БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиПравильник

Тропарі і кондаки Дванадесятих свят

Вхід Господній в Єрусалим

Тропар, глас 4

Поховавши себе разом з Тобою через Хрещення, Христе Боже, безсмертного життя сподобилися воскресінням Твоїм і, оспівуючи, взиваємо: Осанна в вишніх; Благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Кондак, глас 6

На престолі на небі, на осляті на землі носився, Христе Боже, ангелів хваління і дітей оспівування прийняв Ти, що взивали до Тебе: Благословен, Хто йде Адама визволити.

Вознесіння Господнє

Тропар, глас 4

Вознісся Ти у славі Христе Боже наш, радість сотворивши ученикам обітницею Святого Духа, утвердивши їх Своїм благословенням, що Ти є Син Божий, Визволитель світу.

Кондак, глас 6

Сповнивши наше спасіння і з’єднавши земних з небесними, вознісся Ти у славі, Христе Боже наш, не розлучаючись, але невідступно перебуваючи і взиваючи до тих, що люблять Тебе: «Я з вами і ніхто проти вас».

П’ятидесятниця

Тропар, глас 8

Благословенний Ти, Христе Боже наш, що премудрими рибалок явив, пославши їм Духа Святого, і ними уловив вселену Чоловіколюбний, слава Тобі.

Кондак, глас 8

Коли Ти, зійшовши, мови змішав, розділив Ти народи, Всевишній. Коли ж вогненні язики роздавав, то покликав усіх до єдності, і однодушно славимо Святого Духа.

Різдво Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Різдво Твоє, Богородице Діво, радість звістило всій вселеній, з Тебе бо засяяло Сонце правди — Христос Бог наш, і, зруйнувавши клятву, Він дав благословення і, перемігши смерть, дарував нам життя вічне.

Кондак, глас 4

Йоаким і Анна з неслави бездітності, і Адам і Єва від тління смерті визволилися, Пречиста, у святім різдві Твоїм. Його святкують люди Твої, з провини гріховної визволившись, коли взивають до Тебе: «Неплідна народжує Богородицю і Матір Життя нашого».

Воздвиження Чесного Хреста

Тропар, глас 1

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас — оселю Твою.

Кондак, глас 4

Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, даруй щедроти Твої новому людові Твоєму, що носить ім’я Твоє. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру — Хрестом Твоїм — непоборним знаменом перемоги.

Введення в храм Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Сьогодні благовоління Божого провіщення і спасіння людей проповідання, у храмі Божому ясно Діва являється і Христа Всім провіщає; їй же ми голосно заспіваймо: «Радуйся, промислу Створителя здійснення».

Кондак, глас 4

Пречистий храм Спасів, дорогоцінний чертог і Діва, священна скарбниця Божої слави сьогодні вводиться в дім Господній, благодать з Собою вводячи, що в Дусі Божественнім, Її ж оспівують ангели Божі: Вона є оселя небесна.

Різдво Господа нашого Ісуса Христа

Тропар, глас 4

Різдво Твоє, Христе Боже наш, звістило світові світло розуму, в нім бо ті, що зіркам служили, від зірки навчилися поклонятися Тобі, Сонцю правди, і визнавати Тебе, що Ти є Схід з висоти. Господи, слава Тобі.

Кондак, глас 3

Діва днесь Пресущого народжує, і земля вертеп Неприступному приносить, ангели з пастирями славословлять, і волхви з зіркою подорожують. Нас бо ради народилося Немовля, Предвічний Бог.

Богоявлення Господнє

Тропар, глас 1

В Йордані хрестився Ти, Господи, і Троїчне явилося поклоніння, Отцівський бо голос засвідчив про Тебе; улюбленим Тебе Сином іменуючи; і Дух, у вигляді голубинім, сповістив слова ствердження. Явився Ти, Христе Божий, і світ просвітив, слава Тобі.

Кондак, глас 4

Явився Ти сьогодні вселенній, і світло Твоє, Господи, ознаменувалось на нас, в розумінні оспівуємо Тебе: «прийшов Ти і явився — Світло неприступне».

Стрітення Господнє

Тропар, глас 1

Радуйся, Благодатна Богородице Діво, бо з Тебе засяяло Сонце правди — Христос Бог наш, що просвічує тих, що в темряві, Веселися і ти, старче праведний, що прийняв в обійми Визволителя душ наших, Який дарує нам воскресіння.

Кондак, глас 1

Утробу Дівичу освятив єси Різдвом Твоїм і руки Симеонові благословив, як подобало, попередивши його, і нині спас нас, Христе Боже. Втихомир ворожнечу народів і укріпи людей, що їх возлюбив єси, Єдиний Чоловіколюбний.

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Сьогодні спасіння нашого початок і від віку таїнства явлення: Син Божий стає сином Діви, і Гавриїл благодать благовістить. Тому й ми з ним до Богородиці взиваємо: «Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою».

Кондак, глас 8

Вбрані Всеперемагаюча Воєводо, визволившись від зла, подячну пісню приносимо Тобі, раби Твої, Богородице, а Ти, що маєш силу непереможну, від усяких нас бід визволи, щоб ми співали Тобі: «Радуйся Невісто Неневісна».

Преображення Господнє

Тропар, глас 7

Преобразився Ти на горі, Христе Боже, показавши ученикам Твоїм славу Твою, скільки їм можна було. Нехай засяє і нам грішним світло Твоє споконвічне. Молитвами Богородиці, Світлодавче, слава Тобі.

Кондак, глас 7

На горі преобразився Ти, Христе Боже, і ученики бачили славу Твою, скільки їм можна було, щоб, коли побачать Тебе розп’ятого, страждання Твоє зрозуміли добровільне і світові проповідували, що Ти є воістину Отчеє сяйво.

Успіння Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 1

У різдві дівство зберегла Ти, в успінні ж світу не залишила Ти, Богородице, перейшла Ти до життя, бо Ти Мати Життя, і молитвами Твоїми визволяєш від смерті душі наші.

Кондак, глас 2

Вмолитвах невсипущу Богородицю, і в заступництві незмінне уповання, гріб і смерть не втримали: бо, як Матір Життя, переніс Її до життя Той, Хто вселився в утробу приснодівствену.