«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитви

Акафіст перед іконою Божої Матері «Цілителька»

Про ікону Божої Матері «Цілителька»

День ушанування ікони — 1 жовтня

Об’явлення ікони Божої Матері «Цілителька» сталося в IV ст. в Цілканському храмі в Карталінії (Грузія), де вона перебувала. На іконі зображено Пресвяту Богородицю, Яка стоїть над ліжком хворого — на знак чудесного зцілення, описаного у творі великого українського святого Дмитра (Туптала), Ростовського чудотворця, — «Руно Орошене». У IV ст. жив благочестивий клірик Неверненської церкви Вікентій. Щоразу заходячи й виходячи з храму, він ставав навколішки перед іконою Божої Матері та молився до Неї. Якось він занедужав на небезпечну хворобу язика і дуже страждав, не маючи змоги навіть говорити, але все одно не припиняв подумки повторювати молитви до Матері Божої. І одного разу, після молитви, він побачив свого Ангела-Oхоронителя, який звернувся до Божої Матері з проханням зцілити Її вірного молільника. У відповідь з’явилася Сама Пресвята Богородиця і послала знамення Своєї невимовної любові та милості: хворий цілком одужав, одразу ж пішов до церкви і, здивувавши всіх присутніх, став на кліросі разом із хором.

АКАФІСТ

Кондак 1

Обраній від усіх родів Пресвятій Діві Богородиці, що явилася колись хворому клірику, щоб зцілити його від лютої хвороби, похвальний приносимо спів; Ти ж, Усемилостива Владичице, що маєш державу непереможну, від усяких бід, і скорбот, і немочей визволи нас, що взиваємо до Тебе:

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Ікос 1

Архангел Гавриїл, сповіщаючи Пресвятій Діві Марії про безсіменне зачаття від Неї Сина Божого, промовив: «Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах»; ми ж, грішні, слова архангельські насмілюючись відтворювати, з вірою, любов’ю і благоговінням співаємо такі пісні:

Радуйся, з початку віків наперед обрана бути основою нашого спасіння; радуйся, різноманітно пророками провіщена.

Радуйся, Невісто неневісна, що зачала Сина від Духа Святого; радуйся, Мати, що народжуючи й народивши перебуваєш Дівою.

Радуйся, бо Того, Хто одягається світлом як ризою, Ти пеленами повивала; радуйся, бо Того, Хто годує небесних і земних Своєю благодаттю, Ти молоком годувала.

Радуйся, бо на руках Своїх носила Вседержителя; радуйся, бо Ти доглядала Промислителя всього творіння.

Радуйся, бо понад усіх Він Тебе превозніс; радуйся, незрівнянно чесніша і славніша за всі Небесні Сили.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 2

Пречиста Владичице, бачачи старання і благоговіння клірика Вікентія, що кожного дня схиляв коліна перед чесним образом Твоїм і архангельське привітання Тобі приносив, прийняла його щире приношення і дарувала хворому несподіване й дивне одужання. Тому й ми схиляємо коліна душ і тіл наших перед цілющим твоїм образом, Владичице наша Богородице, і, згадуючи дивне явлення хворому клірику, взиваємо до Сина Твого і Бога нашого: алилуя.

Ікос 2

Зрозумівши чудесне зцілення від тяжкої недуги, клірик Вікентій піднявся з убогого ліжка свого, пішов у церкву і там похвальними піснями прославив Тебе, Цілительку всіх недужих.

Радуйся, бо від смертних воріт Ти безнадійно хворих до життя вертаєш; радуйся, співчуттям до стражденних переповнена.

Радуйся, бо вражених усілякими недугами Ти дивно зціляєш; радуйся, бо в усіх скорботах і печалях небесну відраду в серця наші вливаєш.

Радуйся, бо любов’ю до Бога та ближніх Ти нас надихаєш; радуйся, бо від спокус світу цього, що душу й тіло розтлівають, Ти охороняєш.

Радуйся, бо скоро чуєш тих, хто старанно до Тебе молиться; радуйся, бо Ти виточуєш великі милості й щедроти тим, хто любить Тебе.

Радуйся, бо тим, хто уповає на Тебе, все потрібне в житті цьому даруєш; радуйся, бо тих, хто прославляє Тебе, у грізний час смерті Ти не залишаєш.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 3

Силою, даною Тобі, Царице і Владичице, свята ікона Твоя виточує невичерпні зцілення тим, тим, що страждають на різні недуги і з непохитною вірою до Неї вдаються, взиваючи Богові: алилуя.

Ікос 3

Маючи велику любов до роду християнського і материнське піклування про нього, усім, хто просить у Тебе допомоги і заступництва, Ти всяке благе прохання скоро виконуєш, заради цього Тобі, всемогутній Заступниці та скорій Помічниці, приносимо такі похвали:

Радуйся, скорботних утіхо; радуйся, безнадійних надіє.

Радуйся, тих, хто трудиться, поміч і укріплення; радуйся, убогих одіяння.

Радуйся, голодних годувальнице; радуйся, гнаних і скривджених заступлення.

Радуйся, кривдників остраху; радуйся, у християнській вірі наставнице.

Радуйся, знайдення загиблих; радуйся, помічнице спасіння грішних.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 4

Бурі пристрастей і похотей, бісівських спокус, позбави нас, Премилостива Богородице, укріпи і збережи в нас до кінця життя нашого віру православну і відданість Церкві святій, щоб могли ми безперешкодно співати Господу Богові: алилуя.

Ікос 4

Чує Господь на небесах Твої за нас молитви, всеблагая Владичице, і скоро виконує всяке прохання Твоє; знаючи про таку материнську сміливість до Сина Твого Ісуса Христа, усі до Тебе звертаємось і щиро благаємо Тебе: заступайся за нас, багатогрішних рабів Твоїх, перед Усемогутнім Сотворителем нашим, щоб Він не погубив нас із беззаконнями нашими, але щоб подав прощення гріхів нам, що взиваємо до Тебе із глибини душі:

Радуйся, заступнице перед Богом, що світ від напастей спасаєш; радуйся, бо Сина Свого на милість до нас, недостойних, схиляєш.

Радуйся, бо від горіння у вогні росою молитов Твоїх позбавляєш; радуйся, бо удари громовиці від голів наших відводиш.

Радуйся, бо грішним Ти даруєш сміливість перед Богом; радуйся, бо знеможеним у бідах, скорботах і спокусах Ти скоро допомагаєш.

Радуйся, бо безумну мудрість світу цього Ти осоромлюєш; радуйся, бо путі спасіння заблуканим показуєш.

Радуйся, бо Ти завжди з тими, хто в пості, молитві та богомисленні; радуйся, бо суєтні земні блага, що швидко минають, Ти зневажати нас навчаєш.

Радуйся, бо до небесних і вічних скарбів Ти розум і серце наше підносиш.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 5

Світло небесне осяяло дім хворого клірика, коли з’явилася Ти, Преблага Владичице, дарувати йому зцілення від тяжкої хвороби. О Пресвята Мати, Богородице, просвіти затьмарені багатьма гріхами душі наші й подай зцілення хворим тілам нашим, щоб прославляючи Твою милість, ми радісно взивали до Бога: алилуя.

Ікос 5

Бачачи Тебе, Владичицю Богородицю, що стоїть перед вогнеподібним престолом Пресвятої Тройці і благає за християн, небесні сили і всі святі, що од віку Богові догодили незмовкними славослов’ями ублажають Тебе. Ми ж, грішні, на землі любов’ю до Тебе натхненні, насмілюємося оспівувати Тебе так:

Радуйся, бо Материнською любов’ю Ти весь християнський світ обіймаєш; радуйся, усіх вірних добра заступнице.

Радуйся, велика споборнице тих, хто змагається проти мирських душозгубних спокус; радуйся, бо від усякої злоби та ворожнечі Ти миром і любов’ю огороджуєш.

Радуйся, бо всіх, хто вдається під Твій покров, Ти приймаєш; радуйся, наставнице цнотливості та стриманості.

Радуйся, провіднице подвижників благочестя до небесного Єрусалима; радуйся, бо згубні єресі Ти викорінюєш.

Радуйся, спасенних знань подателько; радуйся, скора в бідах і печалях утішителько.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 6

Проповідує свята Православна Церква безліч Твоїх чудес і великі милості Твої, Всеблага Владичице, бо Ти міста й села обороняєш, обителі чернечі й оселі благочестивих мирян захищаєш, покривджених заступаєш і все добре та для душі корисне надаєш усім, хто прославляє Тебе і Сину Твоєму співає: алилуя.

Ікос 6

Світло красується тут, Пресвята Богородице, чудотворна Твоя ікона, названа Цілителькою, проганяючи від усіх вірних темряву спокус і напастей і виточуючи безліч зцілень. Тому зворушено взиваємо до Тебе:

Радуйся, Радуйся, бо невиліковні недуги Ти скоро зціляєш; радуйся, бо від усяких бід і скорбот визволяєш.

Радуйся, бо гріховні пристрасті Ти приборкуєш; радуйся, бо тих, хто хитається у православній вірі, Ти зміцнюєш.

Радуйся, бо благодатною втіхою наповнюєш серця боголюбні; радуйся, бо надією небесних благ усолоджуєш душі вірних.

Радуйся, у добрих ділах допомого; радуйся, бо від видимих і невидимих ворогів захисте.

Радуйся, бо благодаттю Своєю упалих піднімаєш; радуйся, бо страх Божий в серця наші вселяєш.

Радуйся, бо всі благі прохання наші Ти скоро виконуєш.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 7

Бажаючи виявити невимовне Своє милосердя, Ти дарувала нам, всеблага Богородице Діво, чудотворну ікону Твою, названу Цілителькою, щоб усі, хто приходить до неї з вірою, від хвороб визволялися і сподобилися всілякої втіхи; тому завдяки Тобі співаємо Богові: алилуя.

Ікос 7

Дивні та преславні діла Твої, Всенепорочна Владичице, бо всім багатим і вбогим, здоровим і хворим, які зі щирим благанням перед цілющим Твоїм образом моляться, все добре кожному на потребу і в міру віри й любови Ти подаєш; тому й ми не приховуємо Твоїх благодіянь, але, вдячно прославляючи Твої милості, промовляємо до Тебе:

Радуйся, слуху глухих; радуйся, прозріння сліпих.

Радуйся, мовлення німих; радуйся, ходіння кульгавих.

Радуйся, прокажених очищення; радуйся, розслаблених зміцнення.

Радуйся, від злих і лукавих духів визволення; радуйся, єдине після Бога наше пристановище й захисте.

Радуйся, від недолі, печалей і бід цілковите визволення; радуйся, пристрасті до тлінного багатства знищення.

Радуйся, бо шукати нетлінне багатство на небесах Ти навчаєш.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 8

Подорожні та гості ми у світі цьому скорботному й неспокійному, вічної небесної вітчизни шукаємо і Тебе, Царицю Небесну смиренно просимо: веди нас путями спасительних заповідей Сина Твого, Христа Бога нашого, щоб, позбавившись тенет невидимого ворога, ми змогли безперешкодно співати Вседержителеві Богу: алилуя.

Ікос 8

Увесь світ християнський прославляє Тебе, Всенепорочна Діво, похвальними піснями; усі вірні, а надто хворі, з утіхою споглядають на всечесну ікону Твою, названу Цілителькою. О предивна Владичице Богородице, прийми й нашу зворушену похвалу:

Радуйся, радосте наша; радуйся, доброто невимовна.

Радуйся, висото чеснот; радуйся, глибино смирення.

Радуйся, невичерпне джерело милостей і щедрот; радуйся, духмяна квітко дівства і чистоти.

Радуйся, віри християнської утвердження; радуйся, нечестя викриття.

Радуйся, небесних сил похвало; радуйся, усіх праведників славо.

Радуйся, благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 9

Усю надію на Тебе покладаємо, Мати Божа, і в скорботах і хворобах вдаємося з вірою і благоговінням до святої Твоєї ікони, чекаючи від неї скорої втіхи та і зцілення. О Пресвята Царице Богородице, споглянь милостиво на нас, смиренних рабів Твоїх, і прискор усе корисне для нас у цьому та майбутньому житті, щоб, прославляючи Твоє благочестя, співали Творцеві нашому: алилуя.

Ікос 9

Красномовці велемовні не можуть достойно прославити Тебе, Пречисту Діву, чеснішу від херувимів і славнішу від серафимів, що безіменно народила Спасителя душ наших. Ми ж, хоч і немічні, та любов’ю до Тебе переможені, відкриваємо негідні вуста свої на таку похвалу Тобі:

Радуйся, початку Христових чудес; радуйся, сповнення всіх пророцтв.

Радуйся, бо чистотою Своєю Ти ангелів перевершила; радуйся, бо дівство й народження в Собі дивно поєднала.

Радуйся, бо в них непорочно і свято Себе зберегла; радуйся, Мати Сина Божого і Бога Всеишнього.

Радуйся, бо грішному людству Ти відкрила вхід у Царство Небесне; радуйся, тихе пристановище від бурі тим, хто плаває по житейському морю.

Радуйся, Богом дарована відрадо стражденним; радуйся, бо Ти сяєш благодаттю і славою предивних знань і чудес.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 10

Спасти бажаючи увесь рід людський від беззаконь і вічної муки, Чоловіколюбець Господь дарував Тебе, Матір Свою, на поміч, покров і захист тим, що вірують у Нього; прославляючи таке милосердя до нас грішних, подячним серцем і вустами співаємо Йому: алилуя.

Ікос 10

Стіна ти незборима і міцне заступництво, Богородице Діво, всім, хто з молитвою до Тебе звертається. Тому й нас, негідних, охорони від лютих недуг і всіляких напастей і вчасну допомогу та зміцнення в усіх ділах подай нам, що взиваємо до Тебе:

Радуйся, заступлення наше й похвало; радуйся, охоронителько наша й утвердження.

Радуйся, відрадо наша і дивне про нас піклування; радуйся, надійне наше пристановище в усіх скорботних обставинах.

Радуйся, немовлят виховання; радуйся, юних у цнотливості наставниця.

Радуйся, бо подружжя Ти любов’ю та злагодою обдаровуєш; радуйся, бо старців благоговійних Ти до мирної кончини приводиш.

Радуйся, бо вірних пастирів святої Церкви Ти зміцнюєш і напоумляєш; радуйся, радуйся, піклування про вічну радість сумлінних ченців.

Радуйся, Радуйся, бо нікого з побожних Ти не лишаєш без Своєї опіки.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 11

Співи та найрозчуленіші моління наші перед цілющим Твоїм образом прийми, Вседіво Богородице, і сподоби до кінця життя нашого єдиному Богові співати: алилуя.

Ікос 11

Сяє, мов сонце, чудотворна ікона Твоя, Мати Божа, випромінюючи вірним потоки благодатних зцілень, наставляючи тих, що блукають у темряві гріхів, на світлу путь чеснот і спасіння. Тому співаємо Тобі такі похвальні пісні:

Радуйся, чудо чудес, Провіднице Владичице, бо на путь спасіння Ти наставляєш; радуйся, бо тим, хто в бурі напастей перебуває, Ти мирне влаштування даруєш.

Радуйся, бо чистотою Своєю чистоти життя нас навчаєш; радуйся, бо лукавих, гордих і гнів­ливих людей напоумлюєш.

Радуйся, бо правдиву віру і страх Божий у нас вселяєш; радуйся, бо світлом Христового вчення темряву невір“я проганяєш.

Радуйся, бо смуток сумнівів Ти віддаляєш; радуйся, всіх духовних дарів щедра Подателько.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 12

Благодать і щедроти Твої, Всемилосердна Владичице, не припиняєш подавати християнам, даруючи скорботним утіху, покрив­дженим заступництво, хворим і всім збідованим визволення; тому прославляючи Тебе, подячно викликуємо Богові: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи Твої невимовні милості і чудеса, явлені нам, недостойним, схиляємо коліна пе­ред цілющим образом Твоїм, Богородице Вседіво, благаємо Тебе ревно: подай нам мир, тишу і добру кончину й у другому пришесті Сина Твого і Бога нашого не позбав допомоги Своєї й заступництва всіх, хто з розчуленістю приносить Тобі ці похвали:

Радуйся, бо тих, хто впав у смуток і відчай, Ти укріпляєш надією на спасіння; радуйся, бо пута гріховні Ти розриваєш.

Радуйся, бо праведний гнів Божий на нас Ти на милість обертаєш; радуйся, бо земне життя наше добре влаштовуєш.

Радуйся, бо від небезпеки Ти нас визволяєш; радуйся, у час кончини всім нам негайна допомого.

Радуйся, бо тих, хто шанує Тебе, на піднебесних митарствах Ти заступаєш; радуйся, бо тим, хто любить Тебе, райські врата відкриваєш.

Радуйся, бо тих, хто прославляє Тебе, вічно­го блаженства в Царстві Небеснім Ти сподобляєш; радуйся, бо тих, хто зневажає Тебе, при всіх осоромлюєш.

Радуйся, у час тяжких випробувань наша Державна Скоропослушнице.

Радуйся, Благодатна, Цілителька душ і тіл наших.

Кондак 13

О Всехвальна Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа, милостиво прийми це мале моління наше, позбав нас від усякої напасти, хвороби та наглої смерти і сподоби нас бути спадкоємцями НебесногоЦарства та з усіма святими співати Синові Твоєму і Богу нашому: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаємо
перший ікос і перший кондак.

Молитва до Пресвятої Богородиці

О Пресвята Владичице, Царице Богородице, вища за всі Небесні сили і святіша за всіх свя­тих! Припадаємо і поклоняємося Тобі перед усечесним цілительним образом Твоїм, згаду­ючи дивне явлення Твоє болящому клірику Вікентію, і ревно благаємо Тебе, всесильну Заступницю й Помічницю роду нашого: як у давнину Ти подала зцілення клірикові, так і нині зціли наші недужі на гріховні рани та всіляки пристрасті душі й тіла; визволи нас від усяких напастей, бід, скорбот і вічного осуду. Збережи від душозгубних учень і зневіри, від улесливих і несподіваних підступів невидимих ворогів. Подай нам сполучену зі Святим Причастям безболісну, мирну, неосоромну хрис­тиянську кончину і сподоби нас на непідкупному Суді Христовому стати пра­воруч Всеправедного Судді й почути Його блаженний голос: прийдіть, благословенні Отця Мого, успадкуйте приготоване вам від ство­рення світу Царство. Амінь.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору