Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа
Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Михайлівська церква, с. Крайникове
Закарпатська область, Хустський р-н, с. Крайникове

Михайлівська церква та дзвіниця
1668 рік

Практично жоден поважний дослідник дерев’яної УЦА не оминув увагою крайниківську церкву. Величання цьому шедевру марамороської школи (правда, називаючи пам’ятку чи то хустською, чи просто готичною) заспівували і Логвин, і Завада, і Сирохман, і Слободян. Тож почерпнімо інформацію із цих незамулених джерел.

Геніальний витвір теслярської думки поставлено на рівному місці — між дубами-однолітками святині. Певна річ, за 350 років дерева переросли церкву. Та в монументальності її не перевершили — храм має 25 метрів заввишки і 14 завдовжки. Майстри оздобили своє творіння надивовижу щедро і з великою фантазією: тут можна побачити трикутні вирізи на західному фасаді, могутні одвірки галереї та західних дверей, прикрашені характерним різьбленням — солярними знаками та «мотузочками», мініатюрні та здвоєні віконця нави, розкішне завершення башти з аркадами голосниць та чотирма шпилястими вежками навколо головного шпиля.

Втім, майже все це присутнє і в інших мараморошках. А от надзвичайна гармонійність храму — особлива. І саме вона свідчить про найвищу кваліфікацію її творців.

Каркасну дзвіницю у 1927 році підважили, поклали на колоди і перетягли волами до нової церкви.
Настінний іконопис церкви також унікальний — він виконаний на полотні, наклеєному на стіни зрубів. В такій же техніці виконано верхню частину іконостасу. Його нижній ярус (роботи «маляра Яворського з Вілок» 1769 р.) розібрано; нині окремі ікони прикрашають стіни храму.

Нещодавно греко-католицька громада, якій від 1997 року передано церкву, розпочала реставрацію — зокрема, заміну покриття. Честь і хвала усім добродіям, причетним до цієї шляхетної і потрібної справи.

Усі фото

Михайлівська церква, с. Крайникове
Архітектурні нюанси крупнішим планом
Вівтарний зруб
Північно-східний ракурс - найзеленіший
Фрагмент одвірка церковних дверей
Верхня частина іконостаса (пророчий і апостольський ряди). Мальовано на полотні і наклеєно на стіну)
Фрагмент апостольського ряду - поруч із «полотняним»
Хрест на обійсті -- ХІХ(?) ст.
Дубова церква у діброві - предки цінували природу як Божий дар.