Троїцька церква1514 рік
Муровану церкву Пресвятої Тройці на знак подяки Богові за перемогу над московським військом під Оршею спорудив у 1514 р. вікопомний князь Костянтин Федорович Острозький. І хоча звитяжний полководець носив литовські титули (такі як Великий гетьман Литовський, Каштелян Віленський та Воєвода Тракайський), він представляв руську, тобто українську, більшу половину литовської шляхти. Протягом довгів віків церква не раз пере- і добудовувалася, тож в ній тісно переплелися і готичні, і ренесансні, і барокові риси.(далі…)
Святодухівська церква Святодухівського монастиря1634 рік
Вільнюська Святодухівська обитель була заснована 1609 року, хоча перша церква постала тут іще у 1597-му, одразу по Унії, — в обхід драконівського закону, який забороняв православним будувати церкви. Та для двох сестер-українок Феодори та Ганни Волович, дружин литовських воєвод, зробили виняток. Сестри і запропонували свій храм вигнаним із Троїцького монастиря православним братчикам, які відкрили при ньому друкарню, богадільню та п’ятикласну братську школу. За рівнем освіти ця школа не поступалася вищим навчальним закладам Європи і стала прообразом київської Могилянки.(далі…)
Успенський собор1346 — 1348 рр.
Ми стоїмо біля найдревнішого православного храму Вільнюса — собору Успіння Пресвятої Богородиці, або, за другою назвою, Пречистенського, закладеного у 1346 році за правління Великого князя Литовського Ольгерда Гедиміновича. За переказом, будували храм київські майстри, маючи за взірець Святу Софію Київську, яка на той час стояла в запустінні і окрім кількох тисяч киян була нікому не потрібна… Натомість навколо Київської кафедри протягом ХІV — поч. ХV ст. точилися запеклі суперечки… (далі…)