Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Борисоглібський собор, м. Чернігів
Чернігівська область, м. Чернігів, Дитинець

Борисоглібський собор (чернігівська школа)
Друга пол. ХІІ ст.

Стосовно дати будівництва Борисоглібського собору думки різняться. Логвин та багато інших дослідників відносять його до 1120-х років: буцімто храм спорудив чернігівський князь Давид Святославович як усипальню для передчасно спочилого сина і для себе. Храм і справді став князівською усипальнею, але, на нашу думку (яку поділяють деякі фахівці), років на 50 пізніше. Очевидно, при такому розкладі точно визначити вік храму можна тільки фізичними методами аналізу, до яких наші доморощені дослідники іще не доросли.

За проминулі століття храм було сплюндровано не раз — монголами, поляками, німцями і, на жаль, українцями. Устиг він побувати домініканським костелом, пізніше зазнав вдалого відновлення у дусі бароко. Остання війна завдала храмові найсуттєвішої шкоди — він утратив склепіння і більшу частину апсид. Відновили собор уже не бароковим, а начебто у первісних формах, як їх уявляли автори проекту. Пошани до цих авторів ми не відчуваємо зовсім, оскільки окрім чисто фахових помилок вони обтяжили свою совість знищенням чудової барокої дзвіниці собору — буцімто для дотримання стилю ансамблю. Та попри всі випробування храм зберігся — і слава Богу.

Борисоглібський собор лаконічний і ясний, як кристал. За тодішньою європейською модою його оздобили різьбленими білокам’яними капітелями у так званому «звіриному» (романському) стилі, який згодом завдяки чернігівським і галицьким зодчим особливо відзначився у Володимиро-Суздальському князівстві. Слід визнати, що фантастичні чудовиська на стінах православного храму вписалися у християнський контекст набагато ліпше, ніж химери Нотр-Дам-де-Парі.

Натомість срібний поганський ідол, знайдений наприкінці ХVІІ століття при впорядкуванні території сусіднього із собором навчального закладу — чернігівського Колегіуму (за іншими даними — при ритті котловану під дзвіницю), не вписувався нікуди за визначенням. Тож на замовлення і за власним ескізом гетьмана-мистецтвознавця Івана Мазепи майстри із Данцига (Гданська) виготовили з того ідола високохудожні царські врата (1702 р.), які й сьогодні можна побачити у Борисоглібському соборі. А ще там можна побачити залишки фресок, мозаїк, князівські та святительські гробниці, прекрасну підбірку ікон. Тільки не забувайте, що, попри музейний статус, храм лишається храмом.

На тому стоїмо твердо.

Усі фото

Борисоглібський собор, м. Чернігів
Майже східний фасад...
На початку осені. На свято Бориса і Гліба собор виглядає майже так само
А так вже ближче до зими
Весна іде... Вид від Спаського собору
«Звірина» капітель із ринвою. Копія ХХ ст.
Декор карнизу з романською аркатурою
Давньоруська кладка - порядова, плінфова
А це вже відкрита кладка в інтер'єрі собору. Фрески віконних прорізів, можливо, й первісні
Гробниця ХІІ ст. Знайдена біля північної стіни собору
Вигляд із хорів
Залишки мурів ХІІ ст.
А ось і оригінал тої самої «звіриної» капітелі
Відновлений фрагмент мозаїчної підлоги храму
Срібні царські врата, виготовлені за ескізом гетьмана Мазепи із срібного ідола
Рухаємося по вратах згори донизу. Благовіщення
Свв. апостоли і євангелісти Матфей та Марк. Схоже, левчик під Марковою рукою усміхається!
Свв. князі страстотерпці Борис та Гліб
Свв. апостоли і євангелісти Лука та Іоана, св. праотець Єсей та цар Давид. Герб Мазепи на місці
Ясен поблизу собору. Очевидно, схожий красень колись і надихнув Мазепу на відповідний ескіз Єсеєва древа на срібних царських вратах
Собор зі своєю дзвіницею (на передньому плані). Світлина поч. ХХ ст. І нащо було нищити таку гарну дзвіницю?
Але й нині чернігівський Дитинець - абсолютно фантастичне по красі місце. Приїжджайте!