Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
У цьому розділі статей не знайдено.
Дивіться «Дерев’яні» чи «Усі» церкви.
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Покровська церква, с. Синявка
Чернігівська область, Менський р-н, с. Синявка

Покровська церква
1775 (1706?)

На сьогодні — найліпше збережена церква школи. Це зазначає іще Стефан Таранушенко у своїй основоположній праці «Монументальна дерев’яна архітектура Лівобережної України», маючи на увазі і первісні форми, і загальний стан храму (http://savchook.com/books/taranushenko-dereviana-monumentalna-arhitektura/).
Покровська церква подібна до Миколаївської із сусіднього Городища. У них схожий тип плану, обидві тризрубні і триверхі, у обох особлива конструкція першого залому та центрального верху. Однаково широко застосовано різьблені трямки (вузькі стяжки) і ригелі, що відзначаються майстерністю виконання і вишуканим смаком. Це дозволяє припустити, що обидві церкви спорудила одна зодчеська артіль, яка мала від Бога особливе благословення — недарма ж їхні творіння, на відміну від багатьох-багатьох навіки зниклих храмів школи, таки витримали всі буревії вітчизняної історії.

Втім, у синявської церкви є й унікальна особливість. Це чи не єдиний дерев’яний храм в Україні із хрестоподібнимим вікнами церковного верху. Їх аж чотири і всі вони дуже стильно і гарно оформлені. Іще щедріше оздоблені і всі карнизи церкви — від стін до маківок. Годі й шукати бароковішу церкву!

Всередині храму теж панує бароко — і старовинне, і сучасне. Під останнім розуміємо світлі поверхні і яскраво помальовані деталі інтер’єру. Проте вони чомусь не дуже ріжуть око… Можливо, тому, що історично українське бароко бувало не тільки біло-зелено-золотим, а й веселково-строкатим, як пір’ячко Жар-птиці?..

Усі фото

Покровська церква, с. Синявка
Церква із східного боку. Охоронна дошка на вівтарному зрубі - рідкісний випадок
Пишнота бароко: карниз маківки
Унікальне вікно церкви. Але не тим, що хрещате, а тим, як оздоблене і де розташоване
Північний приділ - теж досить стильний
Осінь 2013. Так теж гарно
Невже на карниз центральної маківки не вистачило фарби? Чи маляр трапився надто «просунутий»?...
Втім, яка різниця: із таким змістом і формою фарба не має значення...