БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобний Даміан, пресвітер, цілитель Печерський

(1071)

Преподобний Даміан відбувай подвиг у Печорському монастирі за ігуменства преподобного Феодосія, якого наслідував у його добрих справах. Відзначався смиренням і послухом. Стримувався від сну, багато читаючи й молячись. Даміан багато постився й обмежував себе в їжі, нічого не споживав, крім хліба і води. За це Господь нагородив його даром чудотворця. Коли хворі приходили до преподобного Феодосія, то ігумен просив блаженного Даміана читати молитву над ними. Після молитви він помазував оливою хворого і той ставав здоровим. Багато років цей блаженний прожив на землі, багато зробив добрих справ. Коли він захворів, то зі сльозами молився до Господа І просив: «Боже мій, Ісусе Христе! Сподоби мене причаститися святих Твоїх пречистих тайн, прилучи мене бути зі святими Твоїми, не відкинь мене від отця і наставника мого, преподобного Феодосія, прилучи мене до осель Твоїх, які давав Ти праведникам». Коли він так молився, то побачив ангела в образі преподобного Феодосія, який сказав йому: «Чадо, молитва твоя почута Господом. Він послав мене, щоб я тобі про це сказав; ти будеш причислений до Його святих і вознесешся з ними в Царство Небесне Владики. Якщо Господь Бог звелів тобі упокоїтись від світу цього і відійти до Бога, тоді я не розлучуся з тобою і будемо разом в оселі, яку нам уготовано», Сказавши це, ангел стан невидимим.

Преподобний Даміан зрозумів, що то було видіння від Бога. Тоді він послав слугу за преподобним Феодосієм. Коли той прийшов, Даміан розповів йому про все, що з ним сталося Феодосій, здивувавшись, сказав, що це дійсно Боже провидіння. Преподобний Даміан зібрав усю братію, попрощався з ними і помер у 1071 р, Його мощі знаходяться в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказані: «Радуйся, Даміане, цілителю безкорисливий, бо молитвами і святим єлеєм ти хворих лікуєш; радуйся, бо оселю на небесах із преподобним Феодосієм ти для себе випросив у Господа». Пам’ять преподобного Даміана вшановується 18 жовтня (5 жовтня за ст. ст.).