Успенська церкваПоч. ХVІ ст. (1535?)
Храм збудовано із матеріалів сусіднього Успенського собору, поруйнованого монголо-татарами у 1241 році. Потім ті самі татари, але вже із турками у 1676 році сплюндрували відбудовану церкву. За тридцять років її відновили знову. Останньої великої руйнації храм зазнав у 1915-му, під час військових дій Першої світової. У 1929 році над інтер`єрами святині попрацював відомий художник-модерніст Антін Манастирський, проте і його розписи зникли під пізнішими нашаруваннями. І хоч зараз усередині церква сяє новим ремонтом, чогось їй таки бракує…(далі…)
Василівська каплицяБлизько 1500 р.
Василівську каплицю ми згадуємо у нашій бібліотеці УЦА двічі — в підрозділах «Давньоруські церкви» і «Українське Відродження». Потрапити в перший вона сподобилася завдяки збереженому фрагментові південної стіни Успенського собору 1157 року (1,46 на 10 м!), вмурованому у відповідну стіну.(далі…)
Церква Різдва Пресвятої БогородиціХІV – ХV ст.
Церква складена із каменю і червоної цегли і в цьому подібна до інших споруд українського Відродження. Одначе серед інших церков вона вирізняється легкістю і піднесеністю, особливо в інтер`єрі. Оборонний мотив тут притлумлено, — і хтозна чому. Рогатинці переконані, що саме в цій церкві служив батько Насті Лісовської, знаменитої Роксолани, але залізна леді Оттоманської імперії до архітектоніки церкви точно непричетна.(далі…)
Миколаївська (Вознесенська?) церкваХІV ст.
Про чесниківську церкву замість банальної статті хочеться написати панегірик.
Не тільки тому, що вона древня, унікальна і неповторна. У ХІV ст. церква напевне такою не була. Та й зараз у селі Розсохи є подібна.(далі…)