Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 27 (Лаврська 17)

Воскресенська церква (К, Г)
1696 – 1698 рр.

Воскресенську церкву збудовано коштом двоюрідного брата гетьмана Мазепи — київського полковника Костянтина Мокієвського. Вочевидь, цей достойник був вельми заможним чоловіком, позаяк спромігся в тому ж часі фундувати ще дві київські церкви —  преподобного Феодосія Печерського і Різдва Богородиці на Дальніх печерах Лаври.

У 1860-х роках до барокового триапсидного храму притулили історичну дзвіницю, як не дивно, досить симпатичну. Тоді ж навколо церкви з’явилася огорожа та кілька корпусів із крамницями та помешканням для священика. Цікаво, що після пожежі 1884 року відбудовчими роботами керував Федір Альошин — батько славетного архітектора Павла Альошина. Завершили церковний ансамбль у 1906 році спорудженням двох еклектичних брам.

В ході воєнних дій ХХ ст. Воскресенська церква зазнала значних ушкоджень, які були виправлені протягом реставрації 1950-х. У 1980-х віднайшлися рештки первісного стінопису кінця ХVІІ — початку ХVІІІ ст., які можна побачити на південні стіні нави. Втім, зробити якісне фото інтер’єру у вас може і не вийти — у церкві хазяйнують вельми злостиві свічниці.

Будете біля храму, обов’язково зверніть увагу на двохсотлітній каштан, який всупереч тотальній забруківці обійстя радує погляд пишним листяним вбранням, майже не ураженим відомою «каштановою» хворобою. Схоже, це останній «золотий» каштан у Києві. Дай Боже здоров’я і йому, і всім українцям, — і здоровим, і інфікованим ненавистю до рідної землі…

Усі фото