Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Троїцька церква Зимненського монастиря
Волинська область, Володимир-Волинський р-н, с. Зимне

Троїцька церква Зимненського монастиря
1465 – 1475 рр.

Над гарною річкою Лугою, за мурами знаного Зимненського Свято-Успенського монастиря скромно умостилася давня-предавня Троїцька церква. Утім, дехто відносить її до домонгольських часів. Можливо, в цьому є рація, оскільки простий дводільний храм охороняє вхід до дуже древнього печерного комплексу. Саме тут оселилися перші подвижники зимненської Святої гори, які, можливо, пам’ятали самого рівноапостольного Мефодія. Пізніше тут молився, упокоївся і був похований Варлаам, перший ігумен Києво-Печерської Лаври. Про це нагадує підземний храм преподобного Варлаама Печерського… Подвизалися в зимненських печерах і такі світочі української землі як святителі Стефан та Амфілохій Володимир-Волинські та преподобний Нифонт, згодом єпископ Новгородський…

У радянські часи печери, як і весь монастир, зазнали нищівної руйнації. З відродженням обителі розчистили й підземні галереї, в яких знайшли сплюндровані чернечі поховання. Помолімося ж до святих подвижників зимненських, чиї останки нині з честю спочивають в окремій ніші-аркасолії, перед якою горить невгасима лампада…

Та повернімося до Троїцької церкви. Якщо вона і древніша, ніж вважають, то напевне повністю перебудована. Бо ось що, скажімо, пише про неї Григорій Логвин у своїй знаменитій книжці «По Україні»:

«Невеличка церква Трійці є першою ланкою в розвитку нового типу храму, де внутрішній простір розкривається не за візантійською контсруктивною системою (через підпружні арки — А.В.), а за допомогою зрізаного зімкнутого склепіння… Це ніщо інше, як повторення конструкції залому дерев’яної церкви. Застосування нового прийому, почате тут, в кінцевому результаті привело до створення таких шедеврів в українській архітектурі, як Юр`ївська церква у Видубецькому монастирі або триверхий Покровський собор у Харкові».

А ще Логвин звертає увагу на ліричний, домашній інтер`єр церкви із біленими нерівними стінами і нішками на манір запічок в селянській хаті. І цей момент — наближення церковної споруди до української душі, можливо, найважливіший крок в усій історії вітчизняного Відродження. Очевидно, саме так мовою архітектури найточніше перекладається вікопомний афоризм св. Афанасія Великого — «Бог воплотився, щоб людина обожилася»…

Усі фото

Троїцька церква Зимненського монастиря
...І східний