«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна мученику одному

Вечірня

На Господи, взиваю… стихири, глас 1.

Сердечною правдою пізнав ти, всечесний, Бога безмежного, в Нього увірував безсумнівно, блаженний, зберігши невимовні Його спасительні повеління, величний і премудрий, постраждавши терпеливо, Царство непорушне ти сприйняв.

Кров’ю твоєю чесною ти освятив землю й осквернену кров знищив, що приносилася беззаконно бісам, і вінець нетлінний прийняв на главу твою, всечесний. Тому молися, щоб дарувати душам нашим мир і велику милість.

Освячуючись, ми прославляємо твою священну боротьбу і подвиги, мучениче всечесний (ім’я), через них ти співгромадянином ангелів став і всім страстотерпцям спільником; з ними ж молися, щоб дарувати душам нашим мир і велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: Горе мені, що буде, я осквернив гріхами розум, і душу, і тіло; що сотворю, як визволюся від вогню нестерпного, кайданів незнищимих і вічних? Але, о Всенепорочна, благай Сина Твого, щоб Він раніше кінця подав мені відпущення.

Хрестобогородичний: Коли побачила Агниця непорочна і Владичиця на хресті Свого Агнця, що не мав ні вигляду, ні доброти, ридаючи, промовила: горе Мені, куди дівалася Твоя доброта, найсолодший, де краса, де сяюча благодать Твого вигляду, Сину Мій улюблений?

Якщо є, самогласний, Слава,.. глас 6.

Нині вся вселенна освітлюється зорями мученика, і Церква Божа прикрашається квітами, взиваючи до тебе, мучениче (ім’я), угодниче Христів і заступниче наш найщиріший, не переставай благати за всіх рабів твоїх.

І нині…

Богородичний: Богом визнаємо Того, Хто з Тебе втілився, Богородице Діво: Його благай, щоб спастися душам нашим.

Хрестобогородичний: Агниця чиста й непорочна Владичиця, коли побачила на хресті піднесеним Свого Агнця, як Матір викликувала і, дивуючись, взивала: Сину, насолодо Моя, що це за незвичайне явище нове й преславне: як невдячні люди віддають Тебе на судилище Пилата і засуджують на смерть Життя всіх; але славлю Твоє, Слово, невимовне приниження.

Якщо свято з полієлеєм, промовляй богородичний воскресний: Хто Тебе не ублажить…

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три

Пророцтва Ісаї читання (43, 9 -13)

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: «правда»!

А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде.

Я, Я Господь, і немає Спасителя крім Мене.

Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог;

від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це?

Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (5, 15 – 6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього.

Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом.

Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам;

зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість;

загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних.

Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх;

повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх.

Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних.

Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі.

Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами.

Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Пророцтва Єзекиїля читання (Єзек. 34, 1-16)

Було до мене слово Господнє:

Сину людський! Пророкуй про пастирів Ізраїлевих, пророкуй і скажи пастирям: так говорить Господь Бог: горе пастирям Ізраїлевим, що пасуть самих себе! Чи не овець повинні пасти пастирі?

Ви їли молоко й зодягалися у вовну, заколювали овець вгодованих, отару ж не пасли.

Слабких овець ви не підкріплювали і недужих не лікували, поранених не перев’язували й сполоханих не повертали, і загублених не шукали, а правили ними жорстокістю й силою.

І розпорошилися Мої вівці без пастиря, і стали поживою всякому польовому звіру, та й порозбігалися.

По всіх горах і по всіх високих узгір’ях блукають Мої вівці; розсипалась отара Моя по всій країні, ніхто не питає про них, ніхто не шукає їх.

Тому вислухайте, пастирі, слово Господнє:

Живу Я! — говорить Господь Бог; за те, що вівці Мої залишені були на здобич, і без пастиря опинилися вівці Мої на поживу всякому дикому звіру, а Мої пастирі не шукали овець Моїх, бо пастирі пасли самих себе, а овець Моїх не пасли, –

за те, пастирі, слухайте слово Господнє!

Так говорить Господь Бог: ось, Я постану проти пастирів, і вимагатиму овець Моїх з їхніх рук, і не дам їм уже пасти овець, і не будуть уже більше пастирі самих себе пасти; Я вирву овець Моїх із рота у них, щоб не були вони вже їм їжею.

Бо так говорить Господь Бог: Я Сам розшукаю овець Моїх і буду їх доглядати.

Як пастир перевіряє свою отару, коли знаходиться серед зібраних овець, так і Я перевірю овець Моїх і поверну їх назад з усіх місць, куди вони розбіглися в темряві у хмарний день.

І виведу їх із народів, і позбираю їх з країн, і приведу в землю їхню, і буду пасти їх по горах ізраїльських, поблизу потоків і по всіх населених місцях усієї землі.

Буду пасти їх на гарних пасовищах, а двори їхні будуть на високих горах ізраїльських; там вони будуть відпочивати у добрих загонах і будуть пастися на трав’яному пасовищі — на горах ізраїльських.

Я буду пасти овець Моїх і Сам поведу їх на місце спочинку, — говорить Господь Бог.

Те, що заблукало, Я знайду, яке відлучилося, заверну, поранене перев’яжу, хворе підкріплю, а надто жирне й буйне страчу; буду їх пасти по правді.

На стиховні стихири, глас 4

Коли лютий мучитель віддав багатостраждальне і многотерпеливе тіло твоє, мучениче святий (ім’я) на різноманітні муки, ти не зрікся Христа і не приніс жертви ідолам, але терпів, наче хтось інший страждав, сподіваючись майбутньої нагороди і безсмертної слави.

Стих: Праведник, як фінік, розцвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Коли підвішували і стругали твоє тіло, і камінням закидали, і залізом ранили, і умертвили тебе мечем, ти непохитним залишився, бо на камені розумному стояв душею твоєю і заради цього з’єднався з ангельськими чинами і світла невечірнього сподобився.

Стих: Насаджені в домі Господнім, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Твої мощі, (ім’я), подають славне зцілення тим, хто бажає, потопляють пристрасті й недуги і знищують лукавих демонів полки; наповнюють же серця вірних плодами Божественних чеснот і розумом благочестя.

Слава,.. глас 6.

Прийдіть, мучениколюбці, всі благочесно прославимо Христового страстотерпця, славного (ім’я), що завершив подвиг; він бо главу змієву знищив і кров’ю землю освятив, від цього світу преставився в оселі вічні і від руки Вседержителя прийняв почесті за свої подвиги; він благає очищення душам нашим і великої милости.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси виноградна лоза істинна, що зростила нам плід життя. Благаємо Тебе: молися, Владичице, з апостолами й з усіма святими, щоб були помилувані душі наші.

Хрестобогородичний:

Коли побачила Тебе Пречиста на хресті розіп’ятим, плакала і як Мати взивала: Сину Мій і Боже Мій, найсолодший Мій, як Ти терпиш страждання безчесні.

Тропар за уставом, якщо ж ні, цей тропар, глас 4.

Мученик Твій, Господи, (ім’я) в стражданні своїм вінець нетлінний прийняв від Тебе, Бога нашого; маючи бо силу Твою, мучителів подолав, сокрушив і демонів немічні спокуси. Його молитвами спаси душі наші.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

На Бог Господь… тропар той самий.

Після 1-ї кафизми, сідальний, глас 4.

Воїнські почесті земні зненавидів ти, бо бажав слави небесної й страждання перетерпів і мученицьку смерть прийняв; тому й шануємо всесвяту пам’ять твою, хвалу віддаючи Христу, преблаженний (ім’я) (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе, Матір Божу і Діву, благаємо воістину і до Твого заступництва взиваємо, з любов’ю звертаючись до Твоєї благости: Тебе бо ми, грішні, маємо заступницею і Тебе придбали як спасіння в бідах, єдину Пречисту.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Славне життя скінчивши, силу мучителя усю подолав ти і прийняв вінець з руки Вседержителя, (ім’я) всечесний, і став спільником ангелів.

Слава: і нині.

Богородичний: Слово Отче, Христа Бога нашого, що з Тебе втілився, визнаємо, Богородице Діво, єдина чиста, єдина благословенна; тому, безперестанно Тебе оспівуючи, величаємо.

Після Хваліте ім’я Господнє… полієлей і величання.

Величаємо тебе, страстотерпче святий (ім’я), і шануємо чесні страждання твої, їх же за Христа перетерпів єси.

Псалом обраний: Бог наш пристановище й сила.

Стих: Взивали праведні, і Господь почув їх.

Слава: і нині.

Після полієлея сідальний, глас 4.

Воїна Христового непереможного, переможця над ворогами мужнього, що чудесами великими прославився, вшануймо всі з вірою, (ім’я), страстотерпця, мученика, він бо подає зцілення всім, хто з вірою приходить, і вгамовує люті страждання, і обтяжених скорботою людей утішає (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Стіна непереможна для нас, християн, Ти єси, Богородице Діво, до Тебе звертаючись, неушкодженими перебуваємо і, знову впадаючи в гріхи, маємо Тебе молитовницею; тому, дякуючи, взиваємо до Тебе: радуйся, благодатна, Господь з Тобою.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Праведник, як фінік, розцвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Стих: Насаджені в домі Господнім, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Все, що дише…

Євангеліє від Луки, зач. 63 (Лк. 12, 2-12).

Після 50-го псалма стихира, глас 6.

Нині вся вселенна… (див. вечірню).

Канон, глас 5

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога, силою могутньою скинув Христос, Ізраїля ж спас, що переможну пісню співав.

Коли стоїш Ти сміливо перед престолом Божим, богоблаженний, як мученик непереможний, охороняй молитвами твоїми нас, що з любов’ю шануємо святі страждання твої.

Маючи в душі твоїй воду живу, ти, мучениче славний, висушив каламутні потоки зла, підкріплений благодаттю Спасителя, богоблаженний.

Силою Божою укріплений, Ти, богоблаженний, зміг ворожу гординю сокрушити і став переможцем славним і громадянином града небесного.

Богородичний: Покажи Твоє милосердя, Владичице Пречиста, на мені окаянному, щиро благаючи Сина Твого, щоб спастися нам від вогню вічного Твоїми молитвами.

Пісня 3

Ірмос: На нічому водрузив Ти землю повелінням Твоїм, і повісив її, щоб непорушно тяжіла; на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний благий і Чоловіколюбець.

Від бруду пристрастей мудро ухиляючись і наближаючись за святою чистотою до Бога, одержав ти просвічення від Бога, що показав тебе сином світла, бо діла світлі чинив ти.

Воїнські почесті земні й славу велику за ніщо вважав ти, богоблаженний, тому й став воїном Христовим і до собору мучеників прилучений був, радіючи, мучениче (ім’я), богоносний і блаженний.

Стежки життя твого, славний мучениче, були спрямовані на путь миру, що веде до Царства Божого, у рай насолоди й у вічний спокій.

Богородичний: Породивши Владику й Творця всього творіння, стала Ти чеснішою від херувимів і серафимів. Тому всі роди достойно Тебе величаємо.

Сідальний, глас 5.

Доброчесними світлостями просвічений і мучеництва світлом прикрашений, сяєш ти ясніше від сонця і просвічуєш тих, що з вірою світлоносну пам’ять твою шанують, страстотерпче преславний (ім’я); і тих, що поклоняються мощам твоїм, спасай.

Слава: і нині.

Богородичний: Дивне чудо зачаття і невимовний образ Різдва, що в Тобі відбулися, чиста Приснодіво; це страшить мій розум і дивує помисли. Слава Твоя, Богородице, на всіх простягається на спасіння душ наших.

Хрестобогородичний: Хрестом Сина Твого, Богоблагодатна, ідольська омана вся знищена і демонська сила подолана; тому ми, вірні, достойно Тебе завжди оспівуємо й благословляємо і, Богородицю воістину сповідуючи, Тебе величаємо.

Пісня 4

Ірмос: Божественне Твоє зрозумівши приниження, прозірливо Авакум взивав до Тебе, Христе, з трепетом: на спасіння людей Твоїх спасти помазаних прийшов Ти.

Любов’ю й надією на Бога прикрашений, ти як мученик просвітився, преблаженний, і спільником ангелів бути сподобився, преславний.

Ти був нездоланним і непохитним, живучи у вигнанні, був позбавлений своїх близьких, заради Владики всіх Бога, богоблаженний і премудрий.

Славний подвиг являючи, чеснотами мученицькими прикрашений, невидимих чеснот досяг ти, пожинаючи почесті за подвиги свої.

Богородичний: Той, що на небі з Отцем перебуває, ради нас на землі втілився з Тебе, всенепорочна Владичице, з великого милосердя Свого, єдиний милосердний Чоловіколюбець.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе, що у світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену посвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Укріпивши себе законами Вседержителя, підступи беззаконників відбив ти від себе і, постраждавши за закон Божий, нетління вінець, мучениче, прийняв єси.

Вугілля омани погасив ти, премудрий, струменями крови твоєї; і нині, проливаючи цілющі води, полум’я недуг відганяєш Божою благодаттю.

Ти, мучениче, маючи немічне тіло, зміг подолати змія багатопідступного і його лестощі численні мудро переміг благодаттю.

Богородичний: Умертви, пренепорочна Діво, благаю Тебе, загибельні для душі пристрасті тіла мого; Ти бо тілом породила Джерело безгрішне, Христа Бога.

Пісня 6

Ірмос: Шалену бурю душетлінного моря пристрастей утихомир, Владико Христе, і від тління підведи мене як милосердний.

Став ти на судилищі беззаконному, мучениче Христів (ім’я), і всю оману виявив; судили тебе за віру Христову, і ти, як муж мудрий, мучителів викрив.

Ти, мучениче Христів, був прикрашений премудро божественними чеснотами у стражданні твоєму; тому тебе просвітив Христос, і нетлінним став ти.

Кров’ю своєю ти землю освятив, душею ж святою небо освітив, преблаженний, і собори мучеників радістю сповнив.

Богородичний: Духом Божим натхнений, пророк провістив Тебе, як двері, що ними пройде тілесно Бог, залишивши їх знову запечатаними, пренепорочна.

Кондак за уставом, якщо ні, кондак цей, глас 2:

Зіркою світлою, необлесливою, явився єси світу, страстотерпче (ім’я), Сонце Христа зорею твоєю сповіщаючи; і всю оману ти знищив, а нам подаєш світло, молячись безпрестанно за всіх нас.

Ікос: Пісню даруй мені, Боже мій, оспівувати, і промовляти, і шанувати подвиги страстотерпця Твого і мученика, щоб я благосполучно прославив мужнього у стражданнях (ім’я), який переможцем пристрастей був завжди, великого у благочесті, що і в соборі мучеників засяяв; з ними ж неупинно прославляє Христа з безліччю ангелів, приймаючи від Бога Божественне сяйво і благаючи безперестанно за всіх нас.

Пісня 7

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, покрив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благословенний Ти.

Коли переносили страдницьке тіло твоє, многостраждальний і премудрий, боголюбиві люди, то виголошували вдячно: благословенний Бог отців наших.

Ти зруйнував Божою благодаттю еллінські жертви і припинив, блаженний, союз свій з тілом, мученицьки померши за Христа, постраждавши за закон.

Ніби на колісницю сівши, ти кров’ю своєю мученицькою, преславний мучениче, піднісся з радістю в покої небесні.

Богородичний: Ти слава всім, Пречиста, й утвердження тим, що визнають Тебе, всенепорочна, як Матір Божу, що надприродно з утроби Своєї Христа породила.

Пісня 8

Ірмос: Тобі, Творче всього, юнаки в печі, всесвітній хор склавши, співали: всі діла, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Бувши спадкоємцем Єрусалима небесного, вмер ти у вигнанні, премудрий, виголошуючи безперестанно: всі діла, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Переніс ти многі скорботи, блаженний, і нині ввійшов у безскорботне життя, де взиваєш: всі діла, Господа оспівуйте і прославляйте повіки.

Мав ти, мучениче, твердість всемогутньою силою Божою еллінську оману і лукаві хитрощі подолати і вінець нетлінний від Владики всіх прийняти.

Богородичний: Всещедре Слово від Тебе, Пречиста, тіло прийняло і з людьми з’єдналося. Ублагай Його, пресвята, щоб угамував Він грішне тіло моє й спас душу мою.

Пісня 9

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі й породила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід ім’я Йому, Його величаючи, Діву ублажаємо.

Прийдіть, вірні, урочисто вшануймо нині святу пам’ять преблаженного і священного мученика Христового (ім’я), він бо у стражданнях своїх силою Божественною всю силу ворожу переміг.

Ти, славний, був прикрашений у стражданні Божественними чеснотами і, піднявшись, як на вогняній колісниці, твоєю кров’ю ввійшов у небеса, радіючи, щоб бачити невимовну красу Спаса нашого.

Як славний, мужній воїн Христа Бога, явив ти себе у стражданнях. Тому й живеш ти нині в Царстві Небесному, вінцем перемоги увінчаний преславно, страстотерпче всехвальний.

Богородичний: Породивши Христа, просвічення всіх, що в темряві гріхів перебувають, засліплену душу мою просвіти й поможи мені йти стежками, що приводять до вічного життя, пресвята наставнице всіх, що Тебе величають.

Світильний: Як сонце світлоносне, освітлюєш ти дивним промінням своїм усе творіння, преславний страстотерпче (ім’я). Тому, святкуючи пам’ять твою, взиваємо до тебе: ублагай твоїми молитвами Христа, що воскрес із гробу, щоб Він спас нас від усіх бід.

Богородичний: Державним Твоїм покровом, Пречиста, оберігай нас, рабів Твоїх, від нападів ворожих завжди непошкодженими; бо Тебе єдину маємо за пристановище в бідах.

На Хваліте… стихира, глас 4

Прославляють люди псалмами й піснями славну пам’ять твою, мучениче (ім’я), бо вона засяяла, як богоугодна й світлоносна, прикрашена славою й благодаттю. Тому й веселяться нині чини ангельські, хвалять же мученики з апостолами твій подвиг страждання, мучениче, й оспівують Спаса Христа, Бога нашого, що прославив тебе; моли ж Його, щоб просвітив і спас душі наші (двічі).

Ти, (ім’я), зодягнувшись у всезброю Христову, став перед ворогами твоїми; ти бо, за Христа вогнем розпалений, сміючись над безбожною жорстокістю оманливих богів, взивав тоді до беззаконних: я воїн Христа, Царя мого, і не зможуть розлучити мене з любов’ю Христовою ні звірі, ні колеса, ні інші муки; Його ж благай спасти і просвітити душі наші.

Зневажаючи воїнські звання, і різні муки, і страшну зброю, вінценосний (ім’я), ти скінчив путь благочестя стражданнями; тому світлу пам’ять твою ми вінчаємо піснями, як квітами, і чесні мощі твої цілуємо з вірою; стоячи перед престолом Владики, Христа Бога нашого, благай безперестанно, щоб спастися душам нашим.

Слава,.. глас 1.

Похвало мучеників, одержавши славну перемогу над оманою, сподобився ти, (ім’я), за любов твою земної слави, яку носив завжди скромно, як переможець. І нині збережи від гріхів тих, що з вірою шанують пам’ять твою.

І нині…

Богородичний: Радуйся, Богородице Діво, бо Ти породила Царя Небесного, Спаса й Просвітителя душ наших.

Хрестобогородичний: Коли побачила Агниця непорочна і Владичиця на хресті Свого Агнця, що не мав ні вигляду, ні доброти, ридаючи, промовила: горе Мені, куди дівалася Твоя доброта, найсолодший, де краса, де сяюча благодать Твого вигляду, Сину Мій улюблений?

Якщо є на стиховні Слава,.. промовляй з вечірні.

І нині…

Богородичний або хрестобогородичний.

Літургія

Прокимен, глас 7: Звеселиться праведник у Господі й уповає на Нього.

Стих: Вислухай, Боже, голос моління мого, коли буду молитись до Тебе.

Апостол: до Тимофія друге послання святого апостола Павла, зач. 292 (2 Тим. 2, 1-10).

Сину Тимофію, зміцнюйся у благодаті Христом Ісусом, і що чув від мене при багатьох свідках, те передай вірним людям, які були б спроможні й інших навчити. Отже, терпи страждання, як добрий воїн Ісуса Христа. Ніякий воїн не зв’язує себе з ділами житейськими, щоб догодити воєводі. А якщо хто і змагається, не одержить вінка, коли незаконно буде змагатися. Трудящому хліборобові першому належить покуштувати плодів. Розумій, що я кажу. Нехай дасть тобі Господь розуміння в усьому. Пам’ятай Господа Ісуса Христа від сімени Давидова, що воскрес із мертвих за благовістям моїм, за яке я страждаю навіть до кайданів, як злодій; але для слова Божого немає кайданів. Тому я все терплю заради обраних, щоб і вони одержали спасіння в Христі Ісусі з вічною славою.

Алилуя, глас 4: Праведник, як фінік, розцвіте…

Стих: Насаджені в домі Господнім у дворах Бога нашого розцвітуть.

Євангеліє від Луки, зач. 63 (12, 2-12).

Причасний: В пам’ять вічну буде праведник. Лихої слави він не убоїться.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору