Покровський собор (К, Г)1753 – 1762 рр.Архітектори Дмитро Ухтомський та Бартоломео Растреллі (?)
Собор звели на місці віднайдення у 1739 році чудотворного образу Охтирської Божої Матері. Слава про ікону намножилася так швидко, що невдовзі у Великій Україні не лишилося церкви, де б не було її списку. Охтирський образ — особливий і відрізняється від більшості богородичних ікон тим, що Пресвята Діва зображена на ньому з непокритою головою.
Особливим є й собор, який надивовижу органічно сполучив у собі аж три типологічні схеми храмів: тридільного триверхого, центричного дев’ятидільного та хрестовокупольного. Споруда у її творців вийшла чималенька: 45 м завдовжки і 46 заввишки! Тож недарма монументальний храм став головною домінантою героїчної Охтирки і навіть, через понад сто років, удостоївся зведення у недалекому селі Ворожба своєї репліки.
Натомість інтер’єр святині, що має явні риси растреллієвської школи, відрізняється неабиякою елегантністю та легкістю. Іонічні пілястри, барокові картуші, рокайлеві барельєфи задовільнять будь-якого естета, навіть якщо він кончений атеїст і геть не відчуває благодаті, що виточує прекрасна чудотворна ікона — та сама, завдяки якій постав величний Покровський собор.
Пресвятая Богородице, бережи Свій унікальний храм і нашу Україну!