Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Цвинтарна каплиця, м. Острог (Татарське кладовище)
Рівненська область, Острозький р-н, м. Остріг (Татарське кладовище)

Цвинтарна каплиця
ХVІІІ ст.

Ні назви, ні року народження каплиці з’ясувати не вдалося. Ясно одне — це класична волинська пам’ятка, антиномічно приземкувата і водночас граційна. За формами і пропорціями вона дуже подібна до вівтарної частини нещодавно зруйнованої церкви в сусідньому із Острогом Розважі (див. відповідну статтю). Відтак висуваємо гіпотезу: можливо, обидві святині спорудили ті самі майстри приблизно в той самий час.

Західний приділ каплиці добудовано, скоріше за все, у ХІХ ст., коли кладовище почало рости і з’явилася потреба в регулярних богослужіннях. До речі, попри сучасну назву цвинтар завжди був православним. Сусіднє ж власне татарське кладовище радянська влада знищила у 1950-х.

Навколо каплиці збереглося чимало кам’яних хрестів, козацьких за формою, але міщанських за призначенням. Українські традиції в древньому місті були сильними завжди — від князів Острозьких і донині.

Усі фото

Цвинтарна каплиця, м. Острог (Татарське кладовище)
Каплиця зі східного боку
Як добре, що Творець зберіг у славному Острозі таку автентичну святиню! Тільки хрест із ХХ ст.
Архітектура: раціональна, але не суха
Вікно і грати - класика жанру
Декор карнизу маківки - не старий, але гарний
Упокой, Господи, душі всіх спочилих острожців - незалежно від конфесії...