Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа
Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Чортория
Чернівецька область, Кіцманський р-н, с.Чортория

Церква Різдва Пресвятої Богородиці та дзвіниця (центральна група)
1749 рік

Церква в Чорториї чудова — мініатюрна і гармонійна. Традиційна дзвіничка не являє чогось особливого, але утворює із храмиком гарний ансамбль. Втім, про архітектуру більше не будемо. У першу мить знайомства трохи напружує яскраве пофарбування пам’яток. Але тільки попервах: церква, в якій ізмалку молився Іван Миколайчук, по праву зодягнулася в «жовто-блакитні наші кольори».

І де ж, як не в Чорториї, на малій батьківщині «найбільшого національного народного генія» (за оцінкою Параджанова), пом’янути Івана незлим тихим словом…

…Колись знаменитий український актор і режисер сказав таке: «Я завжди хотів зняти фільм, який міг бути зрозумілим без будь-яких слів, як у музиці». Сьогодні ясно, що Миколайчукова мрія здійснилася. І, як часто трапляється з геніальними митцями, навіть незалежно від волі автора. Його фільми, його герої сповнили музикою і світлом не лише уявний світ кіно, а й наше повсякденне, таке німе і сліпе буття…

Справді — Миколайчук не був би собою, якби лишився тільки кіногероєм. Найперше він був Людиною.
Ось лише один епізод із позакіношного життя героя у викладі Юрія Ільєнка. Якось на Прикарпатті, в одному маленькому містечку Іван спостеріг групку дітлахів, які дивилися на нього мовчки і напружено. Щось тут було не так… Аж раптом, несподівано для оточуючих, Миколайчук «заговорив» із ними мовою жестів: він бо одразу збагнув, які це діти. Глухонімі малята були вражені тим, що улюблений актор їх чує. І потім, вже в спеціалізованій школі, куди привели Івана його незвичайні прихильники, він довго «розмовляв» з дітками у моторошно тихому класі.

Так, ця людина вміла не лише дивитися і слухати, але й, по-євангельському, бачити і чути.

Іван Миколайчук взагалі багато чого вмів. І сплавляти дараби (плоти) по бурхливому Черемошу, і чудово співати, і грати на багатьох музичних інструментах, включаючи арфу, і, найголовніше, знімати чудове поетичне кіно. Зрештою, він умів по-справжньому дзвеніти і палати. Останні роки його життя, в задушливій атмосфері вісімдесятих років, Миколайчукове палання старанно стишували і гасили. Це робили ті, які хотіли увесь народ перетворити на «нову історичну спільноту» глухонімих і холодних серцем. Але нічого у них не вийшло… Світ Івана Миколайчука бринить тою музикою і сяє тим світлом, над якими не владний ніхто. Окрім Того, Хто ставить перед нами ті вічні питання, на які людина відповідає усім своїм життям.

Усі фото

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Чортория
Південний фасад на Зелену Неділю
Західний фасад
Трошки декору не завадить
Дзвіниця
Найславетніший чорториєць у своїй садибі