Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Михайлівська церква, смт. Гоща
Рівненська область, Гощанський р-н, смт. Гоща, вул. Шевченка, 3

Михайлівська церква
1639 рік

Храм спорудили на кошти вікопомного Адама Киселя, волинського магната і київського воєводи. Долучилася до будівництва і Регіна Соломирецька-Гойська (із славетного роду Гойських, фундаторів Почаївської Лаври). У ризниці церкви зберігається її портрет, на якому вона тримає у руках аркуш із гордовитим текстом: «Право на кляштори і школи у Гощі». Ось чим, на відміну від поганих правнуків, пишалися славні прадіди і прабаби великі!(далі…)

Спасо-Преображенська церква, м. Дубно
Рівненська область, Дубнівський р-н, м. Дубно, вул. І. Франка, 21б

Спасо-Преображенська церква
1568 р. (1643?)

У давнину церква була монастирською і стояла на романтичному острові, проте у ХХ ст. завдяки мужнім радянським меліораторам опинилася «на сухому». Хоча старі берести і мрійні далі як і раніше виводять цей усамітненому куточку Дубна у позачасовий континіум. (далі…)

Троїцька церква Дерманського монастиря, с. Устенське-Друге
Рівненська область, Здолбунівський р-н, с. Дермань Друга

Троїцька церква Дерманського монастиря
Поч. ХVІІ ст.

Дехто датує церкву ХV століттям (саме тоді в Дермані постав укріплений замок), але це неправильно: достеменно відомо, що у 1571 році на місці нинішнього мурованого храму стояв дерев`яний. Свій нинішній класицистичний вигляд головна церква Дерманського монастиря отримала у 1840-х роках. Чи виграла вона від того — хтозна. Принаймні, строгий паралелепипед храму здобув веселенький декор. Останнє в часі пофарбування (бірюзове) повертає думки до бароко (як відомо, класицизму притаманний жовтий колір), але нехай буде.(далі…)

Надбрамна башта-дзвіниця Дерманського монастиря, с. Устенське-Друге
Рівненська область, Здолбунівський р-н, с. Дермань Друга

Надбрамна башта-дзвіниця та мури Дерманського монастиря
1450 рік

Надбрамна дзвіниця обителі — справжня перлина українського Відродження. Початково оборонна і чотириярусна, свій п`ятий ярус і додаткові вікна вона здобула у1840-х роках. Тоді ж зробили й межиярусні перекриття. Бійниці, тепер замуровані, були влаштовані в четвертому ярусі. Від давніх часів в декорі дзвіниці лишилися глухі стрільчасті аркади. Барокове завершя башти вносить у її образ додатковий лад і гармонію.(далі…)

Вигляд із північним келійним корпусом
Рівненська область, Острозький р-н, с. Межиріч

Троїцька церква Троїцького Межиріцького монастиря
Кін. ХV – ХVІІ ст.

Уперше поселення згадується у грамоті Великого князя Литовського Гедиміна. 1396 року ще один литовський володар Вітовт підтверджує надання вікопомному князеві Федору Острозькому міста Острога з прилеглими до нього землями, включаючи і Межиріч. Князь не забарився спорудити в селі свій укріплений замок, посеред якого стояла дерев’яна Троїцька церква. Після загибелі храму від пожежі в середині XV століття починається будівництво мурованої церкви, котра збереглася до наших днів. Навколо неї і був заснований славетний монастир. (далі…)

Богоявленська церква, м. Острог
Рівненська область, Острозький р-н, м. Острог, вул. Замкова, 5

Богоявленська церква
Поч. ХVІ ст.

Підходячи до Богоявленського собору, що височить посередині Острозького замку, не зайве пом`янути найвідоміших мешканців і доброчинців достославного міста.

Перший згаданий у літописах князь Острозький – Данило, відомий перемогою над поляками і вигнанням їх із Галича у 1341 році. (далі…)