«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том І

Акафіст великомученику Юрію Переможцю

Кондак 1

Непереможному воєводі і Переможцю Юрію складемо похвалу, як нашому заступнику і скорому помічнику; ти ж, святий великомученику, як той, що має сміливість перед Господом, від усяких бід визволи нас, щоб ми взивали до тебе:

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Ікос 1

Ангелів Творець і всього творіння Сотворитель, який явив тебе для Церкви Своєї, віри поборника і за віру непереможного страстотерпця, спонукає нас за подвиги страждань твоїх величати тебе, святий Юрію, так:

Радуйся, бо ти до кінця Ісуса Сина Божого полюбив; радуйся, за ім’я Його з любов’ю душу свою поклав ти.

Радуйся, сповіднику, Богом покликаний; радуйся, подвижнику, Божою благодаттю прославлений.

Радуйся, ангелів співжителю; радуйся, пророків ревнителю.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 2

Бачачи гоніння нечестивих на християн, ти не побоявся підступів їхніх і мук, богомудрий, але як добрий воїн Христів, роздавши все своє убогим, добровільно прийшов на їхню нечестиву раду, Христу, Вождю і Богу своєму співаючи: алилуя.

Ікос 2

Свідомо пізнавши єдиного Бога, Якому у трьох іпостасях боголіпно поклоняємося, твердим розумом ти сповідав Його на зборищі нечестивих і так викрив безумного царя за безумне поклоніння творінню. Заради цього за твоє високе любомудріє прийми від нас, Юрію, щирі похвали:

Радуйся, єдиного істинного Бога проповіднику; радуйся, Пресвятої Тройці вірний захиснику.

Радуйся, бо ти показав невірним велику таїну православного сповідання; радуйся, бо ти викрив оману ідольського служіння.

Радуйся, риторе божественний; радуйся, красномовцю, премудрості сповнений.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 3

Сила Божа, що просвіщає всяку людину, грядущу в світ, відвідала тебе, страждаючого, і у в’язниці, смиренномудрий Юрію; бо все тлінне життя це, як сміття зневаживши, ти приліпився до єдиного Христа, щоб за ім’я Його добре воїнствувати і сподобитися Йому з ангелами вічно співати: алилуя.

Ікос 3

Маючи розум і серце, Духом Святим осяяні, ти за Його натхненням насмілився подвизатися за ім’я Христове, до крові мужньо стоячи за віру, ти викрив зухвалу нечестивого зборища гординю. Заради цього величаємо тебе так:

Радуйся, щите, піднесений на охорону благочестя; радуйся, мечу, піднятий на посічення нечестя.

Радуйся, стовпе віри; радуйся, стіно і утвердження Христової Церкви.

Радуйся, вірних окрасо; радуйся, невірних страх і посоромлення.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 4

Безумний мучитель, що дихав на тебе убивством, страстотерпцю Юрію, і жадав твоєї крові, як пес голодний, наказуючи розіпнути на колесі тіло твоє і на тяжкі муки віддати; ти ж, укріпляючись у Господі, з твердою надією на Бога взивав: алилуя.

Ікос 4

Діоклетіан і жерці ідольські, почувши від тебе слова премудрості, запалали на тебе злобою, найбільше після того, коли ти сказав: «О царю мучителю! навіщо ти даремно мене мучиш, бо для мене що жити — Христос, що померти — надбання; тяжко тобі йти проти рожна». Тому ми взиваємо до тебе, великомученику, так:

Радуйся, бо ти за мужнє сповідання віри на колесі кров свою пролив; радуйся, бо ти своєю кров’ю звеличив торжество віри.

Радуйся, апостолів співревнителю; радуйся, вільним стражданням Христовим уподібнився ти.

Радуйся, поборнику віри непохитний; радуйся, страстотерпцю, твердіший за адамант.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 5

Боготічній зірці подібний був ти, Юрію, бо чудесним зціленням від Ангела і видимим від колеса розв’язанням ти навчив невірних вірувати в Тройцю Єдиносущну і Їй разом з тобою співати: алилуя.

Ікос 5

Побачили люди силу чудес Божих, явно на тобі бувших, з лагідністю прийняли від тебе Христове вчення і взивали, промовляючи: воістину великий Бог християнський! Тому і ми, величаючи тебе, достохвальний Юрію, взиваємо так:

Радуйся, бо ти світлоносним словом спасіння розігнав темряву невір’я; радуйся, бо ти мученицьким сповіданням віри навернув невірних до Христа.

Радуйся, бо ти легіони земних воїнів привів до небесного воїнства; радуйся, бо ти як воїн Христів перебуваєш з небесними воїнами.

Радуйся, ратоборців славо; радуйся, пресвітлого мученицького собору красо.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 6

Проповідникам істини, духоносним апостолам поревнувавши, ти хрестом свíтові розіп’явся, страстотерпцю; ось бо, як Іона у чрево китове, ти був головою вниз вкинутий у піч негашеного вапна, щоб у тобі прославився дивний у святих Господь. Йому ж ти і у рові вапняному, як у храмі слави, розумом взивав: алилуя.

Ікос 6

Засяявши у триденному Своєму воскресінні з гробу, всесильний пекла і смерті Переможець Ісус спас тебе від пекельного тління, страстотерпцю Юрію, бо після трьох днів знайшли тебе у вапні живим і, здіймаючи руки, співали Богові, бо дуже убоялися і вжахнулися від побаченого. Ми ж, радіючи, возсилаємо тобі переможну пісню:

Радуйся, бо ти, будучи ганебно вкинутим у вапняний рів, зухвалу гординю диявола подолав; радуйся, бо ти дивним від Бога спасінням звірячість мучителя переміг.

Радуйся, бо, будучи незлобивим, ти молився за тих, що робили тобі напасть, як за благодійників; радуйся, бо ти, як Павло за євреїв, уболівав за навернення їх.

Радуйся, муже бажань; радуйся, сосуде обраний.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 7

Бажаючи всіляко вловити серце твоє в ідольську оману, нечестивий мучитель надумав заманити тебе чарівним чаклунством; ти ж, богообраний, з Давидом виголошуючи: «у Бозі спасіння моє і слава моя», з вірою співав Йому: алилуя.

Ікос 7

Нове зло показав служитель сатани Діоклетіан, коли у своїх безумних ревнощах до ідолів повелів напоїти тебе, Юрію, отрутою; ти ж, сповнений віри й уповання, хоч і смертоносне випив, однак залишився неушкодженим, богохвальний, тому і ми взиваємо до тебе:

Радуйся, бо ти в упованні на Бога живого не був посоромлений; радуйся, бо Ти мучителя у ніщо ставив.

Радуйся, бісів відгонителю; радуйся, руйнівнику чарівних задумів.

Радуйся, бо тобою Бог дивним у святих являється; радуйся, бо тобою ім’я Христове благочесно прославляється.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 8

Дивна і страшна порада якимось чарівником була дана нечестивому царю, щоб він повелів тобі на доказ істинності віри Христової словом воскресити мертвого; ти ж, Юрію, ніскільки не сумніваючись, співав Тому, Хто є Богом не мертвих, а живих: алилуя.

Ікос 8

Всебажаний і найсолодший Ісус, Якого ти полюбив усією душею і всім серцем, всеблаженний Юрію, почувши тепле моління твоєї віри, повелів, за словом твоїм, воскреснути мертвому, заради прославлення імені Свого і утвердження вірних, невірним же і засліпленим на здивування і богопізнання. Заради цього достойно взиваємо:

Радуйся, бо Господь сил дивне явив через тебе; радуйся, бо тобою воскресив мертвого із гробу.

Радуйся, бо ти дарував засліпленому чародію розумне прозріння вірою; радуйся, бо ти багатьом за Христа постраждалим путь показав у Святеє святих.

Радуйся, Рима здивування; радуйся, християнського роду піднесення.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 9

Всі ангели прославили Бога, Який дарував тобі, Юрію, таку мужність, що і у в’язниці ти не переставав молитися. Заради цього, як великий таїнник Божої благодаті, удостоївся бачити у видінні Господа, Який увінчав главу твою вінцем нетлінним, щоб і ми з тобою взивали: алилуя.

Ікос 9

Красномовці багатослівні своїми риторськими язиками не можуть достойно висловити похвалу тобі, Юрію, ради великих твоїх подвигів і болістей, які ти за Христа і Церкву добровільно перетерпів. Тому і ми, не знаючи, як прославити тебе, достойно оспівуємо так:

Радуйся, добровільним за Христа і Церкву стражданням застарілого в собі Адама ти розіп’яв; радуйся, за мужнє страждання ти прийняв від руки Господньої вінець правди.

Радуйся, правило ревнощів благочестивих; радуйся, образе убогості духовної.

Радуйся, бо ти не собі, а єдиному Христу добре догодив; радуйся, бо за Христа ти був готовий на різноманітну смерть.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 10

Спасти бажаючи душі, що у темряві ідолослужіння гинули, боголюбивий Юрію, ти, ревнуючи, поревнував, як Ілля по Бозі: бо, ввійшовши в ідольський храм, ти силою Божою розігнав бісів, розбив ідолів, посоромив жерців і як переможець не з людьми, а з ангелами співав Богу: алилуя.

Ікос 10

За стіну безчуттєвіший, закам’янілий серцем мучитель твій, Юрію, не пізнав Бога, Який через тебе чудодіяв, але до кінця перебував, як аспид, затуливши вуха свої. Тому він повелів відсікти тобі голову на позорищі, як злодію; ти ж, уболіваючи за загибель душі його, радісно прийняв кончину, за яку ми тебе ублажаємо з любов’ю так:

Радуйся, віру, надію і любов ти до кінця зберіг; радуйся, в успінні твоєму багато великих чудес ти сотворив.

Радуйся, зброєю благовоління Божого увінчаний на землі; радуйся, славою і величчю прикрашений на небесах.

Радуйся, людино Божа; радуйся, добрий воїне Христів.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 11

Пісні Пресвятій Тройці ти воздав більше за інших, святий великомученику Юрію, не тільки словом і розумом, але всього себе живого принесенням у жертву; бо, уподібнюючись Розіп’ятому за нас непорочному Агнцю Христу, поклав душу свою за друзів своїх добровільно. Тому хоч і не можемо ми достойно похвалити твою мужність, бо більше цієї любові ніхто не має, однак, будучи вдячними, співаємо дивному у святих Богу: алилуя.

Ікос 11

Світлоприємним світильником істинного світла сущим на землі являєшся ти, богообраний Юрію, бо просвіщаєш серця́ вірних і до розуму Божественного всіх наставляєш, навчаючи нас з радістю взивати:

Радуйся, бо ти веселишся у пресвітлих ангельських оселях; радуйся, бо не в дзеркалі, але лицем до лиця причащаєшся невечірнього Троїчного світла.

Радуйся, убогих годувальнику і покривджених захиснику; радуйся, немічних лікарю і царів поборнику.

Радуйся, православним воїнам на війні поборнику; радуйся, за спасіння грішників теплий заступнику.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 12

Благодать, дану тобі від Бога, знаючи, пам’ять твою святкуємо, великомученику Юрію, і, з щирою молитвою до твоєї ікони припадаючи і цілуючи, ми охороняємося, як незборимою стіною, Господньою силою. Заради цього величаючи тебе, щиро взиваємо Богу: алилуя.

Ікос 12

Славну кончину твою оспівуючи, якою ти звеличився як добрий воїн Христів, молимо тебе, страстотерпцю Юрію, будь для нас помічником у всьому на благо і почуй нас, що старанно до тебе взиваємо:

Радуйся, бо тобою Церква вірних просвіщається; радуйся, бо твоє ім’я і серед невірних прославляється.

Радуйся, дивна сповідників славо; радуйся, висока мучеників похвало.

Радуйся, тіл наших лікарю; радуйся, за ду́ші наші молитовнику.

Радуйся, Юрію, великий Переможцю.

Кондак 13

О всеблаженний і святий великомученику Юрію, прийми цей наш похвальний спів і визволи нас від усякого зла твоїм теплим перед Богом заступництвом, щоб з тобою ми співали: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до великомученика Юрія Переможця

О всехвальний святий великомученику і чудотворцю Юрію! Зглянься на нас швидкою твоєю допомогою і ублагай чоловіколюбця Бога, щоб не осудив нас, грішних, за беззаконня наші, а сотворив з нами за великою Своєю милістю. Не зневаж моління нашого, але виблагай нам у Христа і Бога нашого тихе і богоугодне житіє, здоров’я ж душевне і тілесне, землі плодючість і в усьому достаток; і щоб ми не перетворювали на зло добро, що дарується нам тобою від всещедрого Бога, але на славу святого імені Його і на прославлення кріпкого твого заступництва, щоб подав Він країні нашій, боголюбивому воїнству її і всім православним християнам на супротивників перемогу і щоб укріпив державу нашу постійним миром і благословенням. Особливо ж щоб охороняв нас ополченням святих Своїх ангелів і щоб визволитися нам, після відходження нашого із цього життя, від підступів диявола і від тяжких повітряних митарств і не осудженими стати перед престолом Господа слави. Почуй нас, страстотерпцю Христів Юрію, і благай за нас безперестанно Триіпостасного Владику Бога всіх, щоб Його благодаттю і чоловіколюбством, твоєю ж допомогою і заступництвом ми знайшли милість і стали праворуч Праведного Судді з ангелами і архангелами і всіма святими, і Його завжди славили з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору