«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

Місяць червень, 24-й день Різдво Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана

На вечірні

Співаємо Блажен муж… 1-й антифон.

На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 4.

Розв’язує Захарієву німоту Іоан, що народився, бо не подобало батькові мовчати, коли прийшов голос; за те, що раніше не повірив, він став німим, а коли провіщене справдилося, прийшло і його визволення, і радість було благовіщено, що народився глас Слова і Предтеча Світла, що молиться за душі наші (двічі).

Сьогодні голос Слова розв’язує голос батька, який зв’язаний був за невіру, і народжує Церкві багато дітей той, що розірвав кайдани неплідної матері. Світильник іде перед Світлом, зоря сповіщає про прихід Сонця правди, заради визволення всіх і спасіння душ наших.

Коли прийшов час народитися Слову Божому, ангел народжується із старечого лона — великий із народжених жонами, і найбільший пророк; подобало бо божественним діянням мати славний початок, поза віком народження, і без мужа зачаття; Ти, що твориш чудеса для нашого спасіння, слава Тобі.

Явився сьогодні великий Предтеча, вийшовши із неплідного лона Єлизавети, — пророк, більший за всіх пророків, і іншого такого нема й не буде, як Предтеча — світильник пресвітлий, що йде перед Світлом, і глас — перед Словом, друг Жениха перед Женихом, який готує Господу людей особливих і очищає водою перед Духом Святим; Захарієве породження і в пустелі добре виховання, покаяння проповідник, очищення гріхів, сущим у пеклі благовісник із мертвих воскресіння, моли за душі наші.

Пророк і Предтеча, явився ти з утроби, Хрестителю Христів Іоане, граючи і радіючи в лоні матері, бачачи Царицю, Яка прийшла до рабині і Яка носить Вічного, що від Отця без матері, і до тебе, що від неплідної і старця засяяв за обітницею. Того моли помилувати душі наші.

О, преславне чудо! Той, що не повірив слову ангела, який сказав, що зачне Єлизавета і народить сина, і промовив: як вона народить, бо я уже старий, а вона неплідна; він був засуджений на мовчання за невіру, нині ж бачить народження обіцяного, і німота розв’язується, і приходить радість; благословенний, — взиває він, — Господь Бог Ізраїлів, що відвідав і приніс спасіння людям Своїм, і подає світові велику милість.

Іоане всехвальний і вселенський апостоле, Гавриїлове благовіщення, і неплідної народження, і в пустелі добре виховання, і найближчий друг Жениха Христа. Його моли, щоб Він помилував душі наші.

Слава… глас 6.

Сьогодні світильник Світла попереджає пришестя Божого Слова, як зірка ясна. Сьогодні розв’язується язик Захарії, який повелінням ангела став німим. Подобало бо батькові так охороняти глас, що вийшов із неплідного лона і благовістив з великою сміливістю всього світу визволення.

І нині… глас той самий.

Єлизавета зачала Предтечу благодаті, а Діва — Господа Слави; вітали обидві матері одна одну, і немовля заграло в утробі, із середини раб прославляв Владику. Здивована ж мати Предтечева взивала: звідки мені це, що Мати Господа мого прийшла до мене? Нехай спасе людей, упалих духом, Той, Хто має велику милість.

Вхід. Прокимен дня. Паремії три.

Буття читання (17, 15-17, 19; 18, 11-14; 21, 1-2, 4-8).

І сказав Бог Аврааму: Сару, жону твою, не називай Сарою, але нехай буде ім’я їй: Сарра; Я благословлю її і дам тобі від неї сина, благословлю її, і вийдуть від неї народи, і царі народів вийдуть від неї. І упав Авраам на лице своє, і розсміявся, і сказав сам у собі: невже від столітнього буде син? І Сарра, дев’яностолітня, невже народить? Бог же сказав Аврааму: саме Сарра, жона твоя, народить тобі сина, і ти назвеш його ім’ям: Ісаак; і поставлю завіт Мій з ним завітом вічним у тому, що Я буду Богом його і нащадків після нього. Авраам же і Сарра були старими і в літах довгих, і звичайне у жінок у Сарри припинилося. Сарра внутрішньо розсміялася, сказавши: чи мені, коли я стала старою, мати таку втіху? І чоловік мій старий. І сказав Бог Аврааму: чого це сама в собі розсміялася Сарра, сказавши: невже я дійсно можу народити, коли я постаріла? Чи є щось неможливе для Господа? У призначений час Я буду у тебе в наступному році, і буде у Сарри син. І зглянувся Господь на Сарру, як сказав; і вчинив Господь Саррі, як говорив. Сарра зачала і народила Аврааму сина у старості його, в час, про який говорив йому Бог; і дав Авраам ім’я сину своєму, що народився від нього, якого народила йому Сарра: Ісаак; і обрізав Авраам Ісаака, сина свого, у восьмий день, як заповідав йому Бог. Авраам мав сто років, коли народився від нього Ісаак, син його. І сказала Сарра: сміх учинив мені Бог; кожен, хто почує про мене, розсміється. І сказала: хто сказав би Аврааму: Сарра буде годувати дітей грудьми? Бо у старості його я народила сина. Дитя виросло, і було взяте від грудей; і Авраам зробив велику вечерю в той день, коли Ісаак, син його, був узятий від грудей.

Суддів читання (13, 2-8, 13-14, 17-18, 21).

В той час був чоловік із Цори, із племені Данового, на ім’я Маной; жона його була неплідна і не народжувала. І явився ангел Господній жоні і сказав їй: ось, ти неплідна і не народжуєш; але зачнеш і народиш сина; так бережись: не пий вина і сікера, і не їж нічого нечистого; бо ось ти зачнеш і народиш сина, і бритва не доторкнеться до голови його, тому що від самої утроби немовля це буде назореєм Божим, і він почне спасати народ свій від филистимлян. Жона прийшла і сказала чоловікові своєму: чоловік Божий приходив до мене, а вигляд його — як вигляд ангела Божого, дуже світлий; я не запитала його, звідки він, і він не сказав мені імені свого; він сказав мені: ось ти зачнеш і народиш сина; так не пий вина і сікера, і не їж нічого нечистого, бо немовля від самої утроби до смерти своєї буде назореєм Божим. Маной помолився Господу і сказав: Господи! Нехай прийде знову до нас чоловік Божий, якого послав Ти, і навчить нас, що нам робити з немовлям, що має народитися. Ангел Господній сказав Маною: нехай жона бережеться всього, про що я сказав їй: нехай не їсть нічого, що вирощує виноградна лоза; нехай не п’є вина і сікера і не їсть нічого нечистого і виконує все, що я наказав їй. І сказав Маной ангелу Господньому: як твоє ім’я, щоб нам прославити тебе, коли сповниться слово твоє. Ангел Господній сказав йому: чого ти питаєш про ім’я моє. Воно дивне. І невидимим став ангел Господній Маною і жоні його. Тоді Маной зрозумів, що це ангел Господній.

Пророцтва Ісаї читання (40, 1-3, 9; 41, 17-18; 45, 8; 48, 20-21, 54, 1).

Так говорить Господь: утішайте, утішайте народ Мій. Говорить Бог: священики, промовляйте до серця Єрусалима і сповіщайте йому, що прийшов час смирення його, що відпускається гріх його, бо приймає від руки Господньої прощення тяжких гріхів своїх. Глас, волаючий у пустелі: приготуйте путь Господу, прямими зробіть у степу стежки Богу нашому. Піднімись на високу гору, благовіснику Сионе! Піднеси з силою голос твій, благовіснику Єрусалиме! Піднеси, і не бійся. Я Господь Бог, Я почую убогих Ізраїля і не залишу їх. Але відкрию гірські ріки і посеред поля — джерела, перетворю пустелю на луки, і спраглу землю — на джерела води. Нехай веселиться небо, хмари нехай проливають правду, нехай засяє земля, і нехай виросте милість, і правда нехай засяє разом. Глас радости сповістіть, і нехай буде почутим. Сповістіть навіть до країв землі, говоріть, що визволив Господь раба Свого Якова. І якщо матимуть спрагу в пустелі, виточить їм воду з каменя. Звеселися, неплідна, що не народжувала, утішайся і радій, що не мала болістей, бо у залишеної набагато більше дітей, ніж у тієї, що має чоловіка.

На літії стихири самогласні, глас 1.

Виточуйте, гори, солодкість, і, пагорби, як агнці, заграйте; бо народився від Єлизавети Предтеча, який хоче серед нас бути і який розв’язав батькову німоту. Тому і ми взиваємо до нього: Хрестителю Христів, моли, щоб спастися душам нашим.

Богознаменний гласе, Світла світильнику, Господній Предтече, Христом засвідчений, перший серед пророків, за світ молитву сотвори, особливо паству твою поминай, щоб спастися їй непошкодженою.

Ти був проповідником Агнця Божого і Слова, Іоане пророче і Предтече; ти пророкуєш майбутнє і провіщаєш краям землі: ось, Агнець Божий, Який бере гріхи світу і подає всім велику милість.

Слава… І нині.. глас 5.

Кінець пророків і початок апостолів, земного ангела і небесного чоловіка, глас Слова, воїна і Предтечу Христового, який від обіцяного заграв в утробі і проповідав раніше за народжених Сонце правди, сьогодні Єлизавета народжує і радується; і дивується Захарія у старості, німоту, як пута, скинувши, ясно пророкує як батько гласа: ти бо, отроча, пророком Вишнього назвешся, і будеш готувати Йому путі. Тому, ангеле, апостоле, воїне, Предтече, Хрестителю і проповіднику покаяння, і наставнику, як глас Світла — Слова, безперестанно молися за нас, що з вірою святкуємо пам’ять твою.

І нині… глас той самий: Ти храм і двері…

На стиховні стихири самогласні, глас 2.

Пророка від пророка, і від неплідної народження, більшого за всіх, народжених жонами, громадянина пустелі, Іоана славного прославмо псалмами і піснями духовними, взиваючи до нього: Хрестителю Спасів і Предтече, маючи сміливість через чесне твоє народження, ублагай Христа дарувати мир світові і душам нашим велику милість.

Стих: Благословенний Господь Бог Ізраїлів, що відвідав і сотворив визволення людям Своїм.

Прийшов глас благодаті Слова, Сонця проповідник, який народився нині від бездітної і неплідної, від обітниці, Іоан Предтеча; люди, радуйтеся, бо він прийшов приготувати нам путь спасіння; Йому ж він і поклонився, загравши в утробі матері, Агнцю, Який бере гріхи світу і подає нам велику милість.

Стих: І ти, дитя, пророком Вишнього назвешся.

Той, хто в утробі матері освятився, і пророцтво сповнив, нині від неплідної народжується, і Господнє пришестя ясно проповідує: покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне.

Слава… глас 8.

Нині сповнилося пророка Ісаї слово, бо сьогодні народився Іоан, більший за всіх пророків; він бо сказав: ось, Я пошлю ангела мого перед лицем Твоїм, який приготує путь Твою перед Тобою. Цей же воїн Царя Небесного прийшов, щоб воістину праведними творити стежки Богу нашому; будучи людиною за природою, ангелом же за житієм, він мав довершену чистоту і цнотливість у своєму єстві й тікав від усього гріховного, звершуючи подвиг вище єства. Тому, всі вірні, уподібнюючись йому за чеснотами, благаймо його, щоб він молився за спасіння душ наших.

І нині… глас той самий.

Послухай, що говорить Єлизавета Діві Марії: чому Ти прийшла до мене, Мати Господа мого? Ти Царя носиш, а я воїна; Ти Законодавця, а я законовиконавця; Ти — Слово, а я — глас, що проповідує Царство Небесне.

Тропар, глас 4: Пророче і Предтече пришестя Христового, достойно прославити тебе не в силі ми, що любов’ю тебе шануємо. Бо неплідність матері і батьківська безгласність розрішилися славним і чесним твоїм різдвом, — і втілення Сина Божого світові проповідується (двічі).

Богородице Діво, радуйся… (один раз).

На ранній

На Бог Господь… тропар Предтечі (двічі).

Слава: і нині… Від початку віку утаємнене…

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.

Нині народився нам плід Захарії, і радує серця вірних окраса пустелі й твердиня пророків. Тому і став він Предтечею Христовим і свідком Його пришестя. Духовними піснями єдинодушно взиваймо до Хрестителя: пророче і проповіднику істини, молися за спасіння наше (двічі).

Слава: і нині, богородичний.

Здивувався Йосиф, побачивши надприродне, й усвідомив думкою у безмужнім Твоїм зачатті, Богородице, дощ на руні, купину, вогнем неопалиму, жезл Ааронів, що зацвів, і свідчив обручник Твій і охоронитель священикам, взиваючи: Діва народжує, і після народження залишається Дівою.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 8.

Воістину преславно народився ти, всехвальний Іоане, як початок пришестя Христа, пророків основа; і як глас Слова, ти взивав: покайтеся, наблизилося Царство Небесне. Тому, приготувавши путь Господу, з’явився ти, Предтече благодаті всім краям, Хрестителю й апостоле. Моли Христа Бога дарувати прощення гріхів тим, що з любов’ю шанують пам’ять твою (двічі).

Слава: і нині, богородичний.

Пресвята Діво Мати Христова, душі моєї люті пристрасті зціли, молюся, і прощення подай за мої гріхи, які я бездумно вчинив; душу і тіло осквернив, окаянний, горе мені, що зроблю я в час той, коли ангели розлучать душу мою з грішним моїм тілом? Тоді будь моєю помічницею і теплою заступницею: Тебе бо маю своєю надією, раб Твій.

Полієлей. Величання: Величаємо тебе, Предтече Спасів Іоане, і шануємо від неплідної преславне народження твоє.

Псалом вибраний: Благословенний Господь Бог Ізраїлів, що відвідав і сотворив визволення людям Своїм.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Нехай радіє батько, мати, веселися, що народила сьогодні на землі пророка, богозваного Предтечу за обітницею. Неплідна годує немовля Хрестителя, і радується Захарія народженому, промовляючи: розв’язався язик мій твоїм пришестям на землю, світильнику великого Світла. Воістину чудо предивне (двічі).

Слава: і нині, богородичний.

Завжди дякуємо Тобі, Богородице, і величаємо, і поклоняємося, Чиста, оспівуючи Різдво Твоє, благодатна, взиваючи безперестанно: спаси нас, Діво всемилостива, як блага, і визволи від страшного звинувачення демонів у час випробування, щоб не посоромилися раби Твої.

Ступеневі, 1-й антифон 4-го гласу

Прокимен, глас 4: І ти, дитино, пророком Вишнього назовешся.

Стих: Благословенний Господь Бог Ізраїлів, що відвідав і визволив людей Своїх.

Євангеліє від Луки, зачало 3 (1, 24-38).

Після 50-го псалма стихира, глас 2.

Той, хто в утробі матері освятився, і пророцтво сповнив, нині від неплідної народжується, і пришестя Господнє ясно проповідує: покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне.

Канони два. Канон перший, творіння Іоана ченця, з ірмосом на 8, глас 4.

Пісня 1

Ірмос: Тобі, що від Діви народився, молюся: потопи в глибині безстрастя трьох сильних воїнів, потрійний склад душі, щоб в омертвілім тілі, як на цимбалах, я співав Тобі пісню перемоги.

Як ранок світлий, що попереджує сонце, народжений від неплідної ясно проповідує Різдво Діви нині всій вселенній, і сяє в усіх краях просвічення благочестя і благодаті.

Пророком Вишнього воістину назвешся, бо будеш і ти перед лицем Христа, — взиває до тебе, сина, Іоане всехвальний, Захарія, натхненний Духом Святим, щоб приготувати путь Творцеві.

Почувши від Гавриїла слова божественного віщання, Захарія не повірив і був покараний німотою, але несподівано визволився від цього, бо народився глас Слова, Іоан Предтеча.

Богородичний: Граде Божий, Всецаря богоприємна оселе, скарбе чесний, Богородице всенепорочна, збережи Твоїх рабів, що завжди прославляють Тебе і з вірою шанують Різдво Твоє.

Інший канон, творіння Андрія, на 6, глас той самий.

Німота старця є утаємненим образом Законного Писання; бо коли прийшла благодать, Мойсей замовк; подобає бо при явленні скарбниці Премудрости всім мовчати.

Коли кадив священик у храмі, представ з неба ангел, взиваючи: я прийшов принести тобі, старче, благовісти про дивне народження: бо приймеш родженого від неплідної, Хрестителя Христового.

Чому здивувався ти, старче? Чому стоїш, не вірячи тому, хто говорить це? Бо я є ангел, який віщає, хоч і маю образ людини; будеш німим до часу, аж до народження гласа Слова.

Мовчання Захарії стало образом мовчання написаного Закону, і тим показало мені проповідника покаяння, який взиває: глас Слова подає неплідній сина.

Слава…

О, славне явлення Предтечі Христового! Він раніше пелен пізнав Того, Хто пута наші розірвав і народи освятив; сьогодні від Єлизавети народився і повертає батькові голос.

І нині…

Богородичний: Тебе, Боже вмістилище і духовну ліствицю, якою зійшов Бог, і втілився, і нашу істоту на небеса возніс, всі прославляємо як заступницю спасіння.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Пісня 3

Ірмос: Не мудрістю, і силою, і багатством хвалимося, але Тобою, Христе, Отчою іпостасною мудрістю; бо нема Святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Народження Владики було від Діви, а раба улюбленого — від старої неплідної матері, бо так належало: одне чудо попереджує інше чудо.

Стара і неплідна вітає Діву Матір, пізнавши істинне Її Різдво, бо пута неплідности розірвано з Божої волі.

Богородичний: Ти, що безмужно породила втіленого Бога, укріпи мене, схвильованого бурею підступів пристрастей, бо немає помічниці, крім тебе, Пречиста.

Інший. Ірмос: Той, Хто створив грім…

Єлизавета, будучи раніше неплідною, прообразувала Твою, Христе, Церкву із язичників; і, народивши славно, показує багатодітною її, яка колись була неплідною.

Путі Господні виправив, стежки приготував, плоди покаяння показав людям і життєвого шляху навчив ти, пророче і проповіднику Христів.

Єлизавета носить тебе, Предтече, радіючи, на руках старечих і взиває, хвалячись: нема Святого, крім Тебе, Господи Боже наш.

Богородичний: Ти втішила печаль праотців, народивши нам радість — Життєдавця і Визволителя; Його ж, Пречиста Богородице, старанно моли, щоб спастися стаду Твоєму.

Сідальний, глас 8: Голос Захарії радісно розв’язав народжений глас Слова — Предтеча, і неплідність Закону всім показав, взиваючи: покайтеся, сущі на землі, ось бо прийшов і явився Ісус, Який хоче визволити всіх від першої клятви, просвічуючи хрещенням; воістину чудо преславне. Слава… глас 4.

Як сонце ясне, засяяв нам із утроби Єлизавети син Захарії, і розв’язав німоту батька; і до всіх людей з великою сміливістю взиває: приготуйте путь Господу, бо Він визволить і спасе тих, хто до Нього приходить; Іоане, моли Того, Якого проповідував, щоб Він спас душі наші.

І нині…

Богородичний: Оновила Ти, Чиста, божественним Різдвом Твоїм зітлілу у пристрастях земнородних омертвілу істоту; і воздвигла всіх від смерти до життя нетлінного. Тому достойно тебе ублажаємо всі, Діво препрославлена, як прорікла Ти.

Пісня 4

Ірмос: Ісус, як Бог істинний, що сидить у славі на престолі небесному, зійшов на хмарі легкій, на руках Пречистої, і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Таїнства незбагненні попереджає таїнство, перевершенням закону природи провіщаючи визволення її від хворості, Христе Спасе, і її обоження.

Ісая від Отця пророкував про ангела земнородного і рівноангельного Синові, що волів воплотитися: ось, Я посилаю перед лицем Твоїм того, хто взиває: слава, Христе, силі Твоїй.

Я народився, щоб служити, як раб, Владиці; бо на те я й прийшов, щоб сповістити про Його пришестя, щоб запевнити Різдво від Діви через преславне народження від неплідної старої.

Богородичний: Свята Богородиця, в Якій благозволило оселитися Слово Отче, як у запашному домі, не розітлілася утробою і не зазнала болістей, бо народила Еммануїла, Бога і людину.

Інший. Ірмос: Почув про славне провидіння…

Покаяння відкрилося твоїм народженням, Предтече і проповіднику. Бо ти один проповідував, взиваючи: покайтеся, Царство Небесне наблизилося.

Дівство утверджується і цнотливість торжествує, пустеля веселиться, і світ святкує різдво твоє, Предтече.

Єлизавета радується і Захарія знову віщає; обоє оновлюються в старості, через глас Іоана, і просвічуються.

Богородичний: В неопалимій купині побачив Тебе законоположник у давнину; Даниїл же бачив тебе, як святу гору, єдина Мати Діво Владичице.

Пісня 5

Ірмос: Нині воскресну, — пророкував Бог, — нині прославлюся, нині вознесуся, щоб прийняти від Діви того, що впав, і піднести до Світла розуму Мого Божества.

Земля виростила істинного проповідника, глас, що всім проповідує, натхненний Духом, про Сина Діви і про Правду, що з неба до нас прихилилася тілесно.

Призначив тебе Господь світильником Христа, що всіх просвічує, окремих же, ворожих до Нього, одягає в ризу сорому, правдиво проповідуючи про Сина — Слово Боже.

Радіє побожно все творіння твоєму народженню, бо явився ти як земний ангел, Предтече, і як небесний чоловік, провіщаючи нам Небесного Бога втіленого.

Богородичний: Від Тебе народжується Сущий від Отця, Слово присносущне і нероздільне, як Єдинородний Син, Який завжди з Ним, а в останні літа з Тебе, Діво, Він втілюється від Святого Духа.

Ірмос: Осяй мене, Господи…

Зірку наперед приготував Ти, Сонце правди, Хрестителя Твого Іоана, що народився нині від обітниці і розв’язав глас того, хто породив.

Не віщай, і не говори супротивне, старче священний, бо говорить до тебе Гавриїл, перший серед архангелів, про Боже таїнство і про сходження до нас Бога сповіщаючи.

Старче, не невіруй, бо обіцяє Бог, що в старості народиш сина, народженню якого многі зрадіють; бо він прийде з силою Іллевою.

Пророче, проповіднику, Предтече, що народився від неплідної, сповістителю покаяння, ягня пустелі, світильнику Світла, молися за всіх, що з вірою шанують тебе.

Богородичний: Як двері непрохідні, і купину неопалиму, і нерозсічену гору, від якої відсікся камінь, Той, Хто із Тебе воплотився, оспівуємо тебе, Владичице, Мати Творця всіх.

Пісня 6

Ірмос: Дійшов я до глибини морської, і потопила мене буря многих гріхів; але Ти як Бог виведи із глибини життя моє, многомилостивий.

Ти як пророк пізнав Бога-Слово в утробі матері, і її устами прославив Його в темній утробі, осяяний Світлом неприступним.

Невмовкно, як глас волаючого, не переставай благати Визволителя світу душевну розрішити неплідність тих, хто оспівує твоє народження.

Богородичний: Неприступного Божества оселею явилася Твоя утроба, Пречиста Богородице; на Тебе бо Небесні Сили не можуть дивитися безбоязно.

Інший. Ірмос: Буря помислів охопила мене…

Сьогодні народжується Іоан, громадянин пустелі, покаяння проповідник і істинний свідок благодаті, Предтеча Слова і зірка, що попереджає Сонце.

Сьогодні викувалася сокира, що готується для посічення неплідних душ, і насаджує плоди чеснот; вона йде попереду твердо в народженні твоїм, Предтече.

Йордан зрадів славно, навчившись грати, коли почув про народження Іоана від неплідної утроби; море ж торжествує, граючи водами.

Світильник Світла іде попереду пришестя, проповідуючи Агнця Божого — Спаса, Який засвітив світло на землі, духовну жертву всього єства.

Богородичний: Ти, що народила безодню милости, потопи в безодні щедрот Твоїх безодню пристрастей моїх і подай хмару сліз від душі, Богородице всенепорочна.

Кондак, глас 3: Раніше неплідна нині Предтечу Христового народжує, і він є здійсненням усякого пророцтва, бо Кого пророки проповідували, на Того він у Йордані руку поклав, ставши Божого Слова пророком, проповідником, разом і Предтечею.

Ікос: Прославмо нині Предтечу Господнього, його ж священику народила Єлизавета, із неплідної утроби, але не безмужно; Христос бо єдиний пройшов вмістилище непрохідне безмужно. Іоана народила неплідна, але не без мужа; Ісус же народився від Діви осіненням Отця і Духа Божого. Але пророк, проповідник, разом і Предтеча безсіменно Зачатого явився від неплідної.

Пісня 7

Ірмос: Троє юнаків у Вавилоні зневажили безумне повеління мучителів, серед полум’я співаючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Всі земнородні раніше у пітьмі перебували, Предтече, але ти з’явився, як ранок, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Недуже все єство зцілило славне твоє народження від неплідної, і навчило тебе, Предтече, співати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Народився ти, Предтече, від неплідної, прийшла бо істинно благодать після неплідности Закону; до Христа взиваєш ти: благословенний Ти, Боже отців наших.

Богородичний: Діво благословенна, благай за нас, що молимося Тобі, бо на тебе уповаємо всі і до Тебе взиваємо: Владичице, не зневаж рабів Твоїх.

Інший. Ірмос: В печі Авраамові юнаки…

Захарія став німим на час, і через мовчання сповістив писанням, і знову заговорив через твоє народження, Предтече, проповідуючи славно Духа благодать.

Єлизавета всечесна уподібнилася неплідній і бездітній Церкві, будучи очорненою чутками і ганьбою, нині ж хвалиться і добротою, і народженням.

Нині Різдвом Предтечі гостриться духовна сокира, якою посікаються всі пристрасті, таємно ж розцвітають плоди покаяння.

Прославляємо тебе, Іоане, як служителя Старого і Нового Завітів, Предтече, що вирівнюєш стежки Христові, Який очищає гріхи на току духовною лопатою.

Того, хто йшов перед Сонцем — Христом Богом нашим, Іоана славного, як зірку, Предтечу і покаяння проповідника, оспіваємо всі, від неплідної народженого.

Богородичний: Того, Хто у Твоєму, Діво, лоні безмужно оселився, і народився через невимовне і крайнє смирення, і заради нас зубожів, не переставай благати за всіх, Богородице.

Пісня 8

Ірмос: Всесильний Визволитель усіх зійшов і зросив тих, що посеред полум’я в побожності перебували, і навчив їх співати: всі діла, благословляйте і оспівуйте Господа.

Законодавець Мойсей був рабом, Ісус же — Бог Нового Завіту; нині ж Предтеча, як посередник обох, співає: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Із пустої утроби прийшла горлиця, наче насаджена Богом діброва, нині зростила Церкві Предтечу Христового і співає: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Богоносні люди, народ святий, уподібнюйтеся горлиці Христовій і милозвучно співайте, живучи в чистоті: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Троїчний: Тричисельним Світлом осяяні, нестворене єдине Божество прославляймо невмовкними устами, православно взиваючи: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Інший. Ірмос: Все, Владико…

Пізнав ти, Предтече, Того, Кому поклонився раніше народження і раніше пелен твоїх, Христа Життєдавця, і, загравши, показав Його, назвавши своїм Господом, взамін узявши язик матері, на прославлення Христа Бога нашого.

Нині краї вселенної передсвяткують; радуються ангели і душі праведних, живі веселяться; померлі ж після народження Іоана сприйняли проповідь про Спаса, всіх Господа.

Уподібнюючись нині Іоану, Йордан преславно заграв водою течією, почувши про народження рівноангельного житієм від неплідної старої, того, хто вирівнює путі і стежки Господні, і хрестить людей.

Нині написав на дошці Захарія богонаречене ім’я пророка і Предтечі, безмовно взиваючи: нехай назветься Іоаном той, хто народився мені на старість; подобає бо за обітницею народженому дивне ім’я.

Богородичний: Велику утіху, непосоромлену надію, стіну незбориму і божественне заступництво мають в Тобі Твої люди, що прославляють Тебе, Діво, і спасенні взивають щиро: благословляйте, всі діла Господні, безперестанно Господа.

Пісня 9

Ірмос: Таємне невимовне Боже таїнство через Тебе, Діво, виявляється, бо із тебе Бог воплотився з милосердя Свого; тому Тебе як Богородицю величаємо.

Ось голос Предтечі став перед неплідними і пустими серцями, взиваючи: приготуйте нині путь Христу, бо Він гряде у славі, підкорімось Йому і величаймо.

Як колись, натхненний Пресвятим Духом, ти, Предтече, ясно проповідував Агнця, Сина Божого, що бере на Себе гріхи світу, так нині виблагай пастві твоїй прощення гріхів.

Троїчний: Єдиницю тричисельну, Тройцю єдиносущну, співаючи, вірні, православно прославимо; бо Вона благосердо нас осяває, і світлом незаходимого Світла наповнює душі наші.

Богородичний: Ти, що володієш усім творінням, даруй людям Твоїм перемогу і подолання, непокірних поклади під ноги православним християнам, щоб Тебе як Богородицю ми величали.

Інший. Ірмос: Як сотворив мені…

Велике це і преславне знамення сотворив з тобою Бог, первосвященику: на старості бо сина і після умертвлення плоті ти народжуєш, Предтечу.

Нехай чують неплідні, і нехай прославляють Бога, ось бо Єлизавета взиває: на старості сина і після умертвлення плоті народжую, Предтечу.

Веселися, Захаріє, і радуйся нині в Бозі: ось бо Єлизавета грудьми годує, на старості сина і після умертвлення плоті народила, Предтечу.

Слава Тому, Хто дав неплідній на старості плід, старцю і пророку — сина, який готує Йому людей довершених, божественного Предтечу.

Богородичний: В Тобі оселився Сущий в лоні Отця, народився не від хотіння плоті і тління, і привів нас заради милосердя до Отця і Божественного Духа.

Світильний: Сьогодні радісне Предтечеве народження розв’язує печаль батькової німоти і неплідність матері; сповіщає ж істинну радість і втіху. Тому все творіння радісно його святкує (двічі).

Слава: і нині, богородичний.

Пророки проповідували, апостоли навчили, мученики богомудро і ясно сповідували Твого Сина, Богородице Пречиста, Богом усіх. З ними ж Тебе величаємо, через Тебе визволившись від давнього засудження.

На Хваліте… стихири на 4, глас 8.

О, преславне чудо! Від матері старої народився нині благовісник Божого Слова, Іоан; зв’язаний язик ясно промовляє про народження. О, невимовне Твоє провидіння, Владико! Ним же, Христе, спаси душі наші як єдиний милосердний.

О, преславне чудо! Пророк, більший за всіх народжених жонами, розрішає осудження неплідности матері; він, прийшовши духом і силою Іллевою, вирівнює путь Господу. О, невимовне Твоє благосердя, Владико! Ним же, Христе, спаси душі наші як Милосердний.

О, преславне чудо! Той, хто проповідував Христове сходження до людей, з’являється як Його глас, вищий за всіх, і розрішає неплідність матері силою Божественною, і язик Захарії. О, велике твоє чудо, Владико! Ним же, Христе, спаси тих, що шанують Твого великого Предтечу.

О, преславне чудо! Серед народжених жонами пророк і Предтеча є найвищим; вищий за пророків, і пришестя Христового передблаговісник; він заграв в утробі матері. О, великі Твої дарування, Чоловіколюбче! Ними ж, Христе, спаси душі наші як всесильний.

Слава… глас 6.

Зірка зірок, Предтеча, нині народжується на землі від неплідної утроби, Іоан богожаданий, і являє зорю Христову, Схід з висоти, для праведного вірних житія.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси лоза істинна, що виростила нам плід життя; Тобі молимось: молися, Владичице; зі святими апостолами, щоб помилувані були душі наші.

Славослів’я велике, і відпуст.

На літургії

Блаженні з першого канону Предтечі, пісня 3-я на 4, і з другого канону, пісня 6-та на 4.

Після входу тропар храму Христового або Богородиці, потім Предтечі. Слава… Кондак Предтечі. І нині… храму Христового або Богородиці. Якщо нема храму Христового, співаємо спочатку тропар Предтечі; Слава… кондак його,

І нині… Заступницю християн нездоланну…

Прокимен, глас 4: Звеселиться праведник у Господі, і уповає на Нього.

Стих: Вислухай, Боже, голос моління мого, коли буду молитись до Тебе.

Апостол до Римлян, зачало 112 (Рим. 13, 11-14, 4).

Алилуя, глас 1: Благословенний Господь Бог Ізраїлів, що відвідав і визволив людей Своїх.

Стих: І ти, дитя, пророком Вишнього назвешся.

Євангеліє від Луки, зачало 4 (1, 39-49, 56).

Причасний: В пам’ять вічну…


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору