«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

Місяць травень, 2-й день. Перенесення мощей святих мучеників Бориса і Гліба, названих у святому хрещенні Романом і Давидом

На вечірні

Блажен муж… 1-й антифон.

На Господи, взиваю… стихири, глас 5.

Радій і веселися, Вишгороде, прикрашайся і радуйся, свята церкво, в яку були перенесені святі джерела зцілення і поборники ворогів, що дають вірним перемогу, теплі заступники душ і тіл наших. Тому сьогодні всі шануємо чесне перенесення тіл ваших, славні. Христу помоліться, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.

Радійте і веселіться, рідні брати, прикрашайтеся і веселіться, добрі лікарі, ось бо ви прийняли від Христа бажані вінці, якими зціляєте всі пристрасті і недуги. Ви бо сокрушили бісівські підступи і полки язичницькі, вашими молитвами і допомогою вірні наші люди перемагають. Тому і ми сьогодні, пам’ять вашу прославляючи, взиваємо: Христу помоліться, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.

Радуйся, свята церкво, воістину дивна, в яку були перенесені святі мощі, що мають у собі дари благодаті зцілення, — Христових мучеників. Ви бо придбали смирення і цнотливість, служителя невіруючого привели до страху, і він увірував. Недуги і пристрасті зціляєте, і безліч бісів проганяєте, з вашою допомогою і полки невірних проганяються. Христу помоліться, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.

Слава… глас 6.

Прийдіть, складімо хор, і прославмо чудотворців і мучеників, що як праведники постраждали і світло з державними мучениками вінчалися, з безплотними предстоять Тройці і молять примирити світ і спасти душі наші.

І нині… богородичний.

Вхід. Прокимен дня. Паремії три.

Пророцтва Ісаї читання (43, 9-14).

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: правда! А Мої свідки, — говорить Господь, — ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога, і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя, крім Мене. Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, — говорить Господь, — що Я Бог; від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це? Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (3, 1-9).

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх, як золото в горнилі, і прийняв їх, як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу. Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

Премудрости Соломона читання (4, 7-5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється; мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости. Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його. Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий. Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки; душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими його і Провидіння про обраних Його. Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного; бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку; Вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними; і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине; усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх. Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його; вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі: «Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування. Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною! Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими? Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На літії стихири, глас 4.

Хоч земного царства новий Каїн, богоненависник і братоненависник, і не збавив вас, Христос же дарував вам вічне і безкінечне Царство. Йому ж ви предстоїте з ангельськими воїнствами; моліться, щоб спасти тих, що з любов’ю оспівують всечесну і всесвяткову пам’ять вашу.

Земля освятилася всечесною вашою кров’ю, і люди збагатилися вами, богомудрі угодники Христові, славний Романе з незлобивим Давидом, моліться Господеві, щоб спас нас, що з вірою оспівуємо вас.

Слава… глас 6.

Сьогодні, зібрання вірних, склавши хор духовний, у пам’ять святих мучеників святочно торжествуємо і з радістю Господа прославляємо, Який прославляє святих Своїх; розчулені цим, поклоняємося чудотворному гробу, і взиваємо: радуйтеся, друзі Господні, що подолали главу змія; радуйтеся, бо ви за звичаєм образ неушкодженим зберегли; радуйтеся, бо ви заради Христової заповіді прийняли убивання, і про ваші ж тіла в місцях непрохідних і пустих вогняний стовп сповістив; радуйтеся, квіти запашні, лілеї нев’янучі землі нашої; безперестанно моліться Христу, щоб Він помилував і спас тих, хто святкує світлоносну вашу пам’ять.

І нині… богородичний.

На стиховні стихири, глас 2.

Прийдіть, любителі цнотливости, прославимо мучеників двох, які чистим серцем Христа полюбили, тілами і душами нерозлучні, і моляться Господу, щоб спастися душам нашим.

Стих: Праведник, як фінік, розцвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Від святого і чесного кореня ви виросли, преславний Романе з незлобивим Давидом, обрали нетлінну славу замість тлінної, і постраждали заради любови до Христа; Його ж благайте спасти нас, що з любов’ю вас шануємо.

Стих: Насаджені в домі Господньому, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Заповіді Христові ділом ви виконали і за вбивць молилися, — не постави їм, Господи, гріха цього, — промовляючи; молитвами, Господи, Твоїх угодників пошли нам багаті Твої милості.

Слава… глас 6.

Прийдіть, прославимо чудотворців і мучеників, вони бо постраждали як праведники і перемогли супротивного ворога. І нині, світло прикрашені, предстоять Христу, радіючи. Тому і ми піснями пам’ять їх прославимо, з любов’ю взиваючи: радуйтеся, вселенної заступники і ворогів поборники; радуйтеся, лікарі недужих і прогонителі бісів; радуйтеся, двойця люблячих братів прекрасна, Романе славний і Давиде дивний, улюбленці Христові, за нас благайте Святу Тройцю дарувати мир світові і спасти душі наші.

І нині… богородичний.

Тропар, глас 4: Сьогодні розширюється церковне лоно, приймаючи багатство Божої благодаті, веселяться собори землі нашої, бачачи преславні чудеса, які ви творите тим, хто приходить до вас з вірою; святі чудотворці Борисе і Глібе, моліть Христа Бога, щоб Він спас душі наші.

Інший тропар, глас 2.

Пречесні, цнотливі і незлобиві страстотерпці, Романе славний і Давиде дивний, тягар бо Господній за Євангелієм на плечі взявши, наслідували Христа, і хрест Його, як скіпетр, в руках маючи, ворога брата і злого владолюбця подолали, і той нині в геєні мучиться, ви ж радуєтеся; з Небесними Силами стоячи перед Святою Тройцею, моліться за державу ваших родичів, щоб богоугодній їй бути, і синам українським спастися.

Інший тропар, глас 4.

Мученики Господні спасенні, преславні блаженні князі Борисе і Глібе, утруджених помічники швидкі, недужих цілителі, ви бо хвороби лікуєте тих, хто приходить з вірою до церкви. Тому і ми молимося: від бід визволіть нас, що з любов’ю шануємо перенесення мощей ваших.

Інший тропар, глас 8.

Сьогодні всяка душа вірних радіє перенесенню мощей ваших, Борисе і Глібе; ви сліпих просвічуєте, німим уста відкриваєте і печальних утішаєте, бо ви прийняли від Христа Бога благодать зцілення, моліться ж за душі наші.

На ранній

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 1.

Зірки незаходимі, преславні світила, славний Романе з мужнім Давидом, сьогодні і після кончини ви подасте зцілення. Слава Тому, Хто дав вам силу; слава Тому, Хто вінчав вас; слава Тому, Хто подає через вас зцілення.

Слава… інший сідальний, глас той самий.

Сьогодні земля ваша, страстотерпці Христові, княже Борисе і славний Глібе, сини великого князя Володимира, світиться, як сонце, своїми бо вінцями ви на всю нашу землю сяєте; моліть Христа Бога нашого за всіх вірних християн, щоб Він спас душі наші.

І нині… свята.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Заздрости ради ви погублені вашим братом, який привів вас, як ягнят, до Бога; принесли себе в жертву волею, молячись за свого вбивцю Богу; їх же молитвами спаси душі наші.

Слава… інший сідальний, глас той самий.

Зі святими нині оселилися, святе своє закінчивши житіє, тому і мощі ваші явилися джерелом зцілень, Романе преблаженний з дивним Давидом, молитвами вашими від напастей визволіть нас, що шануємо вас.

Слава: і нині, богородичний.

Під покров Твій, Пречиста Діво, прибігаємо; моління прийми від нас і не переставай благати Чоловіколюбця спасти рабів Твоїх.

Полієлей. Величання: Величаємо вас, святі страстотерпці Борисе і Глібе, і шануємо страждання ваші, ви бо молите за нас Христа Бога нашого.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Блаженна та земля, яка прийняла кров вашу, пролиту неправедним братом і ворогом, предивна і преславна двойця, істини поборники і тихе пристановище сущим в бідах, тому достойно ублажають вас, Романе славний з незлобивим Давидом. Моліть Христа Бога подати прощення гріхів тим, що з любов’ю шанують святу пам’ять вашу.

Слава… інший сідальний, глас той самий.

До божественної краси пресвітло ви були взяті благодаттю, земні пристрасті подолавши, Романе і Давиде, вселенної світила. Тому молимося: визволіть нас від гріховної темряви і від недуг, моліть Бога за всіх нас.

І нині… богородичний.

О, Пресвята Діво, Мати Христова, душі моєї пристрасті зціли, яким я нерозумно піддався, молюся; і тишу подай мені, я бо душу осквернив і тіло, окаянний, і не знаю, що зроблю в день суду, коли ангели розлучать душу мою з убогим тілом моїм, тоді будь моєю заступницею, визволяючи мене від мук, завжди благаючи Сина Твого дарувати прощення гріхів, Тебе бо маю своєю надією, раб Твій.

Ступеневі, 1-й антифон 4-го гласу.

Прокимен: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Стих: Що віддам Господу за все, що воздав мені?

Все, що дише…

Євангеліє від Луки, зачало 106 (21, 12-19).

Після 50-го псалма стихира, глас 6.

Сьогодні зійшовшись, багатоверстне церковне зібрання, піснями прославимо достойно великого князя Володимира, що підкорив себе Царству Христовому і людей своїх просвітив благочестям; від нього ж два світила многосвітлих народилися, Борис із Глібом; їх же не терплячи, богомерзенний братоненависник зброєю тих заколов; але молитвами, Боже, Твоїх угодників спаси душі наші.

Канон мученикам, глас 8.

Пісня 1

Ірмос: Тому, Хто сокрушив колісниці силою Своєю і провів Ізраїля через Червоне море, співаємо як Визволителю нашому Богу, бо Він прославився.

Прославимо, вірні, преславну і чесну двойцю, всехвальна мучеників Романа і Давида, якими Христос просвітив усю нашу країну.

Владику Христа, Який дарував їм дар благодаті зцілення — пристрасті і недуги зціляти, оспіваємо Спаса і Визволителя, бо Він прославився.

Як сказав Христос: хто вірує в Мене, той сотворить діла, які Я творю, і більше цих. Це прийнявши, святі мученики, хворих зціляєте і духів бісівських відганяєте.

Богородичний: Чеснішу від херувимів і славнішу від серафимів, Яка народила на землі Бога-Слово, храм чистоти душевної, Богородицю Марію, вірно величаємо.

Катавасія свята.

Пісня 3

Ірмос: Утвердилося серце моє у Господі, піднеслася сила моя у Бозі моїм, розширилися уста мої на ворогів моїх, звеселився спасінням Твоїм.

Чесним перенесенням мощей ваших, славні, прославилася чесна Церква, маючи в собі скарбницю благодаті невичерпну і предивну.

Святі раки ваші мають у собі чесні дари благодатні, преславні тіла ваші, святі мученики Борисе і Глібе, лікарі недужих.

Світлий воістину і пречесний Вишгород вище за всі міста підноситься, маючи в собі чесну церкву, в яку були перенесені бісери багатокоштовні.

Богородичний: Утверди, Діво, помисли мої і розум мій, що плаває, втихомир, Керманича бо народила Ти й Очистителя спокус наших.

Кондак і Ікос свята.

Інший кондак святих, глас 3.

Прийдіть, усі собори землі нашої, чудотворців і мучеників Бориса і Гліба прославимо, праведно бо постраждавши, перемогли вони супротивного ворога; їхнім святим заступництвом князі наші ворогів перемагають; тому їхню пам’ять радісно і з любов’ю святкуючи, взиваємо до них: за нас моліть Святу Тройцю дарувати мир світу і спасти душі наші.

Інший кондак святих, глас 4.

Від гробу знамення показали в землі нашій, явилася нині благодать зцілення всім, хто до вас, страстотерпці, з вірою прибігає, Борисе славний з Глібом дивним. Міцні вірою, добропобідні мученики, за Христа прийняли ви різні муки, і на многі літа були сховані ваші святі мощі, нині ж явилися із землі, засяявши промінням, як багатство коштовне, і в церкву Божу чесно принесені руками архиєреїв Божих. Тому взиваємо до вас: радуйтеся, князі, землі нашої заступники.

Сідальний святих, глас 8.

Христові благі заповіді пізнавши, Його полюбили страстотерпці славні, про вбивство тіл не дбали, душі ж прекрасні в руки Христу віддали: один, списом пронизаний, радів; другий же, як ягня, без милости був заколотий; заради цього прийнявши дар зцілення, мученики брати рідні, моліть Христа Бога дарувати відпущення гріхів тим, що з любов’ю шанують святу пам’ять вашу.

Слава: і нині, свята.

Пісня 4

Ірмос: Пророк Авакум духовними очима передбачив, Господи, пришестя Твоє, тому і взивав: від півдня прийде Бог. Слава силі Твоїй, слава сходженню Твоєму.

Брати прекрасні, радуйтеся, бо, бажані вінці від Бога прийнявши, заради цього залишили всю славу тлінну, щоб Христа придбати єдиного, Бісер безцінний.

Христові заповіді Божественні пізнавши і Його наслідуючи, бо повстане, — сказав Він, — брат на брата, заради цього прийняли примусову смерть, як агнці заколені. Пронизаному списом на хресті заради тебе уподібнюючись, Агнцю Божому, славний страстотерпче, вбивцям ти не противився, Борисе дивний, воїне мужній.

Богородичний: Радуйся, духовна Церкво і руно пречисте, Богом зрощене, води живої джерело невичерпне, запечатане дівством, Владичице, рабів Своїх збережи від усякого зла.

Пісня 5

Ірмос: Господи, Боже наш, мир подай нам; Господи, Боже наш, придбай нас; Господи, крім Тебе, ми іншого не знаємо, ім’я Твоє прославляємо.

Як Агнець незлобивий, Який не перечив і не взивав, Син Божий був ведений на смерть. Ви ж, Його наслідуючи, не від ворога, а від свого брата прийняли смерть.

Будучи за віком юними, ви, святі, про любов земну не дбали; Христові заповіді виконуючи, ви вічне життя придбали.

Другий Солунь радіє — в землі українській Вишгород славний, маючи в собі благодать славну перенесенням мощей ваших.

Богородичний: Вилікуй, Пречиста Владичице, душу мою, чутки ж і напасті бісівські проганяючи, Лікаря бо пристрастей Ти породила і Творця всіх.

Пісня 6

Ірмос: Як водами морськими, Чоловіколюбче, хвилями житейськими збурююсь. Тому, як Іона, взиваю до Тебе: визвали із тління життя моє, благоутробний Господи.

Всяке місто освячується, і ті, що в недугах, зцілюються відвіданням вашим, лікарі преславні: сліпі прозрівають, криві ходять, згорблені випрямляються.

По всій землі розійшлося благовіщення апостольське, вашими ж чудесами зцілення вселення наповнилася, вірним бо подаєте здоров’я щедро.

Слово Твоє сповнилося, Чоловіколюбче, яке Ти сказав Своїм мученикам, град бо не сховається, стоячи на верхівці гори. І ось бо Вишгород просвічує всю землю нашу явленням святих Твоїх, Господи.

Богородичний: Всехвальна Діво, світла хмаро, прожени морок душі моєї, бо Ти Сонце правди породила, і настав мене на стежки життя молитвами Твоїми, Всенепорочна.

Кондак, глас 4: Явилася нині в землі нашій благодать зцілення всім, хто до вас, блаженні, приходить і взиває: радуйтеся, заступники теплі.

Ікос: Новоявлених мучеників преславна пам’ять нині в землі нашій світло засяяла, яскравими бо зірками явилися вони від Бога, чудесами сяючи, які подає Господь в їхню пам’ять усім вірним — зцілення і від в’язниці визволення. Тому і ми, немічні, прийдімо і прославмо їх, щоб отримати здоров’я, бо вони, заступники теплі, просвічують сліпих і зціляють недужих.

Пісня 7

Ірмос: Халдейська піч, вогнем розпалена, зрошувалася Духом, Божим предстоянням; юнаки ж співали: благословенний Ти, Боже отців наших.

Ворожі зникають полки, і язичницькі тіла стелються під ноги воїнів наших, що призивають святі імена ваші, мученики Христові.

Славно прославилися кожне місто і країна, в яких були створені чесні церкви всіма вірними в пам’ять вашу, славні мученики Христові.

Хто із земних не дивується вашій цнотливості — царі і князі, судді ж і всі вірні, бачачи ваші преславні чудеса, — незцілимі бо пристрасті ви зціляєте тих, що взивають: благословенний Бог отців наших.

Богородичний: Пречиста Владичице, що Владику всіх народила, визволивши мене від влади зла, настав мене на путь життя, благословенна Богородице обрадувана.

Пісня 8

Ірмос: Ти покриваєш водами піднебесну Свою, обмежуєш море піском і утримуєш все; Тебе оспівує сонце, Тебе славить місяць, Тобі приносить пісню все творіння як Творцю всіх повіки.

Ви помічники у скорботах, у напастях і бідах, захисники через Ваше від Бога явлення тим, хто призиває вас, хоробрі брати прекрасні.

Зціляєте пристрасті, і бісів проганяєте, і від напастей визволяєте всіх, хто прославляє преславне святе перенесення мощей ваших, всехвальні мученики Христові, заступники міста нашого.

О, блаженна, воістину свята двойця предивна, ви є князі князів, хоробрі ж мученики Христові, за нас теплі молитвеники, ви бо швидко являєтеся, від бід визволяючи.

Богородичний: Затьмарення душі моєї віджени, Пречиста Діво, нерозумність серця мого просвіти і розум мій осяй Ти, що народила Великої Ради Ангела, Ісуса Чоловіколюбця, Бога і Людину, в обох природах довершеного.

Пісня 9

Ірмос: Благословенний Господь, Бог Ізраїлів, що підніс силу спасіння нашого в домі Давидовому — Отрока Свого, Ним же відвідав нас Схід з висоти і направив нас на путь миру.

Благословенний Господь Бог усіх, Який захищає землю нашу і всіх людей, що шанують вашу раку в чесній вашій церкві, в яку принесені були святі мощі ваші, славні Романе і Давиде.

Божественною ревністю розпалені, про честь земну і владу ви не дбали, виконуючи Христові божественні заповіді, темряви князя подолали ви, святі Борисе і Глібе.

Благословенний Господь, Бог Ізраїлів, що увінчав пречесну двойцю Своїх угодників у землі нашій, через яких відвідав нас; Світлодавче, їхніми молитвами спаси нас.

Богородичний: Благословенний, Владичице, Плід утроби Твоєї, що визволив нас від темряви і тіні смертної, й освятив для Себе людей обраних. Його моли, Пречиста Владичице, дарувати рабам Своїм перемогу над ворогами.

Світильний: Прийдіть і приступіть, вірні, до церкви божественної преславних мучеників Романа і Давида, які залишили славу тимчасову і полюбили славу безкінечну і в ній торжествують з Небесними Силами. Моліть за нас, що святкуємо чесну пам’ять вашу.

Слава: і нині, свята.

На Хваліте… стихири, глас 1.

Світлозарна, свята і благообразна мучеників Бориса і Гліба засяяла всесвітла пам’ять, що всю землю просвічує, ідольський морок розганяє і благодать зцілень подає.

Чесними краплями вашої крови, обагрили ризи ваші, блаженні Романе і Давиде, тому, з вірою святкуючи вашу пам’ять, благаємо вас: моліться за мир у світі і спасіння душ наших.

Як єдине світло у двох тілах, світ просвічуєте, чудесами осяваючи, страстотерпці Господні, морок омани розганяєте; тому радісно оспівуємо, прославляючи вашу пам’ять.

Слава… глас 6.

Вас, на землі ангелів, і на небесах людей Божих, святих мучеників шануємо, ви бо кров’ю вашою всю нашу землю освятили і прославилися по вселенній; заради цього і ми, грішні, до вас прибігаємо, дари зцілень приймаючи, угодники святі Романе і Давиде, скорботних утішайте, печальних заступайте, моліться за душі наші.

І нині… свята.

Славослів’я велике, і відпуст.

На літургії

Блаженні з канону, пісні 3-я і 6-а. Прокимен, глас 4.

Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Стих: Я бачив Господа повсякчас переді мною, бо Він праворуч мене, щоб я не похитнувся.

Апостол до Римлян, зачало 99 (8, 28-39).

Алилуя, глас 4: Взивали праведні, і Господь почув їх, і від усіх скорбот визволив їх.

Стих: Багато скорбот у праведника, і від усіх них визволив його Господь.

Євангеліє від Іоана, зачало 52 (15, 17-16, 2).

Причасний: Радуйтеся, праведні, в Господі: праведним подобає похвала.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору