«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

Місяць квітень, 23-й день. Святого славного великомученика Юрія Переможця (Георгія Побідоносця)

На великій вечірні

Співаємо Блажен муж… 1-й антифон.

На Господи, взиваю… ставимо стихів 8.

Стихири свята 3, також святого 5. Глас 4.

Як мужнього серед мучеників, страстотерпче Юрію (Георгію), зібравшись сьогодні, прославляємо тебе; проживши життя, ти віру зберіг і вінець твоєї перемоги одержав від Бога; Його ж моли, щоб спастися від тління і бід нам, що з вірою святкуємо пам’ять твою.

Покладаючись на мудрість, ти добровільно відважився, Юрію славний, як лев, іти на страждання, нехтуючи тілом, яке має зотліти, бо ти дбав про душу нетлінну; і в різноманітних муках палаючи, явився ти, Юрію, як золото, семикратно очищене.

За Спасителя ти постраждав і, Йому у смерті добровільно уподібнившись, з Ним, Юрію, радісно царюєш, одягнений у світлу від крови порфиру, скіпетром страждань прикрашений і вінцем перемоги звеличений, нескінченні віки, великомученику Юрію.

Озброєний бронею віри, щитом благодаті і списом хреста, ти, Юрію, став непереможним для супротивників; і як божественний сміливець, перемігши демонів полки, з ангелами торжествуєш, вірних же, які тебе благають, заступаєш, освячуєш і спасаєш.

Як зірку многосвітлу, як сонце, що сяє на небосхилі, знаємо тебе; і, як бісер багатокоштовний, як камінь блискучий, як сина дня і мужнього серед мучеників, як захисника вірних у бідах, тебе прославляємо, святкуючи пам’ять твою, Юрію Переможцю.

Слава… глас 6.

Достойно імені твого прожив ти, воїне Юрію, бо, взявши на плечі хрест, ти очистив від диявольської омани землю, покриту льодом, і, викорінивши терни ідольського служіння, насадив лозу православної віри; тому й подаєш ти зцілення вірним по всій вселенній, і праведним служителем Пресвятої Тройці показав себе; молися ж, благаємо тебе, за мир у світі і за спасіння душ наших.

І нині… свята.

Вхід. Прокимен дня. Паремії три.

Пророцтва Ісаї читання (43, 9-13).

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: правда! А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя, крім Мене. Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви – свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог; від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це? Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (3, 1-9).

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас – знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх, як золото в горнилі, і прийняв їх, як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу. Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

Премудрости Соломона читання (4, 7-5,7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті – чесна старість, і не кількістю років виміряється; мудрість – сивина для людей, і непорочне життя – вік старости. Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його. Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий. Досягнувши довершеності за короткий час, він виконав довгі роки; душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він – узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими його і Провидіння про обраних Його. Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, – довголітню старість неправедного; бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку; вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними; і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине; усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх. Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його; вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі: «Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування. Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною! Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими? Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На літії стихири храму.

Потім святого, глас 1.

Світлий сміливець Юрій славними своїми стражданнями радує Небесні Сили, з ними ж підняв нині весело торжествувати і на землі вірних, і разом з ними святкувати; заради цього прийшов як раб Христів до нас, зібраних. Тому достойно вшануймо його, щоб він безперестанно благав Бога всіх дарувати нам велику милість.

Мужніми стражданнями виростив краще ти, преблаженний мученику Юрію, приніс Христу плоди трудів твоїх, вірою утвердивши бажання, надією відкинувши страх, любов’ю одержавши небесне; всехвальний, маючи сміливість, твоїми благоприємними молитвами виблагай душам нашим мир, очищення від гріхів і велику милість.

Глас 4.

Прийдіть, вірних собори, прийдіть відправити свято; сьогодні бо світла пам’ять страстотерпця Юрія невидимо просвічує наші серця, сяючи чеснотами. Тому, однодумно оспівуючи, промовмо: радуйся, воїне великого Царя Христа; радуйся, преславна похвало віри; радуйся, всесвітлий і найбагатший мученику. Моли за нас, преблаженний, Владику всіх Христа Бога, щоб Він зберіг нас від спокуси лукавого і спас душі наші.

Слава… глас 5.

Засяяла весна, прийдіть, насолоджуймося; засяяло воскресіння Христове, прийдіть, звеселімося; пам’ять страстотерпця вірних просвічує. Тому прийдіть, вірні, торжествувати цю таїну: бо цей добрий воїн мужньо повстав проти мучителів і посоромив їх, уподібнившись у стражданнях Христу Спасу, не помилував свій земний сосуд – тіло, але нагим муками його змінив. До нього ж взиваємо: страстотерпче, моли, щоб спастися душам нашим.

І нині… свята.

На стиховні стихири, глас 4.

Прославляють люди псалмами і піснями славну пам’ять твою, Юрію, бо вона засяяла нам – прекрасна і світлоносна, прикрашена славою і благодаттю. Тому радуються нині Небесні Сили, хвалять же мученики з апостолами подвиги твої і страждання, мученику, й оспівують Спаса Христа Бога нашого, Який прославив Тебе; Його ж моли спасти і просвітити душі наші.

Стих: Праведник, як фінік, зацвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Одягненим у Христову всезброю ти, Юрію, явився тим, хто тебе не шукав. Ти бо, за Христа вогнем опалений, насміявся над безбожною жорстокістю оманливих богів; будучи воїном Царя Христа, ти взивав тоді до беззаконників: не можуть відлучити мене від любови Христа мого ні звірі, ні колеса, ні інші муки; Його ж моли спасти і просвітити душі наші.

Стих: Насаджені в домі Господньому, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Ти, вінценосний Юрію, зневаживши різноманітні сосуди, різні муки і страшну зброю, подвиг благочестя закінчив як мученик; тому твою пресвітлу пам’ять вінчаємо квітами пісень і цілуємо з вірою твої чесні мощі. Стоячи перед престолом Владики Христа Бога нашого, не переставай Його благати, щоб Він спас і просвітив душі наші.

Слава… глас той самий.

Розумного адаманта терпіння, братіє, духовно прославмо славного мученика Юрія, його ж за Христа палили, кували біди, виснажували муками і різними стражданнями, умертвляли тіло, яке єством тлінне; його, що переміг єство бажанням, смертю примусили перейти до улюбленого Христа Бога і Спаса душ наших.

І нині… свята.

Тропар, глас 4: Як полонених визволитель і вбогих захисник, немічних лікар, побідоносний великомученику Юрію, моли Христа Бога спасти душі наші (двічі).

І Богородице Діво… (один раз).

На ранній

На Бог Господь… тропар свята (двічі). Слава… святого; І нині… свята.

Після 1-ї кафизми сідальний свята.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 1.

Ось, засяяла весна благодаті, заблищало всім Христове воскресіння; і з ним засяяв нині нам світлоносний святковий день мученика Юрія (Георгія); прийдіть усі, побожно несучи свічі, радісно святкуймо.

Слава… глас той самий.

Ти, мученику, воїнство земне зненавидівши, бажав слави на небесах, і болі перетерпів, і насильницьку смерть. Тому сьогодні святкуємо твою всесвяту пам’ять, приносячи хвалу Христу, славний Юрію.

І нині… свята або богородичний.

Тебе, Матір Божу воістину і після народження Діву, благаємо всі, з любов’ю прибігаючи до Твоєї благості, бо ми, грішні, маємо Тебе заступницею і в недолі спасінням, єдина Всенепорочна.

Величання: Величаємо тебе, страстотерпче святий Юрію (Георгію) і шануємо чесні страждання твої, що за Христа перетерпів єси.

Псалом вибраний: Бог нам пристановище і сила, Помічник у скорботах, що на нас находять вельми.

Після полієлея сідальний, глас 3.

Любов’ю Владичною розпалений, Ти, всеблаженний Юрію, мужньо і мудро зруйнував скарби омани, і на судилищі Христа сповідав, преславний мученику і переможцю; Христа Бога моли дарувати нам велику милість.

Слава… глас 4.

Виростивши старанно насіння божественних заповідей, ти, преславний, побожно роздав усе багатство убогим, і замість нього придбав славу Христову. Тому йшов на подвиг з надією, і на тяжкі болі, мученику Юрію, і спільником був ти стражданням безстрасного Христа і воскресінню; причастившись Його Царства; за нас нині молися.

І нині… свята або богородичний.

Слово Отче, Христа Бога нашого, що від Тебе воплотився, пізнали, Богородице Діво, єдина чиста, єдина благословенна; тому, безперестанно оспівуючи, Тебе величаємо.

Ступеневі, 1-й антифон 4-го гласу.

Прокимен, глас 4: Праведник, як фінік, зацвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Стих: Насаджені в домі Господньому, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Полієлей.

Євангеліє від Луки, зачало 63 (12, 2-12).

Після 50-го псалма стихира, глас 6.

Сьогодні вся вселенна просвічується зорею страстотерпця, і Христова Церква, квітами прикрашена, взиває до тебе, Юрію: угоднику Христів і заступнику теплий, не переставай молитися за рабів твоїх.

Канон свята на 6; і святого два канони на 8.

Канон святого, творіння преподобного Феофана, глас 2.

Пісня 1

Ірмос: У глибині знищила колись…

Коли стоїш ти, вінценосний Юрію, мученику Христів, перед всесвітлим чесним престолом Владики, твоїми молитвами і заступництвом зберігай тих, хто з теплою вірою і любов’ю закликає тебе.

Будучи благородною нивою Христовою, страстотерпче Юрію, ти був вирощений мученицькими діяннями, і, як преславне багатство, поклав тебе Подвигоположник Христос у небесних скарбницях, як прекрасного і хороброго.

Твердо й терпеливо прагнув ти, преславний Юрію, подвигу добровільно; і, подолавши люте зборище мучителів, став заступником усіх, хто призиває тебе.

Ти придбав нині блаженне життя, сокровенне у Христі, славний Юрію, бо за Нього ти ніс свій подвиг до крови; молися, страстотерпче, за нас, що з вірою шануємо тебе, щоб спастися нам від усякої недолі.

Богородичний: Ти була небом словесним, бо вмістила в утробі Твоїй Слово небесне, Яким усе сталося – небо і земля, і все, що вище них; тому зі сміливістю благай спасти тих, що оспівують Тебе.

Іншій канон, творіння преподобного Косьми, глас 4.

Ірмос: Зібрання ізраїльське…

Закінчивши життя священними стражданнями, йдучи на небеса, ти став нетлінним вінценосцем, бла- гоквітучий Юрію, ти з ангелами торжествуєш; співаймо Богу нашому, бо Він прославився (двічі).

Благий піт від болістей ще викраплюючи, ти, Юрію, явився перед Небесними Силами, дивуючи їх божественними стражданнями; з ними, радіючи, взиваєш: співаймо Богу нашому, бо Він прославився.

Богородичний: Жезл Ааронів, що виріс із кореня Єсеєвого і зацвів, прообразував Тебе, Пречисту, бо Ти виростила Квітку світові – втіленого Бога; Його ж не переставай благати, Приснодіво, за нас, що прибігаємо до Тебе.

Катавасія: Воскресіння день, просвітімось, люди…

Пісня 3

Ірмос: Зацвіла пустеля, як квітка…

Вінцем страждання сяючи, славний Юрію, моли Визволителя і Бога, щоб Він спас від усякої недолі тих, що побожно призивають тебе.

Багатим сяйвом просвітлений, премудрий Юрію, віджени сумну печаль і морок пристрастей від нас, що з вірою прославляємо тебе.

Твердий в надії і любові, обороняючи себе вірою і силою Христовою укріпившись, ти, Юрію, ідольську оману подолав.

Богородичний: Ти, Пречиста, народила плоттю Безплотного, Який раніше за всіх, Отцю співбезначальний; Він просвітив краї землі. Тому Тебе, вірні, шануємо як Богородицю.

Інший. Ірмос: Як неплідна…

Таємно роздав ти убогим багатство, і намастився єлеєм любови; тілом і душею страждаючи, ти, Юрію, мучителя переміг (двічі).

Ти, Юрію, утвердившись благодаттю, вогнем ревности розпалений, являвся до тих, які тебе не кликали, для убогих був багатством, у Христі гнівався на оману ідольську.

Богородичний: Як Ти, Маріє, носиш на руках і годуєш грудьми Того, Хто годує все, що дише; Його ж, Богородице, прославляючи, проповідуємо; молися Йому, Пречиста, за всіх нас.

Кондак свята, і Ікос.

Сідальний, глас 8:

Мужній у боротьбі, ти силою побожности знищив оману безбожників, мученику, і подолав зухвальство ворогів; палаючи завжди божественною любов’ю, ти загасив безбожну лютість мучителів. Тому, як достойну нагороду за муки, ти прийняв вінець і подаєш зцілення тим, що з вірою звертаються до тебе, страстотерпче Юрію; моли Христа Бога дарувати прощення гріхів тим, що з любов’ю святкують пам’ять твою.

Слава…

Роздавши всім земне багатство на землі, мученику премудрий, ти успадкував твоїми трудами небесне багатство; хрестом чесним, як бронею, одягнувся, і ним посоромив мучителів зухвальство. Тому молитвами твоїми подаєш божественні дарування тим, хто просить тебе, і благодіяння зцілень. Страстотерпче Юрію, молися Христу Богу дарувати прощення гріхів тим, що з любов’ю святкують пам’ять твою.

І нині… свята.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов єси не заступник і не ангел…

Оспівуємо твої подвиги, преблаженний Юрію, якими ти розвіяв ідольську оману і знищив усю демонську спокусу, преславний.

Утихомир бурю напастей і бід, і всякі злі підступи демонські віджени від тих, хто оспівує тебе, воїне Христів, досточудний.

Засяяв ти, Юрію, як зірка світлоносна, душевною мужністю і твердістю віри оману темряви відганяючи і спасаючи тих, хто тебе оспівує.

Богородичний: Ти, Діво, породила Спасіння істотне, Яке спасає людину багатством благости і природним милосердям, і оновлює зітлілий образ.

Інший. Ірмос: Почув Твоє, Христе…

Жах охопив мучителів на судилищі через слова твоєї мудрости, Юрію; бо ті, що не відали, пізнавали у Христі Бога.

Словом віри Христової ти, премудрий Юрію, розбив сплетіння лихих байок мудреців і посоромив тих, що шанують страсті богів, поборнику Пресвятої Тройці.

Почувши твої слова, мучителі посоромилися; ти бо насміявся над їхніми богами і перетворив на насмішку, проповідуючи Христа Бога, розіп’ятого плоттю, Який знищив оману душегубну.

Богородичний: Тебе, Приснодіво Пречиста, воістину єдину Богородицю, прославляємо, Яку прообразувала боговидцю Мойсею неопалима купина, що огнем палала.

Пісня 5

Ірмос: Посередником між Богом і людьми став ти…

Маючи сміливий доступ до Владики як мученик, молися старанно за спасіння тих, що оспівують тебе, лікуючи душевні недуги твоїми молитвами, мученику страстотерпче Юрію преславний.

Радіючи як мученик з ангельськими силами і насолоджуючись безсмертною і блаженною славою, вінценосний Юрію, спаси від усяких скорбот і бур тих, що під покров твій прибігають.

Визволи нас від усякої недолі як милостивий, відганяючи гріховний і різноманітний смуток, Христе, молитвами Твого угодника Юрія.

Богородичний: Ти, Богомати, повернула борг праматері Єви, одягнувши у плоть Спаса світу, народженого Тобою. Тому Тебе всі ублажаємо, обрадувана Діво Всенепорочна.

Інший. Ірмос: Провіщення Твоє, Господи…

Страждаючи і будучи вільним від світу, ти, Юрію, мужньо противився різним видам омани, і державу лютого миродержця подолав (двічі).

Ти, Юрію, озброївся зброєю хреста, надією віри і державою любови, притупив гостроту всієї зброї лютого ворога.

Богородичний: Розум мучителів посоромила дівствена утроба: Немовля бо доторкнулося рукою до душезгубної рани аспида, і гордого відступника знищило, підкоривши його під ноги вірним.

Пісня 6

Ірмос: В безодні гріховній потопаючи…

Вищі за природу і слово, і розуміння подвиги твоєї мужности, що постійно оспівуються, преславний мученику Юрію.

Будучи воістину співрозмовником небесного воїнства, славний мученику, ти явлення Божественне наскільки можливо бачиш; спасай же тих, що з вірою шанують тебе.

Всіма образами віддавшись Богу, і чудесами осяяний, ти, преблаженний Юрію, роздаєш дарування тим, хто потребує.

Богородичний: Нині до Тебе прибігаю, Пречиста, спаси мене Твоїми молитвами і збережи, бо Ти все, чого хочеш, можеш як Мати Всемогутнього.

Інший. Ірмос: Взивав, прообразуючи…

Ти, Юрію, взивав сміливо до Творця: не віддай беззаконним раба Твого, а подай мені силу зруйнувати їхнє зухвальство.

Ти, Юрію, знехтував зброю мучителів і на подвиг добровільно пішов, тому Христос Бог увінчав тебе ознаками перемоги.

Після випробування твоїх чеснот ти, Юрію, здивував чудесами Христа Життєдавця, Якого проповідував, подолавши погрози облесливих мучителів.

Богородичний: В давнину спокусив мене змій, і умертвив моєю праматір’ю Свою; нині ж, Пречиста, Тобою визволив від смерти Творець мій.

Кондак, глас 4: Вирощений Богом, став ти благочестя сіячем найчеснішим, снопи чеснот зібрав собі: сіяв бо у сльозах – у радості жнеш; постраждавши до крови, Христа прийняв єси і молитвами твоїми, святий, усім подаєш гріхів прощення.

Ікос: Бажаючи бути воїном Христа Царя, Який поклав душу Свою за життя світу, і намагаючись умерти за Нього, маючи в серці велику божественну ревність, себе самого привів до Нього. Тому і всі ми з вірою оспіваємо божественного Юрія як теплого заступника, як істинного славного раба Христового, що уподібнювався своєму Владиці, і приходив до кожного, хто благав: поспішає бо завжди і молить Спаса подати всім прощення гріхів.

Пісня 7

Ірмос: За богопротивним велінням…

Уподібнюючись твоєму Владиці, мученику славний, ти добровільно пішов на подвиг і, одержавши перемогу, став охоронителем Церкви Христової; охороняй її завжди заступництвом твоїм.

Як мученик непереможний, як страстотерпець, як нездоланний оборонець віри, будь нині стовпом непохитним для тих, що прославляють тебе, премудрий Юрію, охороняючи молитвами твоїми.

Мудро виростивши на землі божественне насіння і примноживши його, ти, славний, напоїв його твоєю кров’ю, і болістями, і різними ранами, якими ти погасив жорстокість мучителів.

Богородичний: Дівою перебуваєш Ти і після Різдва, Бога бо народила, Який годує все, і заради невимовної милости Своєї і великого милосердя став людиною. Його ж моли нині, Пречиста, щоб спастися всім нам.

Інший. Ірмос: Авраамові юнаки колись…

Бачачи охоплюючу ідольську оману, розпалений ревністю благочестя, ти, блаженний Юрію, віддав себе на подвиг, взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.

Проповідником став ти гнаної віри, морок же омани викриваючи, ти, Юрію, взивав: отців наших Боже, благословенний Ти.

Під корінь підсік ти оману і виростив побожністю віру більшу; радіючи, ти, Юрію, взивав: отців наших Боже, благословенний Ти.

Богородичний: Ти вища за все творіння, бо народила Творця і Господа; тому взиваю до Тебе: Благословенна, Господь Сил з Тобою.

Пісня 8

Ірмос: Піч вогненна колись у Вавилоні…

Потоки лютих пристрастей, бід і тяжкої недолі, і знесилення недугою, і підступи демонів, і злочестиві наміри припини твоїми молитвами, вінценосний Юрію.

Весь ясно осяяний світлом Святої Тройці, блаженний як мученик непереможний, як поборник благочестя, як переможець, Богом увінчаний, спаси, небесний осельнику, молитвами твоїми тих, що шанують пам’ять твою.

Вінцем духовним багато прикрашений, скіпетром і царською діадемою увінчаний, і в багряницю одягнений, твоєю кров’ю освячений, ти, блаженний, царюєш разом з Царем Сил.

Богородичний: Безлітно від Отця народженого, що раніше віків засяяв, Який сотворив усе видиме і невидиме, Ти, Мати Діво, породила; тому Тебе як Богородицю всі народи прославляють.

Інший. Ірмос: Радіючи після осудження…

Укріплений духом, ти нехтував болями від зброї. Ти, Юрію, не глухим ідолам хвалу возсилав, а Христу Богу; маючи віру в Нього, ти з любов’ю промовляв: діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Як неіснуючу, тимчасову зневажаючи красу, різних страждань зазнав ти, Юрію, радіючи надією на божественне життя; жахливе ж роздроблення тіла зневаживши, ти твердим духом промовляв: діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Коли розсікали мідним знаряддям твоє тіло, і гострими ножами відрізали по частинах тіло, будучи укріпленим душею, ти вважав нинішні муки недостойними майбутньої слави, промовляючи: діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Богородичний: Від ребра Адамового створив Тебе, від Твого дівства воплотився Той, Хто є Господом усіх; Його ж оспівуючи, взиваймо: всі діла благословляйте, оспівуйте Господа і прославляйте по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь…

Безперестанно моли Бога за нас, що прославляємо тебе, блаженний, як Христового мученика, що переміг мучителя і прогнав лукавих духів, як невсипущого Охоронителя і заступника надійного.

Щедру нагороду за страждання дарував тобі Владика всіх; тому, коли ти сміливо стоїш перед Ним як мученик, охороняй тих, що з радістю призивають тебе.

Земля тебе сховала, а небо прийняло і відкрило тобі двері раю, де ти, страстотерпче, радісно торжествуєш і веселишся; збережи твоїми молитвами тих, що з вірою оспівують тебе.

Богородичний: Скинія свідчення прообразувала Тебе, Пречиста, бо в ній були скрижалі Закону, стамна з манною і золотий кивот; як вона вміщала великі святині, так і Ти вмістила в утробі Твоїй, Богородице, безначальне Слово втілене.

Інший. Ірмос: Від земнородних народившись…

Священики оспівують, царі прославляють, люди сповіщають про славу твоїх страждань, мученику Юрію; тому тебе всі ублажаємо (двічі).

Оспівують подвиги твої всі Сили Небесні; ти бо приніс себе в жертву, Богу благовгодивши, мученику Юрію; тому тебе всі ублажаємо.

Богородичний: Від земнородних виросла, і Сотворителя народила; радуйся, наша похвало, Богородице чиста, Тебе як Владичицю над творінням величаємо.

Світильний: Як весна, засяяло нам світле Владичне божественне воскресіння, підносячи нас від землі до небесної Пасхи; разом з нею сяє нам світлосяйна пам’ять всеславного мученика Юрія, яку ми радісно святкуємо, щоб сподобитися нам божественної благодаті від Христа Спаса.

Слава…

Як світлоносне сонце, страстотерпче Юрію, ти просвічуєш зорями чудес усе творіння; тому, святкуючи твою пам’ять, оспівуємо воскреслого із гробу Христа.

І нині… свята.

На Хваліте… стихири на 4, глас 2.

Прийдіть усі, що всесвяткове світле славне воскресіння торжествували, знову святкуймо торжество Юрія мученика, і увінчаймо його весняними квітами як переможця, щоб його молитвами одержати нам визволення від скорбот і гріхів.

Всього себе приніс ти як жертву благоприємну і пречисту, як всепліддя живе й одухотворене, – Богу, Який дав тобі, всеблаженний, життя вічне; тому став ти молитвеником найтеплішим, визволяючи від бур усіх, що з вірою призивають і оспівують тебе, мученику Юрію.

Насіння ти виростив старанно – слово, посіяне в чистій душі твоїй; його ти примножив болями страждань і, будучи покладеним у небесних житницях, знайшов нетлінну насолоду. Ним же нині насичуючись, блаженний, твоїми до Бога молитвами спасай тих, що з вірою оспівують тебе.

Мученику страстотерпче Христів, спасай твоїми молитвами тих, що в недолі; від усяких напастей визволяй, відганяй душезгубну люту печаль; виблагай же нам благодать і милість, щоб, спасаючись твоїми молитвами, радіючи, шанували всі чесні твої подвиги, Юрію славний.

Слава… глас 2.

Нехай подають праведні приклад людям, – говорить Соломон, – бо помилує Христос Бог тих, що бачать праведних; наперед говорячи, цього ти навчав, довготерпеливий Юрію, наслідуючи Владичне вчення; ти віддав себе беззаконним, требища омани обплював, як мерзенні; за любов Творця ти віддав тіло своє, щоб розсікали його на частини. Веліар був весь посоромлений, побачивши тебе, довершеного вінценосця. Тому, перебуваючи в оселях Господа твого з Небесними Силами, молися, страстотерпче Христів, щоб спастися душам нашим.

І нині… свята.

Славослів’я велике і відпуст.

На літургії

Блаженні, свята пісня рядова, і з канону святого, пісня 3.

Прокимен свята, і святого, глас 7.

Звеселиться праведник у Господі, і уповає на нього.

Апостол дня, і святого: Діянь святих апостолів читання, зачало 29 (12, 1-11).

Алилуя дня, і святого, глас 4: Праведник, як фінік, зацвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Стих: Насаджені в домі Господньому, у дворах Бога нашого розцвітуть.

Євангеліє дня, і святого: від Іоана, зачало 52(15, 17-16, 2).

Причасний свята, і святого: В пам’ять вічну буде праведник…

На вечірні

На Господи, взиваю… стихири, глас 4.

Воєводо непереможний, страднику хоробрий і світильнику всесвітлий, ти своїми подвигами просвічуєш краї Сходу, і розганяєш тяжкий демонський морок, Саво великий, похвало мучеників, співгромадянине святих безплотних і молитвенику за душі наші.

Тебе, страстоперпче, й у в’язниці зачиняли, і вогнем палили, і многими муками морили, і на дереві розтягали, і холодом мучили, і частим биттям рани наносили, і на водах блаженний кінець прийняв ти, залишившись непохитним.

Ти був юнаком прекрасним і завжди всіх дивував, пішов ти на подвиг страждань безбоязно, всіх ворогів твоїх переміг великими святими твоїми стражданнями. Заради цього похвалами прославляємо тебе з радістю, достославний.

Слава: і нині, богородичний.

Хмарами Духа Святого, Пречиста, мої помисли зроси, бо Ти Краплю – Христа народила, Яка омила незліченно разів безмежні беззаконня людей милосердям; висуши джерело пристрастей моїх і сподоби мене завжди споживи живої молитвами Твоїми.

Хрестобогородичний: Коли побачила Тебе на древі, Агнця і Пастиря, Агниця, Яка Тебе народила, як Мати до Тебе взивала: Сину улюблений! Чому повішений Ти на древі хреснім, довготерпеливий? Чому руки і ноги Твої, Слове, прицвяхували беззаконні і кров Твою пролили, Владико?

Тропар, глас 4: Мученик Твій, Господи, Сава, у стражданні своїм вінець нетлінний прийняв від Тебе, Бога нашого; маючи бо силу Твою, мучителів подолав, сокрушив і демонів немічні спокуси. Його молитвами спаси душі наші.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору