Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Михайлівська церква, м. Остер
Чернігівська область, Козелецький р-н, м. Остер, вул. Сеспеля

Михайлівська церква (Юрієва божниця) (переяславська школа)
1098 рік

В літопису Руському написано, що Михайлівський храм в новозакладеному місті Володимирі на Острі фундував достославний Володимир Мономах. Збудували невелику одноапсидну двохстовпну церкву в техніці мішаної кладки (з місцевої жовтої та червоної плінфи) із застосуванням місцевого червоного каменя-пісковику.

Далі нею опікувався молодший син Мономаха Юрій Довгорукий, який десь у першу чверть ХІІ ст. прикрасив її фресками київської школи. З його ім’ям буцімто і пов’язана народна назва церкви — Юрієва божниця. Потім були дві руйнації — від своїх же киян у 1152 році (князівські міжусобиці) і від татаро-монголів у 1239-му, під час погрому ордами хана Менгу Чернігівської та Переяславської землі. Наприкінці ХVІІ ст. церкву відновили, але пожежа 1753 року і зсув пагорба Дитинця, на якому зведено споруду, призвели до того, що вже на початку ХІХ ст. вона набула нинішнього «усіченого» вигляду.

Та, попри усе, Юрієва божниця — єдина збережена (нехай і частково) пам’ятка переяславської будівельної школи, за що їй честь і шана. За будь-як погоди чи негоди, будь-якої пори року вона справляє незубутнє враження на кожного, хто дістається цього чарівного куточку давнього міста на Острі…

Усі фото

Михайлівська церква, м. Остер
Реконструкція первісного вигляду церкви з дерев'яним, найбільш імовірним верхом (за Ю. Асеєвим)