Дзвіниця Покровської церкви (архаїчна група)1777 рікНині в Київському музеї просто неба
Дзвіниця із Великого Жолудська — скромна і водночас вишукана споруда, поставлена в Київському музеї просто неба поруч із Воскресенською церквою із Кисоричів. Шкода, але пересічні туристи не дуже зважають на цю перлину поліської архітектури. Аж раптом останнім часом інтерес до неї різко підвищився — правда, переважно з боку «професіоналів».(далі…)
Іллінська церква (архаїчна група)Кін. ХVІ ст. (1595?)
Про найдавнішу дерев’яну церкву Корецького району вичерпно написав дослідник поліського народного зодчества Віктор Завада:
«…У неповторному затишку старого сільського кладовища мирно спочиває невеличка…(далі…)
Цвинтарна каплиця (архаїчна група)ХVІІІ ст.
Знаттям про цвинтарні каплиці Кореччини ми завдячуємо корифеєві поліської народної архітектури Віктору Заваді. І хоч він у своїй гарній книжці «Дерев’яні храми Полісся» згадує їх цілком побіжно, ми таки наважилися на експедицію. І не пошкодували!(далі…)
Цвинтарна каплиця (архаїчна група)ХVІІІ ст. (ХІХ?)
Капличка у Весняному зберегла автентичність не тільки змістом, а й формою: простий кубічний зрубик з шатровим дахом донині обшито старою вертикальною шалівкою. Наявні віконця — кругле (барокове) і трапецієве (історичне) — стверджують зв’язок часів і народів.(далі…)
Цвинтарна каплиця (архаїчна група)Поч. ХІХ ст.
Звичайна традиційна каплиця у звичайному селі на звичайному сільському цвинтарі… Але ж ні, вже не звичайна, а дуже рідкісна. Вони занепадають і руйнуються, ці древні причали, звідки століттями відпливали у країну вічного життя тимчасові мешканці грішної землі…
Тож коли ми крізь суцільні хащі насилу нарешті дісталися цілі, були прикро вражені: всередині торжествувала «мерзота запустіння»… Невже нікому у селі – ані парафіянам, ані священику – вже не потрібні барокові свічники, різьблені ківоти та святі ікони, що валяються на загидженій підлозі?…
Оце, (мало)шановні українці, і називається кінцем світу…
Воскресенська церква (архаїчна група)1784 рікНині в Київському музеї просто неба
Нині у Воскресенській церкві розташувався Музей церковних старожитностей. Але й вона сама — суцільна «старожитність», архаїчна від стендарів до хрестів. В чому полягає архаїка? (далі…)
Успенська каплиця (архаїчна група)ХVІІІ ст.Нині в Київському музеї просто неба
Традиційна каплиця зберегла класичні риси своїх далеких предків — скромну приземкуватість і двоїчну простоту. Натомість відсутність хрестів на її шатрах — данина неоязичництву ХХ століття. Так чомусь вирішили деякі сучасні «науковці» — мовляв, давні поліщуки обходилися без християнської символіки. Зрозуміло, що вони жорстоко помилилися: в Україні ХVІІІ століття від Різдва Христового таких анахронізмів не виникало і в теорії.(далі…)