Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. Юрія Переможця, м. Седнів
Чернігівська область, Чернігівський р-н, м. Седнів

Церква св. Юрія
Кін. ХVІІ ст.

Стефан Таранушенко не шкодував епітетів для цього прекрасного, найдавнішого сіверського храму (http://savchook.com/books/taranushenko-dereviana-monumentalna-arhitektura/). Так само не шкодували на нього фарби тисячі художників з усієї України та колишнього СРСР: за дивовижні краєвиди і пам’ятки старовини Седнів було призначено всесоюзним пленером. Тож і розійшлася Юрівська церква по всіх усюдах — у незліченній кількості світлин і творчих робіт.

Храм стоїть на плато урочища Коронний Замок, в центрі городища давньоруського міста Сновськ. Він настільки досконало вписаний в довкілля, що попри сусідство із величним Воскресенським собором, все одно лишається головною віссю містечка.

Ту вісь неодноразово намагалися зігнути — як «воріженьки», так і «любі друзі». В перший раз у 1852 році, коли із заходу до неї прирубили високий двостінок із еклектичною дзвіницею, а до головного об’єму — південний і північний приділи. Через сто з гаком років їх прибрали, проте бабинець чомусь так і не перекрили двосхилим дахом. Втім, є відомості, що його розібрали московські кіношники, які в середині 1960-х знімали в Седневі окремі епізоди «Вія» — першого і останнього радянського фільму жахів. Та дарма: жоден кадр із Юрівською церквою не увійшов в остаточну редакцію стрічки.

Фільм набув страшенної популярності, а про церкву окрім художників геть усі забули. І стояла вона десятиліттями закинута і мальовнича, поступово підгниваючи і завалюючись на північно-західний бік. Тож коли наша парафія на початку ХХІ століття прибула у Седнів на прощу, перед нею постало фантастичне видовище: центральний верх церкви зі старим хрестом «прекрасного рисунка» (Таранушенко) був похилений ледь не на 45 градусів! Яким чудом він тримався, відомо лише його геніальним творцям, котрі спорудили храм не з важкого дуба, а із легкої довговічної сосни… Звісно, ми негайно вдарили на сполох і, хоч як дивно, можновладці нас почули. Церкву узяли на капітальну реставрацію, охайно розібрали, замініли спорохнявілі і зогнилі бруси і знову зібрали, покривши новим гонтом і шалівкою. Зберегли навіть старі ригелі! Але тут сталася оказія.

Погану службу храмові зіслужили квадратні зрубики обабіч бабинця. В південному колись була комірка, в північному — гвинтові дерев’яні сходи на хори. Свого часу київська архітектор-реставратор М. Говденко всупереч думці Таранушенка припустила, що ті зрубики — залишки башт-слупів, подібних до тих, які прикрашали вікопомні, знищені у 1930-х храми у Березні та Нових Млинах. Звісно, вона помилилася, оскільки у згаданих церквах слупи були поставлені перед бабинцем, а не прибудовані до його бічних стін. Про це свідчили і старі вікна бабинця, які не могли знаходитися всередині тих башт. Однак сучасні реставратори вирішили інакше і «відновили» гіпотетичні слупи, суттєво спотворивши гармонійно-симетричні обриси храму.

Та попри всі перипетії церква св. Юрія Переможця ізнову лине в небо і радує собою древню сіверську землю. А особливим естетам наша порада: зі східного боку тих слупів майже не видно…

Усі фото

Церква св. Юрія Переможця, м. Седнів
У Седневі дощить. Красиво, але недавно відновлена церква вже протікає. Оце такі тепер майстри...
Сіверська школа в усій красі
Відновелене вікно нави
Відновлений південний ганок і двері
Церква з південного боку, сучасний вигляд
Церква із заходу до реставрації
Найкращий ракурс
Ктиторський напис про заснування (чи ремонт) церкви
Кований хрест над центральним верхом. Схоже, той самий, що у 1920-х замалював Таранушенко
До побачення, чудовий храме. Як Бог дасть, ми ще не раз до тебе вернемося...