Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Успенський собор Зимненського монастиря, с. Зимне
Волинська область, Володимир-Волинський р-н, с. Зимне

Успенський собор Зимненського монастиря
1495, 1550 рр.

Зимненський монастир дуже древній — він постав практично одночасно із другим етапом християнізації Волині, тобто у 990-х роках по Різдві Христовім. Як свідчить благочестивий переказ, святий рівноапостольний князь Володимир Великий ще у 1006 році подарував обителі візантійську ікону, привезену в Україну із Константинополя його дружиною — грецькою цісарівною і великою княгинею Анною. Відтоді ця ікона є головною святинею монастиря і нині зберігається в Успенському соборі — головному храмі обителі.

Величний мурований собор на місці старої дерев`яної церкви у 1495 році заклав князь Федір Чарторийський. Довершили справу вже у середині ХVІ століття: будували якісно, на віки — з використанням добірної цегли та передових технологій тогочасся. Та й пізніше храмом опікувалися найвидатніші достойники Волині і всієї України. У древньому пом’яннику Успенського собору є імена магнатів Чарторийських, Сангушків, Четвертинських, Корецьких, Вишневецьких, Радзивілів, Киселів, Виговських, а також багатьох єпископів та київських митрополитів.

І сьогодні собор дихає давниною попри московський декор віконниць і главок, що з`явився на зламі ХІХ — ХХ ст. Власне храм являє тринавову базиліку із чотирма стовпами, чиї склепіння втрачені під час Другої світової. Звісно, це були не перші втрати. Ще на початку ХVІІІ ст. собор піддався значній перебудові з метою його «католизації». Та український ренесанс (і навіть трошки готика) все одно проступає назовні крізь пізніші нашарування. Окрім потуги стін про первісний стиль споруди свідчать кілеподібні ніші в південній і північній стінах, а також квадратна оборонна башта, вмурована у вівтарну частину.

Одначе годі про архітектуру. Надто в гарному місці засновано Зимненський монастир, і надто мальовничо домінує Успенський собор в його ансамблі, щоб довго розмірковувати над нюансами, нехай і важливими та цікавими. Тому просто обійдімо довкола храму, зайдімо всередину і схилімо коліна перед Зимненською Божою Матір`ю у щирій молитві: Пресвятая Богородице, спаси нас!..

Усі фото

Успенський собор Зимненського монастиря, с. Зимне
Монастирські башти і мури - це теж ХV - ХVІ ст. Є й башта дзвіниця
Хоч і з промосковським декором - все одно гарний і український!
Склепіння головної нави
Чудотворна ікона Зимненської Божої Матері
Визначити вік святині після всіх відновлень і підмальовок без фізметодів аналізу важкувато. Але дуже ймовірно, що це та сама візантійська ікона
Успенський собор та Троїцька церква-ротонда -- найдавніша церква монастиря