Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Рівненська область, Березнівський р-н, с. Маринин

Преображенська церква
1801 рік
та дзвіниця 1882 р.

Преображенська церква у Маринині — одна з наших улюблениць. Недарма ж і діставалися ми сюди із Києва аж двічі — і хочемо ще і ще попри жахливі дороги краю. Григорій Логвин вважає церкву найдосконалішим зразком волинської народної школи (і це свята правда!), але річ не тільки в тому. Ваблять сюди і найдосконаліші краєвиди, серед яких геніальні предки спорудили цей Дім Божий. Туристичні агенти величають тутешню місцину Надслучанською Швейцарією, але подібні банальні метафори не відповідають істині. Це українська Волинь, шановні,  — і, маємо надію, лишиться такою до кінця віку.

Церква унікальна не тільки довершеними пропорціями. Це чи не єдиний дерев’яний храм Рівненщини, не обшитий шалівкою — тож маємо рідкісну можливість милуватися потугою зрубів якими вони є. До речі, уперше іззовні церкву пофарбували у 1880-х роках, а усередині (і те не від великого розуму) — тільки у 2000-х! Ось як майстерно були підігнані один до одної дубові бруси!

Але ж і прикро, що дух сучасної руїни (тої, що переважно в головах), дістався і цього віддаленого куточку. Віднедавна маківки на церкві втратили первісну шоломовидну форму і вкрилися псевдопозолотою, що значно спотворило дивовижний образ святині. На цьому тлі навіть промосковська дзвіниця виглядає не так вже й чужорідно. Для цього, власне, і робляться такі «удосконалення» — мовляв, сидіть тихо, «хахлята», ви ж бо один народ самі знаєте, з ким…

Та ми не згоджуємося з архітектурними та іншими деукраїнізаторами. Як раніше не згоджувалися з ними творці Преображенської церкви, спорудженої якраз у трагічному році імперської заборони будівництва українських храмів. А ще раніше не згоджувалися козаки, які під час повстання Наливайка здобули неприступний Губківський замок на протилежному від Маринина березі Случа. Із колишньої твердині відкривається виднокруг такої краси і величі, що перехоплює подих. Але треба дихати далі: роботи навкруги стільки, що вистачить до кінця віку.

Усі фото