Успенська церква (архаїчна група)1589 рік
Писати про дерев’яні церкви ХVІ століття належить із особливим трепетом і стоячи: це часові осі, що скріплюють нашу історію та культуру. Втім, і розводитися надто довго про них не варто, бо й без наших писань будь-яка людина із живим серцем і небайдужим поглядом умить відчує і розгледить високу духовну потугу, яку випромінюють ці храми.(далі…)
Стрітенська церква (архаїчна група)1642 рік та дзвіниця, 1813 рік
Як свідчать джерела, проста тридільна церковця була зведена коштом православного шляхтича Філона Яловецького, братчика Луцького Хрестовоздвиженського братства. Причому не як парафіяльна, а монастирська, — в світлі боротьби з унією. Тоді у цих місцях постало до 50 подібних монастирків. Не багатьом із них судилося дожити до кращих часів. Самого пана Філона нібито отруїла дружина — ревна католичка, після чого обитель занепала. Проте з милості Божої збереглося унікальне Євангеліє з дарчим написом 1647 року, де згадується і монастир, і його засновник.(далі…)
Церква св. апостола і євангеліста Луки1788 р.
На перший погляд Луківська церква — типово єпархіальна споруда. Але це не так. Просто у другій половині ХІХ століття вона зазнала суттєвих втручань. Зокрема, з невідомих причин було повністю замінено верх нави, а також врубані нові вікна і добудовано дзвіницю.(далі…)
Миколаївська церква (архаїчна група)1743 рікта дзвіниця ХVІІІ ст.
Чому церква архаїчна? А ось чому: всі її зруби прямокутні, а бабинець не має вікон (дуже рідкісна і древня особливість). Рік будівництва зазначено над західним порталом, який на сьогодні заховано у пізнішому тамбурі. Мовляв, задовольняйтеся охоронною табличкою. Жахлива недоречна цибулина над церквою і білі пластикові вікна відбивають охоту шукати тубільців-ключників. Тож естетично задовольняємося прекрасною, також архаїчною дзвіничкою — на щастя, іще не займаною неосвіченими шанувальниками жлобсько-московського стилю.