Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Троїцька церква, с. Степанівка
Чернігівська область, Менський р-н, с. Степанівка

Троїцька церква
1723 (1763?) рік

Троїцька церква, можливо, наймонументальніша в усій сіверсько-чернігівській школі. Водночас вона найменш знана серед усіх храмів Менського району. Тож виправляємо ситуацію.

Коли саме постала церква, достеменно невідомо: на дошці, повішеній на храм за часів УРСР, значиться «1763»; натомість у літературі зустрічається поважніша цифра — 1723.

Незалежно від дати храм у зодчих вийшов пречудовий і, за винятком традиційно втрачених первісних хрестів, залишається майже неушкодженим часом і людьми. Дзвіниця, прибудована до церкви в часи історизму (десь у 1880-х), витримана так само у статечно-монументальному дусі. Очевидно, перебудовники мали не тільки спущене згори завдання, але й власний смак і розуміння. Таке траплялося не часто… На жаль, форма бані була виправлена явно не на користь церкві. До речі, точно так «поправили» «малоросійські» бані і на Миколаївській церкві із недалекого Городища (див. відповідний розділ).

Церква височить на невеликому горбку, що є частиною давньоруського городища. На храмовому обійсті збереглися залишки цвинтаря, де спочиває кілька поколінь місцевого шляхетського роду Даниловичів. Скоріше за все, саме на їх панські кошти і була збудована церква. Як свідчить надгробок із давно втраченим хрестом, один з останніх похованих тут Даниловичів (Григорій Григорович) був вихователем останнього імператора Російської імперії Миколи ІІ. Царство Небесне їм обом…

У храмі дивовижним чином збереглися артефакти ХVІІІ століття, зокрема, Богородична ікона із пророчого ряду іконостасу, чия стилістика свідчить на користь пізнішої дати спорудження церкви. Про те саме говорить і відсутність різьблених ригелів. Але нехай прихильники 1723 року побудови не переймаються: минає будь-яка gloria mundi, лишаються тільки скарби духовні…

Усі фото

Троїцька церква, с. Степанівка
А ось і дзвіниця з півночі...
... Але без неї значно краще.
Небеса не завжди лагідні...
Стримано, але зі смаком: декор центральної бані
Двері із галереї у бабинець: свв. архангели Михаїл і Гавриїл
Ось такий він, нинішній іконостас...
Нечастий випадок: всі вікна у храмі однакові
Інтер'єр нави і склепіння вівтаря. Колись цей виріз закривав бароковий іконостас
А за цим вирізом (між навою і бабинцем), ймовірно, були хори
У наві
Центральна, богородична ікона пророчого ряду іконостасу -- «Жона, зодягнена в сонце»
Осіння пісня Сіверщини...