КолегіумКін. ХVІ — поч. ХVІІІ ст.
Чернігівський Колегіум знаменитий як незвичною архітектурою, так і дивовижними керамічними рельєфами.
Спочатку про архітектуру. Первісне ядро трискладової споруди — це келії і підвал колишнього Борисоглібського монастиря кінця ХVІ століття, що і дає нам право зарахувати Колегіум до українського Відродження. (далі…)
Петропавлівська церква з трапезною палатою та келіями Спасо-Преображенського монастиряХVІ — ХVІІ ст.
Древність храму впадає навіть в неозброєне астролябією око. Аркатурний фриз, що оперізує вівтар і стелиться по північній стіні нави — явно із ХІІ ст. Цікаві ліплені хрести і загадкові знаки на тій же стіні взагалі мають давньохристиянський, мало не катакомбний вигляд. Перекрита церква також по-старосвітськи — за допомогою двох ярусів ступінчастих арок. (далі…)
Надбрамна башта-дзвіниця Спасо-Преображенського монастиряДруга пол. ХVІ ст. — ХІХ ст.
Григорій Логвин у своїй чудовій книзі «По Україні» сміливо припустив, що чоловий фасад дзвіниці вирішено на манір церковного інтер’єру. До певної міри з ним можна погодитися. Тут і справді помітні аналогіїї: посередині розміщено Деісус (чин Моління) — три ікони на входом, під ним Царські врата — власне вхідний пройом, присутні і традиційні іконостасні колонки — колись ліплені, з акантом і виноградом, а тепер оббиті до рівного. (далі…)