, хто завжди Тебе, Богородице, ублажає.

Катавасія: Здивувалось усе Божественній славі Твоїй…

Тут припиняється читання канону святого монастиря.

Пісня 6

Ірмос: Божественне це і всечесне справляючи свято Богоматері, прийдіть, богомудрі, руками заплещемо, народженого від Неї Бога прославимо.

Чертог Слова неосквернений, основа обоження всіх, радуйся, Пречиста, пророків проповідь; радуйся, апостолів прикрасо.

З Тебе роса впала і полум’я багатобожжя погасила, тому взиваємо до Тебе: радуйся, руно одухотворене, його ж Гедеон, Діво, передбачив.

Ось до Тебе, Діво, взиваємо: радуйся; пристановищем будь нам, хто в бурі, і тишею тим, хто в безодні скорбот, і захистом від спокус усіх диявола.

Радости причино, облагодать наші помисли, щоб взивали ми до Тебе: радуйся, неопалима купино, хмаро всесвітла, що вірних безперестанно освітлює.

Далі чотирипіснець, преподобного Йосифа.

Пісня 6, глас 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею пристрастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Мученики, що постраждали, як каміння коштовне по землі валялись, усяке будівництво ворога припинили і стали храмами живого Бога.

Вас, мученики, благаємо, бо ви добре звершили свою путь: укріпіть нас путь посту добре пройти і засяяти звершенням чеснот.

Рабів Твоїх, Владико, що на землі спочили і до Тебе, преблагого, перейшли, вчини спільниками Царства Твого, божественних Твоїх мучеників молитвами, Многомилостивий.

Богородичний: Єдина всехвальна, тим, хто оспівує Тебе вірно, подай прощення гріхів і частину Божественних дарувань; молися, Мати Діво, Всесвятому Слову.

Інший, глас 5.

Ірмос: З кита пророка…

Пам’ять святкуючи мучеників, Господу возносимо пісні, нині побожно радіючи.

Мечів і вогню не убоялися безстрашні у вірі страстотерпці і цим мучителів вразили.

Троїчний: Тебе, Тройцю в Особах оспівую; Єдиниці єством поклоняюся – Тобі, Отче, Сину, і, Душе Святий.

Богородичний: Ти єси ангелів і людей благохваління, бо народила, Діво, Христа, Спаса душ наших.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Смерть на життя перемінивши, радієте, живучи на небесах, преславні страстотерпці Христа Бога.

Стих: Душі їх у блаженстві перебуватимуть.

Смертю і життям володіючи, у вірі спочилих від життя цього, Христе, зі святими Твоїми упокой.

Ірмос: З кита пророка Ти визволив, мене ж із глибини гріхів виведи, Господи, і спаси мене.

Мала єктенія. І знову співаємо кондак: Непереможній Воєводі… і читаємо кондаки й ікоси, які залишилися.

Ікос 10: Ти є стіною дівам, Богородице Діво, і всім, хто до Тебе прибігає; бо Творець неба й землі обрав Тебе, Пречиста, оселившись в утробі Твоїй, і навчив всіх взивати до Тебе: радуйся, стовпе дівоцтва; радуйся, двері спасіння; радуйся, начало духовного відтворення; радуйся, подателько Божественної благодаті; радуйся, бо Ти відродила тих, що зачаті у соромі; радуйся, бо Ти навчила окрадених розумом; радуйся, бо Ти розтлителя розуму знищуєш; радуйся, бо Ти Сівача чистоти народила; радуйся, палато безсіменного уневіщення; радуйся, бо Ти вірних із Господом з’єднала: радуйся, добра вихователько дів; радуйся, бо Ти невістоприкрасителька душ святих. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 11: Перемагається всяке оспівування, що намагається доторкнутися до безлічі щедрот Твоїх, Господи, бо коли б ми принесли Тобі, Царю Святий, стільки пісень, як піску на березі моря, то нічого не зробили б відповідного тому, що Ти дав нам, хто співає Тобі: Алилуя!

Ікос 11: Світлоносну свічку, що з’явилася сущим у темряві, бачимо Святу Діву, бо, засвічуючи духовне світло, Вона приводить усіх до пізнання Бога, освітлюючи розум зорею, і вшановується такою хвалою: радуйся, променю Сонця духовного; радуйся, світило незгасаючого Світла; радуйся, блискавко, що освітлює душі; радуйся, громе, що страшить ворогів: радуйся, бо Ти найсвітлішою сяєш просвітою; радуйся, бо Ти повноводою розливаєшся рікою; радуйся, образе живоносної купелі; радуйся, бо Ти знищуєш гріховну нечистоту; радуйся, купеле, що обмиває совість: радуйся, чаше, що подає радість; радуйся, пахощі Христового благоухання; радуйся, життя, повне таємничої радости. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 12: Благозволивши подати людям благодать прощення гріхів, Той, хто всі гріхи прощає, прийшов Сам до людей, які відійшли від Його благодаті, й, розірвавши рукописання, чує від усіх: Алилуя!

Ікос 12: Прославляючи Твоє Різдво, хвалимо Тебе, Богородице, всі ми, як Божий живий храм, бо Господь, що все тримає рукою Своєю, оселившись в утробі Твоїй, освятив, прославив Тебе й навчив усіх взивати: радуйся, скиніє Бога Слова; радуйся, Свята більша за святих; радуйся, ковчеже, позолочений Духом; радуйся, скарбнице життя невичерпна; радуйся, дорогоцінний вінче володарів побожних; радуйся, чесна похвало ієреїв боголюбивих; радуйся, стовпе непохитний Церкви Христової; радуйся, держави нерушима стіно; радуйся, бо через Тебе досягаються перемоги; радуйся, бо через Тебе падають вороги; радуйся, тіла мого зцілення; радуйся, душі моєї спасіння. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 13: О Всехвальна Мати, що породила всіх святих Найсвятіше Слово! Нинішнє прийми приношення, від усякої напасти визволи всіх, і від грядущої муки спаси тих, що співають: Алилуя!

Цей кондак читається тричі. І знову читається ікос І:

Ангел покровитель… і кондак: Непереможній Воєводі…

Пісня 7

Ірмос: Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну погрозу сміливо зневаживши, радувалися, співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословен єси.

Оспівуємо Тебе, взиваючи: радуйся, коліснице мисленого Сонця, лозо істинна, Яка Гроно дозріле виростила, що виточуює вино і веселить душі, які з вірою Тебе прославляють.

Лікаря всіх людей Ти породила: радуйся, Богоневісто, жезле таємний, що зацвів квіткою нев’янучою; радуйся, Владичице, бо Тобою радістю наповнюємось і життя успадковуємо.

Красномовний язик не може оспівати Тебе, Владичице, бо Ти вище за серафимів піднялася, народивши Царя Христа, Його ж благай, щоб місто це визволилося від багатьох спокус.

Прославляють Тебе, ублажаючи, всі краї і з любов’ю взивають до Тебе: радуйся, свитку, на якому перстом написалось Отче Слово; Чиста, Його ж благай, щоб Він записав у книзі життя рабів Твоїх, Богородице.

Благаємо Тебе ми, раби Твої, і схиляємо коліна серця нашого: прихили вухо Твоє, Чиста, і спаси тих, що завжди скорботами оповиті, і збережи від усякого полону ворожого град Твій, Богородице.

Інший, глас 6.

Ірмос: Росоносну піч…

Пресвітлий собор Божественних Твоїх мучеників, Многомилостивий, у світлі Твоєму невечірньому нині перебуває; їх молитвами подай усім просвічення і гріхів очищення, Христе.

Який прекрасний час, що дав нам стримання, Господи; в ньому змилосердься до нас як благий, молитвами святих страдників, які полюбили чесні страждання Твої.

Перейшли багатоболісну бурю життя раби Твої, Владико, направ їх до пристановища Твого, щоб і вони разом з усіма обраними взивали: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Богородичний: Законотворця народивши, благай, Приснодіво, очистити беззаконня всіх тих, хто в нинішній час старанно і з добрим наміром проводить божественний піст.

Інший, глас 5.

Ірмос: Благословенний Ти, Боже…

Благословенний Ти, Боже, що показав за Тебе мужньо постраждалих мучеників, оспіваний і прославлений.

Благословенний Ти, Боже, що дав нам страстотерпців – молитвеників до Тебе, оспіваний і прославлений.

Троїчний: Благословенний Ти, Боже, Єдиний єством, у Трьох Особах пізнаваний, оспіваний і прославлений.

Богородичний: Благословенний Ти, Боже, що народився безмужно, і Ту, що народила, показав чистою, оспіваний і прославлений.

Стих: Святим, що на землі Його, створив Господь усі бажання Свої в них.

Благословенний Ти, Боже, що звірів угамував і вогонь погасив, на славу святих Твоїх, оспіваний і прославлений.

Стих: Блаженні ті, кого Ти обрав, Господи, і прийняв.

Благословенний Ти, Боже, що від смерти до безконечного життя преставив тих, хто в житті вірою послужив Тобі.

Ірмос: Благословенний Ти, Боже, що бачиш безодні, і на престолі слави сидиш, оспіваний і прославлений.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне: тоді провіщене, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати; всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.

Ти прийняла в лоні Слово, Ти носила Того, Хто носить усе; молоком годувала Того, Хто повелінням Своїм годує всю вселенну, Чиста: Йому ж співаємо: Господа оспівуйте діла і прославляйте по всі віки.

Мойсей зрозумів у купині велике таїнство Різдва Твого; юнаки ж прообразували його ясніше, стоячи посеред вогню, будучи неопаленими: нетлінна Свята Діво, тому Тебе шануємо по всі віки.

Раніше ті, що через оману стали нагими, в ризу одягнулися Різдвом Твоїм; і ті, що сидять у темряві гріхів, побачили світло; Світла оселе Діво, тому Тебе оспівуємо по всі віки.

Мертві Тобою оживляються, бо Ти Життя іпостасне породила; раніше німі стають красномовними, прокажені очищаються, недуги відганяються, безліч духів піднебесних перемагаються Тобою, Діво, – людей спасіння.

Світові Ти народила спасіння, через яке ми були взяті від землі на небо; радуйся, благословенна, покрове і державо, стіно й утвердження тих, хто співає, Чиста: Господа оспівуйте діла і прославляйте по всі віки.

Інший ірмос: Із полум’я преподобним росу…

Святих мучеників подвигу небесні сили здивувалися; їх молитвами, милостями Твоїми, Владико, нас обдаруй, Милосердний.

Вогонь Божественною росою подолали страдники Господні досточудні; визволіть нас від мук вогню, вашими теплими молитвами до Богородиці.

Преблагий Слове, тих, хто відійшов від нас у православній вірі, сподоби життя на небесах у святій світлості, молитвами добропобідних мучеників.

Богородичний: Молитвами, Милостивий, Тієї, Яка народила Тебе, і святих мучеників і апостолів Твоїх, просвіти наші душі, щоб славити Тебе в радості душевній повіки.

Інший ірмос: Творця творіння, Якого жахаються ангели, оспівуте, люди, і прославляйте по всі віки.

Собори мучеників святих, пом’яніть тих, хто з любов’ю оспівує вас і прославляє Христа повіки.

Вас усікали мечем, а ви радувалися, мученики, оспівуючи Христа і прославляючи во всі віки.

Благословимо Отця, і Сина, і Святого Духа.

Троїчний: Дивно розділяється Тройця і перебуває нероздільною як Бог: Її ж прославляємо по всі віки.

Богородичний: Діва Немовля породила, Бог бо з Неї воплотився: усе творіння нехай оспівує Його повіки.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стовпами мужности стали, радіючи падінню диявола, мученики, оспівуючи Христа і прославляючи повіки.

Стих: Душі їх у блаженстві перебуватимуть.

На лоні Авраама сподоби упокоїти, Господи, рабів Твоїх, які з вірою і надією преставилися до Тебе.

Хвалимо, благословляємо, поклоняємося Господеві.

Ірмос: Творця творіння, Його ж жахаються ангели, оспівуйте, люди, і прославляйте повіки.

Пісня 9

Ірмос: Всякий, на землі народжений, нехай звеселиться, Духом просвічений. Нехай зрадується безплотних ангелів собор, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.

До Тебе, вірні, взиваємо: радуйся: Тобою стаємо причасниками радости вічної; визвати нас від напастей, від варварського полону і від усяких інших бід, що находять на людей через безліч гріхів, Пресвята Діво.

Ти стала просвіченням нашим і утвердженням, тому взиваємо до Тебе: радуйся, зірко, що не заходить і вводить у світ велике Сонце; радуйся, бо Ти відкриваєш зачинений Едем, Чиста; радуйся, сосуде, що вмістив невичерпне миро, на Тебе вилите.

Станьмо побожно в домі Бога нашого і взиваймо: радуйся, світу Владичице; радуйся, Маріє, Володарко всіх нас; радуйся, єдина непорочна між жонами і блага; радуйся, стовпе вогненний, що вводить до вишнього життя людство.

Голубице, Ти народила Милостивого, радуйся, Приснодіво; радуйся, похвало всіх преподобних, страдників увінчання; радуйся, всім праведним прикрасо, і нам, вірним, спасіння.

Пощади, Боже, насліддя Твоє, простивши нині всі наші гріхи, маючи Молитовницею за нас Ту, Яка безмужно породила Тебе, Христе, на землі, що заради великої милости Своєї воплотився.

Інший ірмос: Бога людям неможливо бачити…

Як світло, як сонце, засяяли, мученики, і всю землю промінням побожности, світлими чудесами просвітили, і багатобожжя темряву розігнали; їх молитвами, Боже, помилуй нас.

Воїнство мучеників непереможне всіх нас укріпить добре нести подвиг і пройти шлях посту, щоб, звершивши справу божественного житія, бути причасниками життя вічного, радіючи.

Нехай буде Твоя благість, Господи, на тих, хто від нас преставився Твоїм повелінням; нехай оточить їх Твоя милість, і нехай приведе їх у просвічені оселі, світлом лиця Твого.

Богородичний: Гласом ангельським породила Ти, Богородице, невимовно Ангела Ради Отчої; прийми глас рабів Твоїх, який ми підносимо в час посту, і принеси його Богу, як кадило.

Інший ірмос: Ісає, радій…

Звершуючи торжество мучеників нині, люди, викликнімо піснями, співаючи Христу подвигополбжнику, Який подав їм перемогу над ворогами: Його ж у піснях величаємо.

Нігтів вириванням і відсічення мечем членів тіла, ви, всехвальні мученики, любов’ю з’єдналися з Христом, тому нині на небесах радієте; за всіх моліться.

Троїчний: Єдине єство оспівую, Тебе, безначальна Тройце, чесна, живоначальна, нерозсічена Єдинице, Отець нероджений, і роджений Слово і Син, Душе Святий, спаси нас, що оспівуємо Тебе.

Богородичний: Незбагненне Різдво Твоє, Богомати, без мужа бо зачаття Твоє, і дівоче народження: Бог Сущий народився; Його ж прославляючи, Тебе, Діво, ублажаємо.

Стих: Святим, що на землі Його, створив Господь усі бажаня Свої в них.

Мужнє воїнство Царя всіх і Бога, мучеників, піснями увінчаймо, люди, бо вони перемогли явно бісівські полки; їх же оспівуючи, Владику величаймо.

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Коли все творіння Твоє воскресиш, Христе, щоб судити, тих, кого Ти нині прийняв, вірних Твоїх, помилуй, прости, в чому вони згрішили в житті, і зі святими Твоїми упокой їх повіки.

Ірмос: Ісає радій, Діва мала в утробі і родила Сина Еммануїла, Бога ж і Людину, Схід ім’я Йому, Його ж величаючи, Діву ублажаємо.

Екзапостиларій: Те, що від віку таїнство, пізнається нині: Бог – Боже Слово, Сином Діви Марії заради милосердя стає, і радість благовіщення Гавриїл провіщає; з ним же і ми взиваймо всі: радуйся, Мати Господня.

На Хваліте… Все, що дише…

Ставимо стихів 4; і співаємо стихири, глас 4.

Сокровенне таїнство, і ангелам невідоме, Гавриїл архангел відкриває і до Тебе, приходить нині, єдиної непорочної, доброї голубиці і з роду нашого обраної, і взиває до Тебе, Пресвята: радуйся, приготуйся словом Бога Слово прийняти у Твоєму лоні (двічі).

Світлоносна палата приготована Тобі, Владико, – лоно чистої Богоневісти: гряди до неї і зійди, ущедри творіння Твоє, що через заздрість напасть прийняло, впало в рабство оманщика і першу красу згубило, Твого спасительного зшестя чекаючи.

Гавриїл архангел до Тебе, Всенепорочної, прийшов явно і взивав до Тебе: радуйся, клятви зняття, постання впалих; радуйся, єдина обрана Богом; радуйся, коліснице Сонця слави: прийми Безплотного, Який хоче оселитися в лоні Твоєму.

Слава: і нині, самогласний, глас 4.

Слово, яке не відала, почула Богородиця, бо Їй сказав архангел слово благовіщення; прийнявши з вірою це привітання, зачала Ти Бога; Тому й ми, радіючи, взиваємо до Тебе: із Тебе істинно воплотився Бог, даруй мир світові і душам нашим велику милість.

Славослів’я велике і відпуст.

На Літургії

Зображальні. І з канону акафіста пісні 3 і 6.

Прокимен, глас 3. Пісня Богородиці: Величає душа Моя Господа, і зрадів дух Мій у Бозі, Спасі Моїм.

Стих: Бо зглянувся на смирення раби Своєї, ось бо віднині ублажатимуть Мене всі роди.

Апостол дня: Євр. 9, 24-28, зачало 322.

Євангеліє: Мк. 8, 27-31, зачало 35.

Богородиці. Апостол: Євр. 9, 1-7, зачало 320.

Євангеліє: Лк. 10, 38-42, 11, 27-28, зачало 54.

Алилуя, глас 8: Воскресни, Господи, в спокій Твій… Ти і кивот святині Твоєї…

Стих: Пом’яни, Господи, Давида і всю лагідність його.

Причасний: Чашу спасіння прийму й ім’я Господнє призву.

На трапезі їмо варене з оливою і п’ємо вино, славлячи Пресвяту Владичицю нашу Богородицю за чудеса, що були від Неї.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору