«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

Місяць липень, 27-й день. Cвятого великомученика і цілителя Пантелеймона

На великій вечірні

Співаємо Блажен муж… 1-й антифон.

На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 4.

Піклуючись про спасіння душ з любови до людей і подаючи зцілення недуг тілесних, ти як милостивий достойно рівнозначним ім’ям був названий; і, нагороду за добрі діла і чесноти одержавши, мученику, вінценосцем і непереможним воїном Христа Бога нашого став; Його ж моли, щоб Він спас і просвітив душі наші (двічі).

Ти, всеблаженний, завжди черпаєш благодать божественних зцілень із духовного джерела Спасителя і, щедро проливаючи і подаючи всім тим, хто до тебе приходить і з вірою святкує твоє славне, святе і світлоносне торжество, осяй їх божественною благодаттю, будучи помазаним богоподібним іменем милости; молися, щоб дарувати її всім, хто оспівує тебе.

Великими муками була випробувана твоя вогнепалима любов до сущого Бога, Якого ти бажав: морем і вогнем боролися з тобою; тому злоначального змія ти сокрушив богоданою дією Утішителя, Якого ти явно прийняв; нею ж ти, богомудрий, преславно воскресив померлого, і різні зцілення сотворив, преблаженний.

Інші стихири, глас 2.

Задарма подаєш ти благодать людям, славний мученику Пантелеймоне, — і відганяєш духів злих іменем Христовим, і сліпим прозріння даруєш, як Його угодник вірний; молися, лікарю всеблаженний, щоб дарувати мир світові і тим, що люблять тебе, велику милість.

Благочестивої матері наслідував ти віру, батьківське виправивши нечестя, ученням Єрмолая утвердився ти у вірі й від нього прийняв хрещення, славний мученику Пантелеймоне; милостивого Бога лікарю недужих і пристрастей прогонителю, моли, щоб визволитися від напастей тим, що з вірою святкують пам’ять твою.

Ти, славний, відкинув оману батька, і слова матері свідомо прийняв, кращий за золото приніс плід, за словом Господа, і став особливим лікарем, славний мученику Пантелеймоне; йдучи дорогою благодаті, ти знайшов немовля, що лежало на землі і яке вкусила єхидна; сотворивши молитву до Бога і щиро помолившись, ти тут же дитя воскресив, і звіра знищив. Тому поминай нас, що з вірою святкуємо пам’ять твою, щоб нам знайти милість у день судний.

Слава… глас 6.

Засяяла сьогодні пам’ять безсрібника, збираючи вірннх на трапезу таємну, на свято врочисте; нині бо з нами святкує лікар-чудотворець, що всілякі недуги зціляє, — Пантелеймон, твердий у стражданнях, і молиться тепло Господеві за спасіння душ наших.

І нині…

Богородичний: Хто Тебе не ублажить…

Вхід. Прокимен дня. Паремії три.

Пророцтва Ісаї читання (43, 9-13).

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: правда! А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя, крім Мене. Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог; від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це? Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (3, 1-9).

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх, як золото в горнилі, і прийняв їх, як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу. Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

Премудрости Соломона читання (5, 15-6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього. Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом. Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам; зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних. Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх; повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних. Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі. Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами. Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

На літії стихира храму. Потім стихира святого, глас 1.

Подвигом добрим ти подвизався, і страждання скінчив, мученику Пантелеймоне, тому на небесах з ангелами торжествуєш, достойно сподобившись Царства Небесного за свої страждання. Молися ж, цілителю всеблаженний, щоб дарувати нам велику милість.

Глас 2.

Якими хвальними піснями вшануємо тебе, Пантелеймоне? Тілесною красою і душевною добротою ти засяяв, розумною любов’ю і мудрістю розуму прикрашений, юний віком, ти виріс у божественному вченні, і придбав Христа щирою любов’ю.

Якими піснями прославимо тебе, Пантелеймоне, бо тебе прославив Господь словами і ділами, що вищі за єство, і звеличив безліччю чудес, і зорею множества дарів просвітив, і славою божественних вінців прикрасив, і дарував нам заступником у бідах Христос Бог наш, що має велику милість.

Якими хвальними піснями звеличимо тебе, Пантелеймоне, осяяного Христоподібною благістю, що подаєш усім, хто просить, велику милість, божественним рівнозначним ім’ям прикрашеного, що ділами показав Всемилостивого, як вічна ріка води живої, що зцілення проливаєш тим, хто приходить до тебе з вірою.

Глас 5.

Всесвітла мученика пам’ять сяє краям землі, як сонце, і постійно подає вірним зцілення, недуги відганяючи і пристрасті зцілюючи; молиться бо завжди Пантелеймон Христу Богу, щоб дарувати душам нашим велику милість.

Слава… глас 5.

Прийдіть, шанувальники мучеників, усі однодумно прославимо страстотерпця Христового, що у благочесті добре подвизався, і честю переможця зодягнувся, — світильника вселенної і вічносяйну зірку церковну. Тому, до нього взиваючи, промовмо: славний мученику Пантелеймоне, будь спасінням для наших душ і тіл, і покровом непорушним, молися до Господа за нас постійно, щоб спастися нам.

І нині…

Богородичний: Ублажаємо тебе, Богородице Діво…

На стиховні стихири, глас 1.

Мужнього страстотерпця Пантелеймона, що подвизався у благочесті, прийдіть, вірні, оспіваємо, промовляючи: радуйся, твердий віри поборнику після пророків і апостолів; радуйся, бо ти Христа в собі носив, уподібнюючись у ділах Павлові; радуйся, тим, що в морі плавають, тихе пристановище; радуйся, наша похвало і Церкви вірних радування.

Стих: Праведник, як фінік, зацвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

З дитинства ти обрав добру стежку: милістю Христовою помазавши серце, хвороби зціляєш тих, хто щиро просить, тому і померлого воскресив ти молитвою твоєю, і сподобився Небесного Царства, Пантелеймоне всеблаженний.

Стих: Насаджені в домі Господньому, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Страстотерпця Христового прославмо — мудрого Пантелеймона, що убив змія силою хресною, і молитвами Єрмолая дитя воскресив, і мудрости мирської слова посоромив. Він молиться постійно, щоб дарувати всім прощення гріхів.

Слава… глас 8.

Полюбивши віру матері і відкинувши безбожність батька, ти став воїном Лікаря душ, і сам навчався лікувати і, божественною благодаттю освячений, ти став переможцем пристрастей і лікарем душ. Тому, твердий у стражданнях і в молитві невсипущий, Пантелеймоне, мученику Христів, тепло молися, щоб спастися душам нашим.

І нині…

Богородичний: Безневісна Діво, що Бога невимовно зачала плоттю, Мати Бога Вишнього, рабів Твоїх моління прийми, Всенепорочна, всім подаючи прощення гріхів; нині наше моління приймаючи, моли, щоб спастися всім нам.

Тропар, глас 3: Страстотерпче святий і цілителю Пантелеймоне, моли Милостивого Спаса, щоб гріхів прощення подав душам нашим.

На ранній

На Бог Господь… тропар святого (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе, Заступницю…

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 1.

Благочестя матері ти зберіг, блаженний, нечестя ж батька виправив благочесно, заради цього і благодать прийняв ти від Бога Вседержителя — лікувати хвороби немічних, славний мученику Пантелеймоне, — всіх, хто з вірою і любов’ю до тебе прибігає (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Уповання християн, Всесвята Діво, Його ж, Якого Ти народила вище розуму і слова, Бога, постійно моли з Небесними Силами дарувати відпущення гріхів усім нам, і виправлення житія тим, що з вірою і любов’ю тебе прославляють.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Прославмо, всі вірні, красу мучеників, Пантелеймона, як воїна Христового непереможного і страстотерпця мужнього; з вірою святкуючи пам’ять твою, мученику всехвальний, чесні подвиги твої піснями прославляємо, мудрий, і Христа Спасителя величаємо.

Слава…

Постраждав ти мужньо за Христа, і віру проповідав батькові твоєму, витяг ти його з рову нечестя, і не убоявся безбожного наміру мучителів, демонів посоромив ти безсилу зухвалість; заради цього ти придбав благодать від Христа — хвороби лікувати і злих духів виганяти, Пантелеймоне всехвальний, молися ж Христу Богу, щоб Він дарував відпущення гріхів тим, що з любов’ю святкують пам’ять твою.

І нині…

Богородичний: Народила Ти невимовно Бога, що раніше віків засяяв від Отця, і в останні часи явився із лона Твого, Богородице: Світло для одкровення народам і спасіння всього світу, на просвічення тим, що сидять у темряві, й на утіху тим, що з вірою оспівують Тебе; Його ж благай, Владичице, щоб Він просвітив мене світлом розуму і подав серцю моєму розчуленість, щоб я сльозами омив гріхи мої.

Полієлей. Величання: Величаємо тебе, страстотерпче святий, великомученику і цілителю Пантелеймоне, і шануємо чесні страждання твої, які ти за Христа перетерпів.

Псалом вибраний: Бог нам пристановище і сила, Помічник у скорботах, що охоплюють нас дуже.

Після полієлея сідальний, глас 4.

Прославляють нині собори вірних чесні подвиги твої, страстотерпче Пантелеймоне, славлячи Життєдавця, що дарував нам тебе, кріпкого заступника (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Матір Божу всі ми знаємо, що і після Різдва є Дівою, і з любов’ю прибігаємо до Твоєї благості: Тебе бо ми, грішні, маємо заступницею, Тебе придбали в напастях на спасіння, єдину Всенепорочну.

Прокимен, глас 4: Праведник, як фінік, зацвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Стих: Насаджені в домі Господньому, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Євангеліє від Луки, зачало 106 (21, 12-19).

Після 50-го псалма стихира, глас 2.

Милостивого Христа, Пантелеймоне, моли нині, лікарю Божий, визволити мене від пристрастей і помилувати мене.

Далі стихира самогласна, глас 3.

Засяяла нині славна пам’ять твоя, Пантелеймоне багатостраждальний, скликаючи нас, вірних, на похвалу і славу Христа Бога нашого, Який явив нам у тобі джерело чудес: тому, приходячи до раки мощей твоїх, приймаємо дари зцілень, оспівуючи повіки і безперестанно славлячи Христа Спаса, Який увінчав тебе.

Канон Богородиці з ірмосом на 6, і святого на 8, глас 2.

Пісня 1

Ірмос: В глибину…

Приступивши щиро до Христа, ще до кончини у Христі, ти раніше воскресив мертвого; нині ж мене, омертвленого гріховним угризінням, твоїми молитвами, славний Пантелеймоне, оживи.

Засяяв ти, як зоря, великомученику, маючи з юности розум зрілий і богомудрий, красою тіла придбав ти і доброту душі, явився ти прекрасним препрославленому Слову.

Умерши для світу й у Христа зодягнувшись у таїнстві хрещення, блаженний, ти став богоносним органом і вмістилищем дій Святого Духа, всім догоджаючи і лікуючи недуги всіх.

Обравши премудрість за сестру собі, і ведений нею, ти життя вічного сподобився і вінцем божественних дарів прикрасив себе, осяяний світлом божественної зорі, мученику славний.

Богородичний: Єство наше, що за непослух вигнане було Творцем із раю, Ти, Пречиста Діво, увінчала благословенням і від тління визволила, народивши Спаса Христа; тому, радіючи, всі вірні, Тебе ублажаємо.

Пісня 3

Ірмос: Зацвіла пустеля…

Почувши слова Святого Духа, ти, як земля добра і плодоносна, прийняв насіння дорогоцінне, і виростив спасіння душам, мученику славний.

Умертвив ти мудрування змієвого лукавства й оживив душу, богонатхненно відродившись, і перед Царем усіх представ.

Посоромив ти безбожне повеління мучителів, і до Христа прийшов, замість земних благ Його придбавши, і став ти, богомудрий угоднику, великим купцем.

Благочестя матері ти полюбив, славний, безбожжя ж нечестиве батька ти зненавидів, бо, маючи розум, обрав краще.

Богородичний: Господь, що у Своїх руках тримає все творіння, на руках Твоїх, Пречиста, був носимий, Діво; Його ж благай нині, щоб визволитися від бід тим, що оспівують Тебе.

Сідальний, глас 4:

Прославмо, вірні, піснями і псалмами, і співами духовними мужнього мученика Христового Пантелеймона, бо він силою божественною подолав невидимого ворога і, одержавши від Господа благодать, подає зцілення від недуг тим, що з вірою шанують божественне і святе свято його.

Слава… інший, глас 8.

Єрмолая мудрого ти, мученику, послухав слова, і залишив земні заняття як богомерзотні, неміцні і згубні; маючи Христові страсті і вчення життя у серці твоїм, ти, Пантелеймоне, даруєш здоров’я невиліковним страдникам. Тому молися за тих, що з любов’ю святкують пам’ять твою.

І нині…

Богородичний: Схвильований пристрастями, втративши совість, я благаю Тебе, Пречиста, щиро: не зневаж мене і не дай мені, окаянному, загинути Ти, що народила безодню милосердя, бо, крім Тебе, надії не маю; щоб не став я для ворогів потіхою і посміховиськом, надіючись на Тебе, бо Ти можеш усе, що хочеш, як Мати сущого всіх Бога.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов Ти від Діви…

Наслідуючи Христа з любов’ю, ти роздав багатство убогим, готуючи себе до страждань, які й перетерпів ти, маючи надію на вічне життя.

Жертву хваління ти приніс Богу, явно зневаживши ідольські требища, все зухвальство нечестивих подолавши, страстотерпче Пантелеймоне.

Тим, кого з’їдала заздрість, кого охоплював гнів, ти, мученику, протиставив незбориму силу, і переміг, будучи нею озброєний, злочестивих муки.

Той, Хто був на руках Симеона носимий, словами старця тебе, Пантелеймоне, уловив для божественного пізнання, для спасіння і визволення многих.

Богородичний: Юнаки і діви пішли слідом за Тобою, бачачи в Тобі і Матір і Діву, бо Ти єдина з’єднала у Собі обоє невимовно, Богоневісто.

Пісня 5

Ірмос: Ти просвічення тим, що лежать у темряві…

З радістю прийняв ти подвиг страждання, силою Божою підтриманий, і твердим терпінням ти подолав муки, з радістю взиваючи: іншого Бога, крім Тебе, не знаю.

Ти, як юнак, мав у собі боріння, і твердістю душі підкріплення придбав, ти всілякі рани мужньо терпів розумом чоловічим, укріплений благодаттю божественного хреста.

Безумне пустомовство заблудлих відкинувши, мученик був укріплений небесним ученням і Тобою, Христе, і многих на путь спасіння направив.

Богородичний: Всі пророцтва і видіння Тебе, Діво, провістили як Божу Матір; іншої Пречистої, крім Тебе, не знаємо.

Пісня 6

Ірмос: В безодні гріховній перебуваючи…

Ідолів улесливих ти обплював, і зухвалу оману ти знищив дивними чудесами, творячи зцілення, богомудрий Пантелеймоне.

Вінценосцем славним явився ти, мученику, пройшовши крізь вогонь і воду, і, будучи колесованим, преславно знищив безумних.

Ти, богомудрий мученику, жорстокість мучителів подолав, страждаючи від нестерпних тілесних мук, душевно укріплений благодаттю.

Богородичний: Бог, Який утримує краї землі, на Твоїх руках, Чиста, тримається; неописаний Божеством описується тілом.

Кондак, глас 5: Наслідувач цей милостивого Бога — і зцілень благодать від Нього прийняв; страстотерпче і мученику Христа Бога, молитвами твоїми душевні наші недуги зціли, відганяючи завжди спокуси від тих, що співають вірно: спаси нас, Господи.

Ікос: Безсрібника пам’ять — мужнього страдника, вірного цілителя побожно оспіваймо, християни, щоб прийняти милість, хоч і осквернивши, як і я, свої храми; бо він подає зцілення душам і тілам, улюблені. Потурбуймося ж, вірні браття, щоб мати в серцях наших його кріпкість, визволяючи від омани тих, що взивають: спаси нас, Господи.

Пісня 7

Ірмос: Тілу золотому…

Постраждавши за віру, і ворога подолавши, став ти пристановищем затишним для тих, хто в морі захоплений бурею, світлом же — для тих, хто в темряві життя перебуває, і навчив їх співати: благословенний Бог отців наших.

Блаженний ти, і добре тобі нині, преславний мученику, справдилася бо твоя блаженна надія, уготована Господом тим, що з вірою співають: благословенний Бог отців наших.

Святих душі, і праведних собори, і безплотні чини ангельські прийняли тебе, блаженний, до своїх осель, ти бо, будучи усіченим мечем у главу, співаєш, радіючи: благословенний Бог отців наших.

Богородичний: Зброя, яка раніше від древа життя нас відлучила, нині знову приймає назнаменованих кров’ю, що витекла із ребер Сина Твого, Всенепорочна; благословенна Ти, що Бога плоттю народила.

Пісня 8

Ірмос: В піч вогняну…

Благодатною силою, яку мав від Бога, ти зцілив душевну сліпоту батька твого, і подаєш світло тим, що з вірою до тебе приходять, і ти їх до Спаса направляєш.

За Христа муки прийняв ти, і життя вічного сподобився, й угодником Божим став, будучи вшанованим ім’ям Божим, і прославляєш Христа повіки.

Красномовство лютого глумління відкинувши через покликання Христове, ти посікаєш боріння хворобливих пристрастей, зціляючи тих, що прославляють Христа повіки.

Богородичний: Визнаємо тебе, Богородице, як чисте джерело безсмертя, бо Ти породила Слово безсмертного Отця, що спасає від смерти всіх, хто прославляє Його повіки.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця…

Преставився ти з радістю до кінцевого бажання, де оселившись, преблаженний, сподобився прийняти воістину блаженний кінець, будучи з Владикою твоїм повіки.

Ти одержав бажане і сповнення твоєї любови, коли ще капала твоя тепла кров, пролита за Христа; від Нього ж ти з радістю прийняв вінець за подвиги твої.

Левів і звірів пащі, як у давнину Даниїл, ти загнуздав, мученику, знає бо сором безсловесне творіння перед чеснотами. Тому тебе, преславний, зібравшись, ублажаємо.

Велику благість тобі Христос дарує, скарб зцілень нам подаючи; і всемилостивим зволенням Він подає тебе всякому скорботному, як тихе пристановище, заступника і захисника.

Богородичний: Як руно, Всенепорочна, зачавши в утробі Твоїй, нам народила Ти Дощ небесний, що дає тишу тим, хто як Бога Його оспівує і Тебе проповідує як всехвальну Богородицю.

Світильний: Милостиву душу твою Бог наперед знав, і через те був ти названий Пантелеймоном; бо тим, що потребують, безсрібно ти подаєш зцілення, і жорстокість мучителів ти, славний, терпінням твоїм переміг.

Богородичний: Богородицю піснями невмовкними побожно оспівуємо, взиваючи: радуйся, горо свята; радуйся, престоле вогненний Царя всіх; радуйся, похвало ангелів, і святих славо.

На Хваліте… стихири на 4, глас 8.

Провидіння Вишнього ясно на тобі виявилося, бо, маючи силу зціляти страждання тілесні, ти, славний Пантелеймоне, став особливим лікарем душ, виліковуючи благодатним словом і визволяючи з темряви гріха тих, хто до тебе прибігає.

Наслідуючи милість Божу, Пантелеймоном був ти названий, подвійне прийнявши ім’я, яке відповідало суті. Ти — співстраждальник, бо милуєш усіх, подвійне подаючи їм зцілення, насичуючи і зціляючи, і на розум божественний наставляючи — до пресвітлого Христа, славний.

Тілесну доброту ти, богомудрий, благодушно перемінив на доброту душевну, і мудрістю і плотською красою ти, мученику, дивував, знаменнями і чудесами сяючи, у квітучій юності прийняв зрілий розум, будучи просвіченим вірою і благодаттю.

Глас 5.

Всесвітла пам’ять мученика сяє, як сонце, краям землі, і постійно подає вірним зцілення, недуги відганяючи, і пристрасті зціляючи; молиться бо завжди Пантелеймон Христу, щоб Він дарував душам нашим велику милість.

Слава… глас 4.

Сьогодні засяяла нам пам’ять славного мученика: прийдіть, вірні, духовно звеселімося і піснями вшануймо його, бо він невидимого ворога силою хреста переміг, і безмірних мук не убоявся; сподобився ж він найвищої нагороди від Господа, і нині оселився навіки з ангелами. О, мученику Христів Пантелеймоне, лікарю недужих і пристановище застигнутих бурею, не переставай благати милостивого Бога за спасіння душ наших.

І нині…

Богородичний: Богородицю піснями невмовкними побожно оспівуємо, взиваючи: радуйся, горо свята; радуйся, престоле вогненний Царя всіх; радуйся, похвало ангелів і святих славо.

Велике славослів’я, єктенії, і відпуст.

На літургії

Блаженні з канону святого, пісні 3-я і 6-а.

Прокимен, глас 4: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословляйте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Послання до Тимофія читання, зачало 292 (1, 1-10).

Алилуя, глас 2: Праведник, як фінік, зацвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Євангеліє від Іоана, зачало 52 (15, 17-16, 2).

Причасний: В пам’ять вічну…


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору