«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Григорій Давидовський

Давидовський Григорій Митрофанович (1866, с. Мельня, Сумщина — 1952). Відомий український хоровий диригент, композитор, співак, організатор хорів, автор широко популярних хорових творів на українську тематику.

Духовних творів композитора порівняно небагато, проте вони становлять досить вагому і, можливо, художньо найдовершенішу частку його творчого доробку, вирізняючись досить вдалим поєднанням пристрасного емоційного елементу з побожним характером.

Григорій Давидовський народився в сім’ї священика на Чернігівщині. Змалку співав у церковному хорі. Отримав професійну музичну освіту як диригент і як сольний співак у Петербурзькій консерватори. По закінченні консерваторії Г. Давидовський створював численні хорові колективи у Росії, Франції, Україні, керував регентськими курсами, провадив масштабні гастрольні поїздки великими хоровими капелами, створював багато хорових композицій тощо.

На початку XX ст., Г. Давидовський створює літургійні піснеспіви й духовні хорові концерти в романтичному стилі, подібно до творів О. Архангельського, що набули значної популярності в Росії й Україні. До 20-х років XX ст., Г. Давидовський стає знаним хоровим композитором і диригентом. Він видає друком власні духовні твори, перебуваючи в Ростові-на-Дону. Г. Давидовський схвально сприймає ідеї УАПЦ, бере участь у Першому Всеукраїнському православному церковному соборі як делегат Вінницького відділення Церковної Ради. У 20-х роках він створює Літургію, в якій намагається відмовитися від зовнішніх ефектів та відтворити глибоке внутрішнє релігійне почуття людини («Святий Боже»). В цей час активно популяризуються духовні концерти композитора, зокрема «В молитвах невсипущу Богородицю», що стають репертуарними для хорових колективів.

Духовній музиці Г. Давидовського властива велика емоційна пристрасність, що виходить з притаманного композитору захопленого екзальтованого світосприйняття. Вона позначена високою професійною майстерністю, відчуттям звукової колористики та глибиною релігійного переживання. Він є яскравим представником духовно-музичного романтизму початку XX ст., що представлений в основному творчістю російських авторів. У частині України, що перебувала у Російській імперії, Г. Давидовський є майже одиноким композитором-романтиком, духовна творчість якого відзначається національним українським характером.

М. Юрченко,
«Духовна музика укр. композиторів 20-х років ХХ ст.»
Ред. М. Юрченко, 2004 р.

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору