Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа
Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Миколаївська церква, с. Сокирниця
Закарпатська область, Хустський р-н, с. Сокирниця

Миколаївська церква
Поч. ХVІІ ст., (1704?, перебудована 1770) і дзвіниця, 1770 р.

Чомусь цю церкву із притисайської п’ятірки упосліджують. Мовляв, і похмура, і недіюча, і інтер’єри не вражають… В дечому можна й погодитися. Але в цілому — ні. І місце, і настрій, і вік — все надихає на ліричний настрій. Навіть новий мурований храм невизначеної архітектури скромно ховається за кадром.

А тепер — конкретика. Фахівці запевняють, що початково церква була хатньою, і покривалася соломяною стріхою. І збудована була не в Сокирниці, а селі Шашвар Виноградівського району; нинішній же вигляд здобула щойно у 1770 році. Тоді постала і дзвіниця. У старому зрубі бабинця влаштовано традиційні для краю трикутні вікна-прорізи, в чому деякі дослідники вбачають готику. Не знаємо, не знаємо.. . В такому разі нічогенька собі готична хата була…

Усі фото

Миколаївська церква, с. Сокирниця
Північно-західний ракурс. Влітку ракурси обмежені
Дзвіниця цілком традиційна
Набивання хрестів на зруби - місцева традиція. То пам'ять про спочилих парафіян
Невже й справді готика?
Традиційний марамороський престол
Вигляд зі сходу
Художнє фото