Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Чернігівська область, Новгород-Сіверський р-н, м. Новгород-Сіверський, вул. Пушкіна, 1

Фундаменти Спаського собору (чернігівська школа)
Друга пол. ХІІ ст.

Нинішній Спасо-Преображенський собор (архітектор Дж. Кваренгі) на рідкість несумісний із чарівним новгород-сіверським ландшафтом. Але бузувірній Катерині І-й, замовниці нового будівництва, яке знищило домонгольський храм, було до цього глибоко байдуже. Та й зарозумілому Кваренгі також — він ніколи не бував і не прагнув побувати на Чернігівщині.

А от нам дуже шкода того барокового на вигляд храму із сімома банями, відбудованого у ХVІІ ст. за вікопомного архієпископа Чернігівського Лазаря (Барановича). Судячи з розкопок, древній собор нагадував храм Єлецького монастиря у Чернігові і був чотирьохстовпним і триапсидним. З огляду на те, що в цьому соборі побували чи не всі герої «Слова о полку Ігоревім», стає іще прикріше. І залишається тільки подякувати реставраторам ХХІ ст., які нарешті відкрили для огляду непоказні рештки колишньої краси та слави…

Усі фото