Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Покровська церква, с. Сутківці
Хмельницька область, Ярмолинецький р-н, с. Сутківці

Покровська церква
ХV — ХVІ ст.

Про Покровську церкву не писав тільки ледачий. Вона направду гарна, могутня, унікальна, гармонійна, велична тощо (синонімічний ряд можна продовжувати довго). Тим-то будемо лаконічними.

1. Церкву збудовано стараннями і коштом шляхтичів Сутковських 1476 року (побутує думка, що вони тільки перебудували під храм давнішу оборонну споруду).
2. У ХVІ ст. будівлю прикрасили ренесансним різьбленням.
3. Бійниці у хрещатому чотириконховому храмі були влаштовані не тільки по периметру другого ярусу, а й у стінах першого (останні виявив особисто Григорій Логвин). Також церква мала машикулі-підсябиття, з яких легко прострілювалися ділянки біля підніжжя стін і майданчик перед входом. Певна річ, такий нетиповий підхід до Дому Божого різко підвищив його обороноздатність.
4. Товщина стін споруди сягає 1,6 метрів; в їх товщі влаштовані сходи на другий ярус.
5. В інтер’єрі нервюрні склепіння спираються на потужний центральний стовп, наслідуючи давньоруську чи готичну архітектуру.
6. Бароково-народний дерев’яний верх над бабинцем і низькі дахи (плід ремонту кінця ХVІІІ ст.). а також псевдоросійський верх над центром храму (ХІХ ст.), у ХХІ ст. були замінені гіпотетичними добудовами — спірними як за якістю виконання, так і за формами. На щастя, маємо доремонтні світлини.
7. Та, попри всі негаразди, напрочуд вдало знайдені пропорції загалом невисокого храму (до 18 метрів) роблять його головним шедевром української архітектури ХV ст.

Усі фото

Покровська церква, с. Сутківці
Церква до останньої псевдореставрації
Нава і несучий стовп
Зірчані склепіння - відгомін романо-готичної і давньоруської архітектури
Почалося... А бароковий дерев'яний верх куди поділи?
Залишки автентики на горищі, також знищені «реставрацією»
Можливо, вдавнину все виглядало саме так. А, можливо, й ні. Цегляна кладка точно була вищої, не бутафорної якості
І ось вам результат...
Добре ,реставратори хоч вівтар не зачепили
Хідник на горище
Наче й непогано...
... Але так було краще!