«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Олександр Щетинський

Олександр Щетинський
Олекса́ндр Степа́нович Щети́нський (22 червня 1960) — український композитор. Лауреат семи міжнародних композиторських конкурсів.

Український композитор Олександр Щетинський народився в 1960 в Харкові. Лауреат семи міжнародних композиторських конкурсів в Австрії, Швейцарії, Польщі, Росії, Франції і Люксембурґу за оркестрові та вокальні композиції (членами журі були провідні митці сучасности К. Пендерецький, М. Ростроповіч, А. Дютійо, Е. Дєнісов, Ґ. Шулєр, З. Пальм та ін.). Список творів Щетинського сягає понад 100 назв і охоплює більшість жанрів та виконавських складів — опери, симфонічні твори, концерти, камерні та сольні композиції.

Серед показових робіт Щетинського — кілька хорових творів. Кантата Апостол Іван засвідчив на тексти з Нового Завіту була створена на пропозицію видатного сучасного дириґента Теодора Курентзіса і вперше виконана ним в 2004 в Новосибірську. Тоді ж в Україні відбулися прем’єри двох інших хорових творів Щетинського — духовної кантати Світ во откровеніє на традиційні православні тексти (Ужгородський камерний хор Cantus, Ужгородський фестиваль духовної музики) і Реквієму для хору і струнного оркестру на латинські тексти (львівський хор Gloria і оркестр Leopolis, львівський міжнародний фестиваль сучасної музики Контрасти). У 2006 хор Cantus здійснив перше виконання симфонії для хору a cappella Узнай себе на тексти з філософських творів Григорія Сковороди. В 2011 лейблом NAXOS ці твори видані на компакт-диску. Камерні і симфонічні твори Щетинського звучать на престижних фестивалях Європи й Америки. Серед його виконавців Московський театр Гелікон Опера, Національний оркестр БіБіСі у Валлії, Національний симфонічний оркестр України, оркестри Київської та Варшавської філармоній, дитячий хор Півчий Радіо Франція, струнні квартети Ардітті (Велика Британія), Кайрос (Німеччина), Московський Ансамбль Сучасної Музики, Ансамбль Вінер Коляж (Австрія), Нью Джульярд Анзамбл (США) та ін.

Найновіші роботи Щетинського — опера «Перерваний лист» за творами Т. Шевченка (2013, замовлення Ансамблю Вінер Коляж, Австрія, прем’єра у Відні 2015 р.), Концерт для фортеп’яно з оркестром (2015, замовлення Симфонічного оркестру м. Майнц, Німеччина), хоровий цикл «Шість поезій Павла Тичини» (2016, замовлення Студентського хору м. Гарлем, Голландія), опера-апокриф «Іуда і Магдалина» (2017).

На початку 2018 р. вийшла друком книжка «Лінії. Перехрестя. Акценти: композитор Леонід Грабовський. Бесіди, статті, матеріали. Автор-упорядник Олександр Щетинський».

Олександр Щетинський — відомий український композитор, чиї твори… широко виконуються в Європі та викликають значне зацікавлення. Володіючи різноманітними аванґардовими засобами виразности, Щетинський прагне і досягає власного синтезу стилістичних напрямів, при цьому уникаючи еклектизму… Його твори… звучать у виконанні артистів світового класу.

(зі статті З. Міндеровіча на американському
веб-сайті http://www.allclassical.com/)
Його стиль, міцно пов’язаний зі структуралізмом, спирається на різноманітні сучасні техніки. Кожний твір містить в собі певну музичну метафору, що відбивається у назві твору. Важливим чинником є вплив східного різновиду мінімалізму — більш медитативного і менш запрограмованого, поряд із ретельно вивіреним співвідношенням між різними щаблями звучання і тишею, переважанням тихої динаміки, розробкою щонайменших деталей і змін звуковисотности, тембру і ритму.

(зі статті в словнику
New Grove Dictionary of Music & Musicians,
Велика Британія)

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору