«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

Місяць травень, 1-й день. Священномученика Макарія, митрополита Київського

На великій вечірні

На Господи, взиваю… стихири Тріоді 3, і святому 4. Глас 5.

Радуйся, священна главо, Божий обранцю Макарію, душу твою за православну віру поклав ти, і муки тілесні ти перетерпів з радістю, і від Господа на небесах вінець прийняв; Його ж безперестанно благай, щоб Він спас і просвітив душі наші (двічі).

Радуйся, святителів прикраса, мучеників пречесний вінець і сповідників печать золота; бо до їх собору приєднав тебе Подвигоположник Христос; о, Макарію, з ними ж молися за нас, щоб спасти і просвітити душі наші.

Радуйся, словесних овець пастирю добрий, лютих вовків ти не убоявся, але до пастви твоєї здалеку поспішав, і від нечестивих агарян вільну смерть прийняв, душу ж твою в руки Господні віддав; Його ж завжди моли, щоб Він зберіг від духовних вовків паству твою, що до мощей твоїх прибігає.

Радуйся, молитовнику наш теплий, своє нетлінне тіло посеред церкви на утвердження надії ти нам залишив, і ним утішення у скорботах подаєш нам, духом же Господу на небесах предстоїш, у Нього ж виблагай мир душам нашим.

Слава… глас 6.

Преблаженний, премудрий і благий отче, хто не дивується твоєму мужньому подвигу, ти бо йшов на смерть, як на свято, і не убоявся тих, що вбивали тіло твоє, але страхом Божим подолав страх людський, тому і нагороду велику за труди твої на небесах придбав ти, і з усіма святими на віки вічні оселився; моли за душі наші.

І нині… свята.

Вхід. Прокимен дня.

Паремії святительські.

Пророцтва Ісаї читання (43, 9-13).

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: правда! А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя, крім Мене. Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог; від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я зроблю, і хто відмінить це? Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (5, 15-6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього. Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом. Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам; зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних. Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх; повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних. Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі. Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами. Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Премудрости Соломона читання (4, 7-5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється; мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости. Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його.

Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий. Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки; душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його. Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного; бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку; вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними; і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине; усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх. Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його; вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі: «Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування. Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною! Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими? Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На літії стихира свята або храму.

Слава… святому, глас 6.

Прийдіть, православних собори, сповідника Христового і священномученика прославимо, Макарія — Київську похвалу; він бо, почувши слова Павла про Христа, Який може нам співстраждати, і бажаючи виконати прочитану над його главою молитву, що приготована нагорода архиєреям, які постраждали за проповідь євангелія Спасового, на такі страждання і смерть віддав себе, коли був у дорозі до свого града Києва, і так знайшов путь у Небесне Царство; нехай же і нас не позбавить його Господь, молитвами Свого святителя, і дарує нам раніше кончини покаяння.

І нині… свята або богородичний: Владичице, прийми молитви рабів Твоїх…

На стиховні стихири, глас 2.

Архиєреї православні, що колись у граді Вільно зібралися, руки свої на главу Макарія поклали, але невдовзі агаряни цю священну главу по-звірячому відсікли.

Стих: Блажен муж, що боїться Господа, заповідей Його дуже бажає.

Зубожілі вірою серця наші, о, святителю, в любові Божій утверди, і виблагай умертвлення пристрастей наших, бо ти заради Христа умертвлення прийняв.

Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Поспішімо, браття, уподібнюватися святителю Макарію і ревністю до Бога серця наші наповнити, щоб сподобитися одержати вічне спасіння, священномученика молитвами.

Слава… глас 8.

О, воїне Христів безстрашний, і града Києва утішення і похвало, не залиш нас твоїм заступництвом, але житіє наше у мирі збережи, і братолюбства дар нам пошли, щоб ми могли твоєю паствою достойно називатися.

І нині… свята.

Тропар святому (двічі), і святу (один раз), або  Богородице Діво, радуйся…

Тропар святому, глас 8.

Божественні безкровні звершуючи жертви, кров твою, безбожними агарянами пролиту, в жертву непорочну приніс ти Владиці твоєму, Пастиреначальнику Христу; Його ж моли, молимо тебе, вилити гнів на народи, що бажають воєн; воїнство наше на ворогів укріпи і паству твою від усяких бід збережи, тебе бо як сильного заступника шануємо, новий священномученику, святителю блаженний Макарію.

Інший тропар, глас 4.

До града твого Києва, як пастир добрий, поспішаючи, ворогами віри ще в путі ти був умертвлений, але своє нетлінне тіло, як невмовкне повчання, посеред великої церкви града Києва ти явив; його ж побожно цілуючи, молимо тебе, святителю Христів Макарію, молися, щоб спастися душам нашим.

На ранній

На Бог Господь…тропар свята (двічі), Слава… святому (один раз) І нині… свята або богородичний.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 3.

Настала пам’ять священномученика Макарія, просвітімо молитвою серця наші, браття, щоб душа наша наповнилася розчуленістю, і приймімо від Господа благодать, як благовчасну поміч (двічі).

Слава: і нині, з Тріоді.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Живоносному твоєму предстоячи гробу, о, Макарію, святителю Христів, мужній твій подвиг тепло шануємо, покаяння за свою малодушність приносячи, і твого заступництва за себе щиро просимо, щоб виправити житіє наше і намагатися уподібнюватися тобі (двічі).

Слава: і нині, з Тріоді.

Після полієлея сідальний, глас 1.

Прийдіть, ті, що відкидають молитви до святих, і подивіться на нетлінні запашні мощі Макарія священномученика — як померлий від Господа подає живим дух життя і серця людей приводить до зворушення, і через нього покайтеся у своєму жорстокосерді і до нашого молитовного зібрання приєднайтеся.

Слава: і нині, з Тріоді.

Ступеневі, 1-й антифон 4-го гласу.

Прокимен, глас 4: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені?

Євангеліє від Іоана, зачало 36 (10, 9-16).

Після 50-го псалма стихира, глас 4.

Нехай відкриються серця наші, браття, до оспівування небесної слави, якою прославив Господь пастиря нашого і мученика; його бо святі мощі поспішаймо цілувати, і добрі наміри в душі наші сприймаймо, щоб за віру міцно стояти, і ніколи не соромитися слів Христових, але завжди прославляти Спаса нашого, щоб і Він нас прославив перед Отцем Небесним у день той разом зі святим Макарієм, заступником нашим.

Канони: Тріоді на 8, святого на 5.

Канон святого, глас 2.

Пісня 1

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, що розділив море і наставив людей, звільнивши їх від рабства єгипетського, бо Він прославився.

Гряди, душе моя лінива, і до нетлінних мощей угодника Божого припади і благай Господа твого, щоб достойно прославити святителя Макарія і зворушення отримати.

Розум Христів придбати Макарій поспішив, і як добрий пастир усіма пізнається, тому і святительського сану достойним став, його ж мученицьким вінцем прикрасив.

Їхати бажаю до града мого Києва, — сказав Макарій блаженний, архиєрейський сан прийнявши; але люди просили, щоб він не вирушав у небезпечну подорож, де агаряни ганялися і нападали.

Шуму вод житейських не бійся, душе моя, йдучи творити волю Господню, бійся ж тільки гріха і гніву Божого, як святий Макарій тебе навчає.

Ніяк про себе не турбуйся, а тільки про душі пастви твоєї, розпалюючи ревність; посічення мечем не убоявся Макарій блаженний, бо меч той відкрив двері Небесного Царства сповіднику.

Богородичний: Поневолений пристрастями тілесними розум мій, Владичице і єдина блага, визволи, і через благі діла покажи мене Сину Твоєму істинним рабом, щоб я достойно прославляв Тебе.

Катавасія: Воскресіння день… (Якщо ж переполовення або Вознесіння, тоді тому дню).

Пісня 3

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, Який древом умертвив гріх, і страх Твій всели в серця наші, що Тебе оспівують.

Хоч і дуже грішний я і малодушний, але до твого заступництва прибігаю, священномученику Макарію, щоб ти навчив мене насміхатися над усяким земним страхом.

Град твій охороняй молитвами твоїми, Макарію премудрий, хоч ти його у твоєму земному житії не побачив як святитель, але він твоє нетлінне тіло благоговійно завжди бачить і заступництва твого просить.

Бажання того небесного града в душах жителів святого града Києва і всієї вітчизни нашої оновлюй, отче, твоїми молитвами і бажань плотських паству твою позбав.

Будь нам ангелом-охоронителем, святителю Макарію, від тих, хто поневолює святу землю Київську, щоб ми були достойними співгромадянами багатьох угодників Божих, що тут подвизалися.

Богородичний: Богоблагодатна Пречиста, з Небесними Силами, з усіма премудрими апостолами, і святими мучениками, і пророками, ублагай Господа дарувати нам остаточне відпущення гріхів.

Сідальний, глас 4:

Заступнику душ наших милостивий і твого града щите і покрове, Макарію мученику сміливий і архиєрею пречесний, твоїми молитвами православну віру в країні нашій утверди, і єресей всілякі хитрощі від нас далеко віджени, щоб ми у світлі істини добре ходили і сподобилися благодаті в день судний.

Слава: і нині, Тріоді.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Нашого пастиря доброго, що поклав душу свою за людей, з любов’ю прославмо, браття, але не словами тільки, краще ж — діяннями, сповненими ревности Божої і братолюбства.

Святителю Макарію, люди, що поклоняються твоїм мощам, наповнюють серця свої бажанням спасіння і суєтного житія уникають; твоїми молитвами утверди їх у цьому доброму намірі.

Охорони нас, Господи, від коливань гріховних безперестанними молитвами святителя Макарія, щоб ми, будучи вірними заповідям Твоїм, сподобилися Небесного Царства з блаженним нашим пастирем.

Нехай ніколи не захитається православна віра у тих, що живуть у граді святителя Макарія, але нехай навертає він і маловірних з вірою поклонятися його святим мощам.

Священномученик Макарій став громадянином небесного Єрусалима, але і громадянином святого града нетлінною плоттю перебуває і молитвою своєю сприяє сподобитися підноситися до небесного града тим, що моляться.

Богородичний: Єдина Всесвята, що народила Бога втіленого, Його моли, щоб Він у день судний усіх нас спас і позбавив мук, сподобив же вічного життя і світла з усіма, хто добре служив.

Пісня 5

Ірмос: Світла Подателю і віків Творче, Господи, у світлі заповідей Твоїх настав нас, бо, крім Тебе, іншого бога не знаємо.

Рани душі моєї зціли заступництвом твоїм, отче преподобний, бо ти рани тілесні за Христа радісно прийняв, і від лінощів зціли моє грішне серце.

Господи, приводжу в молитву за мене Макарія священномученика, щоб Ти подав мені прощення гріхів і визволив душу мою, занепалу духом, і дарував постійність у молитві.

Береги ріки Прип’яті зросилися кров’ю святителя Макарія, нехай же зросяться вії очей наших сльозами покаяння, бо ніколи ми не були жертвою Божою, але ревнували виконувати волю Його ворога.

Ісуса Господа полюбив Макарій священномученик, і за Його меншу братію життя своє віддав; тому і нас навчає чудотворним гробом своїм любити ближніх своїх як самих себе.

Християни, що ревнують про славу церковну, про життя тимчасове не дбають, бо неможливо служити двом господарям; краще ж молитися святому угоднику Божому, щоб він і для нас виблагав у Христа мужність душі.

Макарію, святителю Христа, не відкинь безліч людей, що моляться, але, як кадило запашне, донеси їх до престолу Господнього разом зі своїми святими молитвами.

Богородичний: Всесвята Діво, що Всесвяте Слово народила, віджени від мене печаль і впалий дух, і настанови мої думки, щоб творити божественне, щоб я з вірою і любов’ю славив Тебе.

Пісня 6

Ірмос: У безодні і гріховній потопаючи, благаю незбагненну безодню милосердя Твого: від тління, Боже, мене відведи.

Душе моя, ти маєш образ святої ревности і безстрашшя перед смертю заради Небесного Царства; бо хто боїться смерти, той на землі помер, і пам’ять про нього загинула; святий же, як живий, лежить нетлінним перед твоїми очима.

Священномученик Макарій, як пророк Іона, свою смерть запропонував заради загального спасіння, тому життя вічного і сам сподобився, і наше життя до нього своїми молитвами підносить.

Воістину отцем був ти людям твоїм, Макарію, святителю Христів, бо, будучи ченцем обителі Віленської, ти завжди піклувався про просвічення книжне православних християн.

Молимо тебе, як діти твоєї київської пастви, священномученику: і нам невидимо подавай з небес духовне просвічення, щоб наші душі навчилися розпізнавати добро і зло.

Богородичний: Оспівуємо Тебе, вірні, Богоблагодатна Владичице, бо Ти Всесвятого Бога плоттю народила; його ж благай, Пречиста, щоб Він спас у мирі град і людей Твоїх.

Кондак, глас 3: Будучи у світі, ти був не від світу цього, але ще від юности показав себе громадянином небесним, тому святительським саном достойно вшанований був, ще ж і мученицьким вінцем прикрасився ти, отче преподобний; Христа Бога моли, щоб Він дарував нам велику милість.

Ікос: Град Вільно твоїм житієм, святителю, хвалиться, засвідчуючи твої труди, молитовні і книжні: але святий Київ прославляється твоїми нетлінними мощами, яким безліч людей поклоняється, Господа прославляє, до тебе ж безперестанно взиває: отче преподобний, моли Христа Бога, щоб Він дарував нам велику милість.

Пісня 7

Ірмос: Троє Твоїх юнаків відкинули безбожні повеління образу золотому на полі Деіри служити; посеред вогню ж ввергнуті, окроплені росою, співали: благословен єси, Боже отців наших.

Тебе, святителю Христів, молимо: ти бачиш з небес ослаблення благочестя в землі нашій, бачиш душ людських зневіру; подай же від Духа Божого, Який на тобі спочив, дар віри твердої тим, що каються.

Коли ти прийняв святительський сан на землі, священномученику Макарію, тоді свята православна Церква була пригнобленою, але твоїми подвигами силу набрала; нині ж до тебе руки в молитві підносить, благаючи твоєї помочі.

Макарію, священномученику і пастирю, не залиш стадо твоє лютим вовкам на знищення, але їхні уста богохульні закрий, вірних же у вірі утверди.

Христос у давнину словом утвердив віру апостола Нафанаїла, що мав сумнів, Він сказав: бачив його під смоковницею; ти, святителю, теж відкривав очі тим, що мали сумнів, щоб і вони з вірою Христа сповідували.

Рака мощей твоїх чудотворних є для нас книгою, наповненою розумом, що проганяє будь-який сумнів; не засліплюйте очей ваших, люди, але поспішіть відкрити свій розум і серце до покаяння і віри.

Богородичний: Як престіл вогневидий, Ти носила Царя всього творіння; Його ж ублагай, Діво, щоб Він сподобив Царства Його мене, що оспівую з вірою Твоє заступництво.

Пісня 8

Ірмос: Бога, що ввійшов у піч вогненну до юнаків юдейських і перетворив полум’я на росу, оспівуйте, діла Господні, і прославляйте Його по всі віки.

Хоч і віру істинну маю у своєму розумі, святителю, але холодна і боязка душа моя; однак, бачачи твій мученичий подвиг, на поміч тебе закликаю, щоб ти виблагав дар Божий — вогонь любови моєму серцю.

У ревності твоїй за віру ти був подібним до тих блаженних юнаків, які ввійшли у піч вогняну, Господа там прославляючи; ти ж заради проповідання слави Божої у путь смертну мужньо пішов.

Слова Ісуса Христа, що ублажають страдників за віру, на тобі, отче, подвійно сповнилися, бо не тільки на небесах тобі дарована радість, але й тут, на землі, слава твоя всюди проповідується.

Хіба ця слава могла б радувати твою душу, якби подвійної радости не мав твій дух, коли ти слухав прохання людей і виконував їх, як говорить Христос: блаженніше давати, ніж приймати, тому і наші прийми смиренні молитви.

Богородичний: Допоможи мені, Пречиста, наслідувати тих, що праведно жили у чеснотах; сокруши ворогів, які жорстоко мене ображають і постійно тягнуть мене до плотських пристрастей, щоб я, радіючи, взивав: люди, прославляйте Христа повіки.

Пісня 9

Ірмос: Від Бога Бога-Слово, Який невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, що через споживання плоду в тління гріховне впав, від святої Діви невимовно втіленого нас ради, вірні, єдиномудрено піснями величаймо.

В піснях прославимо Господа Бога Ізраїлевого, Який прикрасив небо зірками, і Церкву Свою світильниками благочестя і правди завжди вінчає, щоб, ідучи слідом за ними, люди приходили до вічного світла.

Вознесіння Боже на небеса прославив зі страхом пророк Авакум, ми ж, обнесення щорічне твоїх мощей навколо великої церкви звершуючи, з безліччю людей поміч твою закликаємо.

Слово Боже із уст твоїх людям щедро проповідувалося, нині — нетлінне твоє тіло безмовно силу Божу проповідує, нею ж охороняй паству твою, блаженний.

Наше старання не відкинь, святителю Божий, і нашим нерозумінням не гребуй, але від вірних сердець складену пісню прийми і дар благодаті від Господа нам пошли.

Богородичний: Боголюбива Діво, благого Сина Твого і Господа моли, щоб Він спас і зцілив мою душу, знеможену постійними спокусами душетлінного змія, й ублажив її всяким світлоносним піднесенням.

Світильний Тріоді.

Слава… святому.

Духом твоїм, святителю Макарію, завжди з нами перебувай і не переставай паству твою теплим заступництвом захищати, як учитель віри, ієрарх і мученик, Господу дуже угодний.

І нині… Тріоді.

На Хваліте… ставимо стихів 6, Тріоді 3, і святому 3. Глас 4.

Покликаний Богом церковним голосом, ти на престіл святительський був піднесений, і сам закликав ближніх своїх на путь Господню, навчанням книжним і молитвою їх просвічуючи, і образ ревности за православ’я всім показував; тому і ми, віри отців наших добре додержуючись, оспівуємо тебе з любов’ю, отче преподобний.

Розчуленим серцем і душею побожною, браття, оспівуючи блаженного нашого заступника, будемо йому уподібнюватися, й у братолюбстві будемо добре подвизатися, тимчасове життя наше у ніщо ставлячи, але про грядуще завжди думаючи; його ж сподоби нас, святителю Макарію, молитвами твоїми до Бога.

Зцілення дивні, що були від мощей твоїх, святителю, пам’ятаючи, нині на молитву ми зібралися, щоб і на грядущі часи ти милість на нас проливав; і, як на дітей твоїх, на нас з небес споглядаючи, виблагай нам у Бога все, що потрібно душам нашим і тілам, як служитель Христа і людям пастир добрий.

Слава… глас 2.

Сьогодні прославляється пам’ять священномученика Макарія, сьогодні православні народи духовно торжествують, Сили Небесні радуються славі мученика, і собори святителів з преподобними радіють; ми ж, як навчилися, взиваємо: Господи, заступництвом святого Твого і Пречистої Твоєї Матері, подай нам прощення гріхів і пошли душам нашим мир і велику милість.

І нині… Тріоді.

Після Трисвятого тропар святого.

Слава: і нині, свята з Тріоді.

Славослів’я велике. Єктенії, і відпуст.

Помазується братія від лампади святого.

Перший час, і кінцевий відпуст.

На літургії

Блаженні: з канону свята, пісня рядова і святого пісня 3, на 4.

Прокимен, глас 7: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені?

Апостол до Євреїв, зачало 334 (13, 7-16).

Алилуя, глас 1: Блажен муж, що боїться Господа, і в заповідях Його перебуватиме.

Стих: Сильним буде на землі сім’я його.

Євангеліє від Луки, зачало 24 (6, 17-23).

Причасний: В пам’ять вічну…


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору