Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Миколаївська церква, м. Новгород-Сіверський
Чернігівська область, Новгород-Сіверський р-н, м. Новгород-Сіверський

Миколаївська церква
1720 рік

Достеменно невідомо, коли над неозорою долиною Десни постала ця прекрасна церква. Тому наводимо найдавнішу із наявних в літературі дат. Не інакше, храм будував якийсь «геній місця» — настільки вдало його розташовано на високому (але не найвищому) уступі правого берега могутньої річки. Втім, зодчий Миколаївської церкви не був першовідкривачем. Григорій Логвин у своїй чудовій книзі «По Україні» зазначає, що у древні часи на цьому ж місці було поганське капище, яке замінив християнський храм 1086 року, зруйнований ще до козацької доби.

Від початку ХІХ ст. біля церква стояла симпатична ампірна дзвіничка, яка зникла у вирі ХХ століття. Сам же храм у 1970-тих роках було чудово реставровано і покрито гонтом (замість старої бляхи). Звідси — відповідні «гонтові» світлини цього на рідкість фотогенічного шедевра УЦА. Сплинув час, старий гонт зогнив і на початку ХХІ століття його замінили ізнов на бляху. Що ж, це право громади і о. настоятеля. А от права фарбувати традиційну дерев’яну церкву у брудно-жовтий колір не було і не буде ні в кого! Тому що під таким фарбуванням «розчиняються в міцеллі» (В. Брюсов) не лише унікальні трапецієві одвірки і різьблений декор, а й самі обриси воістину досконалого храму… Одна радість: навіть сучасні фарби швидко вицвітають… Ні, не одна. У церкві збереглися первісні інтер’єри — асиметричні вирізи, незвичайні ригелі, різьблені сволоки тощо. А головне — живий дух древнього, як кажуть у народі, «намоленого» храму…

Усі фото

Миколаївська церква, м. Новгород-Сіверський
Центральний верх храму. Можливо, таким він був і у ХVІІІ столітті. А може й ні: бляху для покриття застосовували від ХVІ століття. Дешевим гонтом покривали "бідні" церкви. Як все міняється...
Церква після останньої реставрації. Останнє слово так і хочеться взяти у лапки. Але ж церква дійсно протікала...
Церква в інтер'єрі міста. Чи села?
Декор і вікно центрального верху
Декор маківки
Карниз першого ярусу
Непроста конструкція
Південний фасад
Церква з південного сходу
Хрест над центральним верхом. Можливо, старий
Західні двері
Вид із бабинця
Декор стелі бабинця
Асиметрія верху нави - унікальне архітектурне рішення
Ригелі нави крупним планом
Перехід нава - південний приділ
У наві
Замок ХVІІІ ст.
До зустрічі!