Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа
Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Перенесення мощів свт. Миколая із Мір Лікійських в Барі, с. Висічка
Тернопільська область, Борщівський р-н, с. Висічка

Церква Перенесення мощів свт. Миколая із Мір Лікійських в Барі та дзвіниця
1763 (1722?) рік

Село Висічка — дуже мальовниче. Руїни костелу і замку на давньому городищі –розкішне тло для дерев’яної пам’ятки. На жаль, скромна і компактна церковця зіпсута мурованим бабинцем ХІХ ст. і добудовами середини ХХ ст. Та й всередині їй майже нема чим похвалитися — все там якесь різностильове і банальне. (далі…)

Дзвіниця Успенської церкви, с. Дзвинячка
Тернопільська область, Борщівський р-н, с. Дзвинячка

Дзвіниця Успенської церкви
ХVІІІ ст.

Струнка та надто юна як на ХVІІІ ст., дзвіниця не дуже пасує до своєї мурованої володарки 1889 року народження. Але, шановні, дзвиняки і дзвинячки, не сприйміть це як запрошення на її заміну. Хай живе! Подільські дзвіниці, можливо, зберегли той давній образ, який нагадує про інші, незміримо вищі дерев’яні наддніпрянські дзвіниці ХVІ — ХVІІ століть, які давно відійшли у вічність…(далі…)

Церква св. Іоана Богослова, с. Іване-Пусте
Тернопільська область, Борщівський р-н, с. Іване-Пусте

Церква св. Іоана Богослова
1763 (1775?) рік

Церква має чудові пропорції, які від 1950-х намагається приховати бляха. Утім, безуспішно. Старі народні майстри знали свою справу. Навіть незугарний притвор стоїть собі наче окремо від церкви. Добре, що й після цієї прибудови вхід у південній стіні бабинця лишили на своєму місці, як і належить на західному Поділлі. (далі…)

Церква Всічення глави св. Іоана Предтечі
Тернопільська область, Бучацький р-н, с. Губин

Церква Всічення глави св. Іоана Предтечі
1849 рік

Гарна церква на гарному обійсті, оточеному традиційним подільським муром із ламаного каменю. Мальовничий закинутий цвинтар додає меланхолії у настрій.(далі…)

Миколаївська церква, с. Соколів (нині у Львівському скансені)
Тернопільська область, Бучацький р-н, с. Соколів

Миколаївська церква
1773 рік
Нині у Львівському музеї просто неба

Дубова церковця має дещо архаїчні обриси за рахунок скатного даху над навою. Стоїть вона у дуже затишному куточку Шевченкового гаю, радуючи романтиків і естетів. До скансена її перевезли у 1972-му, а капітально відремонтували у 2008-му.(далі…)

Миколаївська церква, с. Зелене
Тернопільська область, Гусятинський р-н, с. Зелене

Миколаївська церква
1817 рік

Миколаївська церква — яскравий зразок західноподільської школи народної архітектури. Невелика, але містка, невисока, але світла. Дияконник біля південної стіни вівтаря — первісний: у ХІХ столітті поняття про богослужбові потреби розширилося, часто в ущерб естетиці. І хоч ми також безкомпромісні естети, маємо зізнатися: з дияконником служити дійсно зручніше.(далі…)

Церква св. мц. Параскеви, с. Крогулець
Тернопільська область, Гусятинський р-н, с. Крогулець

Церква св. Параскеви та дзвіниця
Ост. третина ХVІІІ ст.

Судячи з бідолашної церкви, улюблена справа тутешніх пейзан — ремонти. Якісні ремонти. Такі, щоб геть усе було по-новому. Бо з якого інакше дива пам’ятку національного значення покривати то тиньком, то пластиком, то отруйного кольору горбилем?(далі…)

Дзвіниця Троїцької церкви, с. Кут
Тернопільська область, Гусятинський р-н, с. Кут

Дзвіниця Троїцької церкви
Поч. ХІХ ст.
(нині у Київському музеї просто неба)

Типова західноподільська дзвіниця дуже добре вписалася в садибу Миколаївської церкви на теренах Київського скансена. Суголосно із назвою села її поставили строго в північно-західному кутку обійстя, над мальовничим видолинком зі ставками. До речі, Троїцьку церкву в Кутах відбудовали у 1992 році, але чи відновили там таку саму дзвіницю — не знаємо. Тож повідомте коли що.(далі…)

Дмитрівська церква, с. Кулаківці
Тернопільська область, Заліщицький р-н, с. Кулаківці

Дмитрівська церква та дзвіниця
ХVІІІ ст. (1862)

За місцевим переданням церква припливла до села річкою Серет. Селяни кажуть, що сама. Але швидше за все її купили деінде і зібрали на новому місці у 1862 році. Можливо, тоді, а, можливо, й під час пізніших розбудов головний вхід влаштували у південній стіні нави.(далі…)

Дзвіниця Михайлівської церкви, с. Колодне
Тернопільська область, Збаразький р-н, с. Колодне

Дзвіниця Михайлівської церкви
Кін. ХVІІІ ст.

Триярусна дзвіниця — майже типова для Західного Поділля. Якщо сумніваєтеся — залиште її подумки без обшивки: вийде те саме, що і в Куті, і в Соколові, хоча й не так тендітно. Блакитне пофарбування і вертикальне шалювання — вплив і близької Волині, і моди початку ХХ століття. Так оформляли історичні та модернові храми майже на всіх українських теренах міжвоєнної Польщі.(далі…)