Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Спасо-Преображенська церква, с. Левків
Житомирська область, Житомирський р-н, с. Левків

Спасо-Преображенська церква
1862 рік

Місце для церкви вибрали дуже вдало. Напевне, і до нинішнього храму на цьому мальовничому пагорбі линула в небо прекрасна волинська церква (можливо, й не одна). Про це свідчить старий кам’яний хрест ХVІІ — ХVІІІ ст., зворушливо пофарбований у блакитне і вбраний у пластикову гірлянду.

Є свідчення, що нинішній потужний верх храму колись ніс аж п’ять куполів — один світловий і чотири декоративних. Що ж, це ще одне підвердження приналежності пам’ятки до історизму (а не класицизму, як вважають деякі дослідники). Всередині церква також відповідає епосі: іконостас виготовлено 1888 року, на честь 900-ліття хрещення Руси.

І все ж попри єпархіальну дзвіницю та інші ознаки казьонного стилю, святиня виглядає типовою українкою — isn’t it? Чому так виходить — міркуйте самі.

Усі фото

Спасо-Преображенська церква, с. Левків
Потужний восьмерик - типовий волиняк
Той самий древній хрест