БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Русі

(1461)

Святитель Іона народився в м. Галичі. Його батько Фе дір був християнином. У 12 років він став ченцем, пізніше прийшов у Москву в Семенів монастир. У той час митрополитом у Москві був Фотій. Одного разу після закінчення служби в монастирі він зайшов у пекарню і там побачив Іону, який заснув після важкої праці. Фотій благословив його. Через декілька років Фотій благословив Іону на єпископа Разанського і Муромського. Коли митрополит Фотій помер, князь Василій Васильович зібрав собор єпископів, які вибрали Іону на посаду митрополита Київського і всієї Русі. Іона поїхав у Царгород за призначенням до патріарха. Коли Іона приїхав у Царгород, то вселенський патріарх уже призначив Ісидора, який спочатку приїхав до Києва, потім у Москву. Після Флорентійського собору Ісидора в Москві не прийняли, приписавши йому єресь. Він тайно втік до Риму.

Собор єпископів знову вибрав Іону на посаду митрополита Київського і всієї Русі. Він був першим митрополитом, висвяченим московськими архієреями. Литовський князь Свидригайло просив вселенського патріарха висвятити митрополита для православних його князівства. В Царгороді на митрополита Київського і всієї Русі висвятили Григорія.

Митрополит Іона багато працював на благо своєї пастви, мав від Бога дар чудотворця: зціляв недуги й передбачав майбутнє.

На території Київської митрополії було фактично два митрополити: Григорій та Іона й дві митрополії. Одна митрополія — у Москві для восьми великоруських єпархій – Новгородської, Тверської, Ростовської, Велико-пермської, Суздальської, Коломенської, Рязанської, Сарептської, інша – у Києві, для дев’яти українських єпархій. «И оттом, — пише літопис, — разделися митрополія: король сего прія Григорія, и князь великий не восхоте; и оттом сотворишася два митрополита въ Руси, единъ на Москве а вторый въ Кіеве».

Митрополит Іона був останнім митрополитом, який мав титул Київського і всієї Русі. Святитель Іона помер в 1461 р. Пам’ять святителя Іони вшановуєтьсяеться 13 квітня (31 березня за ст. ст.)